TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy można się nie zgodzić na podział majątku po rozwodzie?

Poniedziałek, 26 czerwca 2023 o 11:02, autor: 0
Czy można się nie zgodzić na podział majątku po rozwodzie?

Rozwód jest trudnym i niezwykle stresującym doświadczeniem. Zakończenie małżeństwa wiąże się bowiem z wieloma istotnymi zmianami. Osoby, które zdecydowały się na rozwód, bardzo często zastanawiają się nad tym, czy można nie zgodzić się na podział majątku po rozwodzie. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie!

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/dla-ciebie/podzial-majatku/]

Czy podział majątku wspólnego jest obowiązkowy?

Orzeczenie rozwodu przez sąd dla wielu osób jest chwilą, w której odczuwają dużą ulgę. Jest to zwieńczenie długiego, często wielomiesięcznego postępowania, które wiąże się ze sporym stresem. W związku z tym konieczność przeprowadzenia kolejnego postępowania – tym razem związanego z podziałem majątku – jest czymś, czego wielu niedawnych małżonków wolałby uniknąć.

Nic dziwnego, że tak często pojawia się pytanie, czy podział majątku jest obowiązkowy. Tak naprawdę podział majątku wspólnego po rozwodzie nie jest konieczny. Warto jednak zdecydować się na jego przeprowadzenie, ponieważ pozostawanie we współwłasności z byłym małżonkiem może nie być komfortowe. W przyszłości może to być również przyczyną większych konfliktów.

Kiedy warto zdecydować się na podział majątku?

Należy wiedzieć, że wraz z chwilą ustania wspólności majątkowej, małżonkowie zaczynają mieć równy udział w majątku wspólnym – niezależnie od tego, w jakim stopniu przyczynili się do jego nabycia. Warto posłużyć się tutaj przykładem. Jeśli w trakcie trwania małżeństwa małżonkowie nabyli nowy samochód, jednak jego koszt został pokryty w 90 proc. przez męża, po ustaniu wspólności majątkowej każda ze stron ma 50 proc. udział w tym pojeździe.

W takim przypadku korzystnym rozwiązaniem dla męża byłby podział majątku z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z małżonków przyczynił się do jego powstania. W praktyce takie sprawy bywają bardzo trudne, ponieważ konieczne jest wykazanie dowodów na to, że faktycznie jedna ze stron miała większy udział w gromadzeniu majątku. Sąd bierze pod uwagę również nakład pracy osobistej, np. przy wychowywaniu dzieci i zajmowaniu się domem.

Więcej informacji na temat tego, jak podzielić majątek po rozwodzie, znajdziesz tutaj: https://togethermagazyn.pl/jak-podzielic-majatek-po-rozwodzie/

Czy można się nie zgodzić na podział majątku po rozwodzie?

Bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy jedna ze stron nie godzi się na podział majątku po rozwodzie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w momencie zawarcia związku małżeńskiego – o ile małżonkowie nie podpisali tzw. intercyzy – powstaje wspólnota majątkowa. Oznacza to, że wszystkie składniki majątku, które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa, należą w równym stopniu do męża i do żony.

Nie ma zatem żadnych podstaw prawnych do tego, aby tylko jeden z małżonków kontrolował cały majątek wspólny po ustaniu wspólnoty majątkowej. Wniosek o podział majątku nie może zostać oddalony – wyjątkiem jest sytuacja, gdy majątek został już podzielony lub gdy byli małżonkowie nie mają majątku wspólnego.

A zatem odpowiedź na pytanie, czy można nie zgodzić się na podział majątku po rozwodzie, brzmi: nie. Brak zgody jednego z małżonków na podział majątku nie ma żadnej mocy prawnej. Były małżonek nie może zmusić drugiej strony do pozostawania we współwłasności, niezależnie od tego, jaki jest to majątek.

Innymi słowy, sąd nie weźmie pod uwagę tego, że jedna ze stron nie zgadza się na podział majątku – podział taki zostanie przeprowadzony w postępowaniu sądowym niezależnie od zgody (czy jej braku) małżonka.

Postaw na profesjonalną pomoc prawną

Postępowanie związane z podziałem majątku po rozwodzie może być bardzo skomplikowane – szczególnie w sytuacji, kiedy jedna ze stron nie jest skłonna do tego, aby taki majątek podzielić. Zgodnie z prawem nie można nie zgodzić się na podział majątku po rozwodzie. Sąd nie bierze tego pod uwagę.

W tracie postępowania uwzględniane jest wiele czynników, między innymi sąd bada, co dokładnie należy do majątku wspólnego i jaka jest jego wartość, jaka jest sytuacja majątkowa każdego z byłych małżonków i jakie są ich potrzeby. W szczególnych przypadkach sąd może wziąć pod uwagę nierówny udział w powstawaniu majątku.

Przed rozpoczęciem sprawy związanej z podziałem majątku warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy prawnej. Postępowanie takie może być bardzo złożone. Często konieczne jest przedstawienie odpowiednich materiałów dowodowych, szczególnie jeśli małżonkowie nie są skłonni do porozumienia. Pomoc prawna może okazać się niezwykle cenna na każdym etapie takiego postępowania.

Jakie dowody warto przygotować przed sprawą o podział majątku? Sprawdź: https://prawnikzpolecenia.pl/podzial-majatku-po-rozwodzie-jakie-dowody-musisz-miec/

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl