TworzymyGłos Regionu

reklama

Czy można myśleć pozytywnie? Wschowa po raz pierwszy najbiedniejsza w województwie

Wtorek, 18 lipca 2017 o 15:24, aktualizacja Czwartek, 27 lipca 2017 o 09:35, autor: 54
Czy można myśleć pozytywnie? Wschowa po raz pierwszy najbiedniejsza w województwie

Jedyny przedstawiciel władzy wykonawczej, który w ostatnim czasie spotyka się z radnymi i mieszkańcami w trakcie sesji Rady Miejskiej we Wschowie, wiceburmistrz Miłosz Czopek przekonuje aby myśleć pozytywnie, nie zwracać uwagi na drobne niedociągnięcia oraz twierdzi, że nie ma miast idealnych. Patrząc na ranking zamożności jaki przygotowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” kilka samorządów mogłoby się na to stwierdzenie obrazić.

Ranking Bogactwa Samorządów przygotowywany jest od 2001 roku i pokazuje jakie miejsca w naszym kraju wykazują największe dochody przypadające na jednego mieszkańca. W procesie tworzenia rankingu dochody pomniejsza się o wpływy z dotacji celowych, które w momencie z korzystania ze środków unijnych mogą drastycznie zmienić wyniki rankingu w jednym roku. Wyznacznikiem zamożności samorządu są dochody własne oraz subwencje otrzymywane z państwa, które i tak jeszcze są obniżane o tzw. Janosikowe i zmiany podatkowe poszczególnych miejscowości. Wszystko po to by ranking, który przygotowuje prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska był jak najbardziej miarodajny. 17 lipca opublikowano zestawienie zamożności samorządów za rok 2016. I w opisie ogólnym wyróżniono 43 gminy jako bogaczy, gdzie dochody na jednego mieszkańca wynoszą ponad 5000 złotych oraz 133 gminy najbiedniejsze, gdzie na jednego mieszkańca przypada mniej niż 2300 zł. Jak w rankingu wypadają samorządy terytorialne powiatu wschowskiego?

Powiat wschowski zajmuje w rankingu powiatów 174 miejsce na 314 powiatów, zaliczając awans o 10 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia. Dochód na jednego mieszkańca powiatu wynosi 693,71 zł, z tym, że najbogatszy powiat, przysuski z województwa mazowieckiego, notuje dochód na jednego mieszkańca 1342,14 zł. Najzamożniejszym powiatem województwa lubuskiego, bez miast na prawach powiatu, jest powiat żarski, który zajmuje 67 miejsce.

Wśród miast powiatowych najbogatszym w kraju są Polkowice z dochodem na jednego mieszkańca wynoszącym 5647,29 zł. Najbogatszym miastem powiatowym województwa lubuskiego są Słubice, gdzie dochód na jednego mieszkańca wyniósł 3290,38 zł. Wschowa jako miasto powiatowe zajmuje 250 miejsce w rankingu, na 267 sklasyfikowanych miast. Dochód na jedną osobę wynosi 2345,30 zł. Warto zauważyć, że jeszcze w roku 2009 Wschowa sklasyfikowana była na 67 miejscu, notując od tego czasu stały spadek. Od początku obecnej kadencji samorządowej spadliśmy o kolejne 32 miejsca. Obecnie Wschowa to najuboższe miasto powiatowe w województwie lubuskim, w ubiegłym roku biedniejsze od Wschowy były jeszcze Strzelce Krajeńskie.

W kategorii miast pozostałych sklasyfikowane zostały Sława i Szlichtyngowa. Sława zajmuje 105 miejsce, w grupie 575 miast, z dochodem na osobę wynoszącym 3179,58 zł. Warto zauważyć, że od 2013 roku Sława awansowała w rankingu o 31 pozycji. Ostatnim miastem naszego powiatu jest Szlichtyngowa, której dochód na osobę według kryteriów zestawienia „Wspólnoty” wynosił w 2016 roku 2608,15 zł, co sklasyfikowało jedno z najmniejszych miast w Polsce na 374 miejscu. Wydawać się może ono odległe, ale jeszcze rok temu Szlichtyngowa była o 107 pozycji niżej, na 481 miejscu. Gratulujemy awansu.

Jakie przesłanie można czerpać z zestawienia, które przygotowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”? Na pewno bogaci się bogacą, ale biedniejsi również zauważają swoje możliwości i ogólnie dochody samorządów rosną. Jednostki Samorządu Terytorialnego z naszego powiatu zdają się dostrzegać ogólny trend i starają się podążać za konkurencją. Od 2014 roku dochód Sławy na jednego mieszkańca wzrósł o 308,85 zł, a Szlichtyngowej o 268,79 zł. A Wschowa? Też się bogaci. Od 2014 roku dochód na jednego mieszkańca wzrósł o 86,85 zł. Cóż, wypada myśleć pozytywnie. O więcej niż 17 miejsc już nie spadniemy. Poniżej zamieszczamy link do najnowszego Rankingu Bogactwa Samorządów.

Ranking Bogactwa Samorządów

(red./foto:polskie zamki)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (54)

avatar

avatar
~Adaś
18.07.2017 17:33

Nie łączyłbym tutaj czynnika pozytywnego myślenia z ewidentną ignorancją , a kto wie czy już nie pogardą dla tego miasta. Skoro miało być tak dobrze P. burmistrz to dlaczego jest aż tak żle ? Użyłem słowa pogardą bo jak ktoś utracił kontakt z RM i społecznością tego środowiska to znaczy dla mnie , że nieżyczliwość już nim kieruje, że ignorowanie swoich obowiązków jest już wartością zasadniczą . Kiedyś mawiało się , że samo położenie geograficzne w strefie zachodniej Polski dawało już spory bonus , okazuje się to na dzisiaj tylko bujda na resorach . Mechanizm biznesowy , jakże prosty konstrukcyjnie, głównie inwestycjami wpisuje dzieło w rozwój i przychód , .... całkowicie sparaliżowany frazesami obecnej grupy SOS w tytule - GRABIEŻCY . O tym było już dużo , o tym trzeba mówić jeszcze więcej, aby podobne grupy które jedynie pobudzają i napawają ludzi fałszywym optymizmem szybko redukują swój zapał za osiągnięty cel finansowy. Każdy wie o kogo chodzi , kto wypisuje w tytułach tylko o sukcesach i słupkach kroczących w pionie, .... to dla wyborcy powinny być już tylko "mumie" , jak i we Wschowie i Szlichtyngowej. Adaś

avatar
~baron
18.07.2017 18:16

A KTO ZAINWESTUJE W MIASTO SKANSEN GDZIE TYLKO ZABYTKI ,

avatar
~filozof
18.07.2017 19:11

Panie baron a gdzie we Wschowie są zabytki ? . Te budy trudno nazwać zabytkami .

avatar
~Obserwator
19.07.2017 15:07

Czopek nie wiedział gdzie zostaje nadburmistrzem ? Bidula

avatar
~KSIĘŻNA WSCHOWY
18.07.2017 18:18

DAWNIEJ GDZIE BYŁA BIEDA BYŁY KOZY KTOŚ JUŻ KUPIŁ

avatar
~:)
18.07.2017 18:27

No przecież wiadomo, że to wszystko wina Grabki, jego radnych, Czas Art i jeszcze tych wszystkich złych miast, które nas wyprzedzają :)

avatar
~zibi
18.07.2017 19:12

Czyli wina Tuska

avatar
~wschowianin
18.07.2017 19:07

Co tu komentować jak wary i jęzor opadły mi po przeczytaniu tej wiadomości . A miało być tak pięknie i tak wesoło . Pięknie ze względu na zieleń która jest w opłakanym stanie a miała być oczkiem " pani burmistrz " . Obiecała ze zatrudni jeszcze więcej ludzi w S.K do jego utrzymania . I co zamiast zatrudnić zwolniła w sposób karygodny i niezgodny z obowiązującym prawem pracy . Do dziś trwają spory sądowe w Nowej Soli . Podejrzewam że jak by zrobiono ranking sporów sądowych i przegranych procesów to Wschowa na pewno ma pierwsze miejsce ale o czym to świadczy ? . Głupota ludzka nie zna granic tak jak nie zna granic nieuctwo osób zatrudnionych przez burmistrza , to właśnie udowodnił sąd zasądzając odszkodowania poszkodowanym pracownikom ratusza jak i S.K . O ściągnięciu Ikei do Wschowy to już nie napiszę bo chyba szlak mnie trafi jak widzę te wypowiedzi burmistrzów na temat idealnego miasta lub wielkiej harówki pani burmistrz dla miasta i gminy . Jednym słowem ktoś postronny i obiektywny pokazał na liczbach gdzie nasze miejsce w szeregu . Od dziś śmiało można mówić o dziadowskim mieście zarządzanym przez nieudolnych urzędnikach mających aspiracje przynajmniej wojewody . Popatrzcie sobie w lustro i odpowiedzcie sobie na pytania co zrobiliście dla poprawy bytu mieszkańców . Sobie to zrobiliście już na samym początku dobrze , zatrudniając swoje rodziny znajomych i samych siebie nawet w innych miastach . Przecież w tym mieście nie ma żadnych inwestycji dla poprawy życia mieszkańców . Ulice brudne i zarośnięte , chodniki krzywe i pozapadane , krzaki chaszcze po parkach . Co robi nasza S.K że tak to wszystko źle wygląda ? . Co wam dało zatrudniać z Kożuchowa ludzi do utrzymania zieleni jak efekt jest marny . Wyprowadzacie cały czas pieniądze z miasta poprzez zewnętrzne firmy usługowe a my musimy płacić za te eksperymenty słono . Jednym słowem dziad pogania dziadem w dziadowskim mieście . Mam tylko nadzieję że do końca waszej kadencji nie spadniemy jeszcze na same dno rankingu . I jeszcze jedno jak śmierdziało gównem na początku waszej kadencji tak teraz jeszcze więcej śmierdzi mimo że zmieniliście odbiorcę i to za wyższą kasę .

avatar
~wsh
18.07.2017 19:31

i nie pomogą tu nawet Ast z Rafalską

avatar
~wyborca
18.07.2017 19:48

do wschowianina ales ty glupi

avatar
~Do wyborcy
18.07.2017 22:06

A ty czym błysnęłaś że nazywasz kogoś głupim . Fakt jest faktem i pokazuje czarno na białym gdzie nasze miejsce w szeregu . Zapewne płaca tych burmistrzów jest przy górnej półce zaszeregowania a powinna być adekwatna do osiągnięć miasta którym z troską tak zarządzają . Aspiracje mają do prezentowania siebie a buta i chamstwo wychodzi łącznie ze słomą z obuwia . Nic tylko ja pani burmistrz załatwiłam to i tamto , haruję za marne grosze , to chamstwo jedno ja im pokażę . Te słowa można często usłyszeć z ust burmistrz a w sumie pluje jadem na lewo i prawo nie mówiąc o pogardzie dla zwykłego człowieka . Co tutaj jest nieprawdą i kto tak na prawdę jest głupi .

avatar
~Śmiech na sali
18.07.2017 20:07

Gdzie jest Burmistrz Patalas? Może odpowie na pytanie co tak śmierdzi we Wschowie? Burmistrz Patalas ma wszystko w czterech literach bo swego dopieła. Przejdzie na emeryturę i dostanie sześć pensji odprawy emerytalnej. A jej wyborcy najbiedniejsi w Lubuskiem.

avatar
~Obserwator
19.07.2017 15:08

No właśnie ! Miało nie śmierdzieć a wczoraj śmierdziało znów

avatar
~jola
19.07.2017 00:06

Szlichtyngowa ma najwyższe podatki w całym regionie i nie można mówić o sukcesie. Proszę zobaczyć stronę lubuskie gdzie marszałek województwa lubuskiego podaje podpisane umowy na drogi lokalne i brak w nim dróg powiatu wschowskiego.

avatar
~michał
19.07.2017 01:11

Tak negocjuje nasza pani Kola, była szansa na przywrócenie kolei, a pani Kola mówiła że jak będzie kolej to województwo nie będzie miało kasy na drogi. A teraz nie ma tego ani tego.

avatar
~Swieza krew
19.07.2017 00:11

Juz od dawna wiadomo ze to miasto umarlo. Pamietam czasy kiedy jeszcze sie cos dzialo a teraz pff odswiezaja kamienice hahaha smiech na sali bo za taka fuche to bym zlamanego grosza nie dala o chodnikach cos ostatnio bylo ze maja byc remonty no ciekawe czy na lepsze smierdziec smierdzi coraz gorzej smieje sie ze z wiochy gdzie na taki smrod nie bylo miejsca przeprowadziliśmy do jeszcze wiekszego (...) co najwyrazniej bylo bledem. Ani tu gdzie wyjsc z dzieckiem wszedzie syf smrod. Nic tylko wladzy pogratulowac zbeszczeszczenia niegdyś tak pięknego miasta.

avatar
~qaz
19.07.2017 01:30

Mam małą prośbę do Szanownej Redakcji, by przeczytała definicję dochodu i przychodu. Przychód do suma pieniędzy które trafią do budżetu gminy, a dochód to przychód pomniejszony o wszystkie wydatki. W artykule chodzi i przychody, a Redakcja piszę dochód. Zrozumiałbym jedną pomyłkę, ale 14 w jednym artykulu wywołało u mnie ból oczu!

avatar
~wyborca Grabki
19.07.2017 01:45

Od lat głosuję na Grabkę, ale nie rozumiem krytykanctwa zw.pl na Czopka i jego ekipę, choć w życiu ich nie poprę. Ale za ten ranking nie widzę powodu by ich krytykować. Ten ranking mało znaczy. Czopek mógł podnieść podatek od nieruchomości, od środków transportowych, czy wprowadzić podatek od posiadania psów. Gmina byłaby bogatsza, ale za to ludzie biedniejsi. Jak widać w tej sytuacji Czopek nie myślał o rankingu a o obywatelach. Trzeba pamiętać że im mniej pieniędzy w kasie gminy, tym więcej pieniędzy w kieszeniach obywateli!

avatar
~do wyborcy Grabki
19.07.2017 09:36

Czopek nie myślał o rankingu a o obywatelach ? . Zapomniałeś jeszcze dopisać " i o własnej skórze " to przede wszystkim . Liczy że jeszcze ma szanse na następne wybory . Co mu dałoby podwyższenie podatków , tylko wkurzyłby wszystkich i nici z kandydowania . A poza tym trzeba mieć jakąś wizję na zarządzanie miastem i prowadzenie polityki i rozwijania gospodarczego . A on niestety ani jedno ani drugie nie pojmuje . Wstyd tylko że szczyci się jako fachowiec od ekonomii . To jest teoretyk a nam trzeba człowieka który realnie patrzy na życie i wciela realne pomysły które potrzebuje region aby się rozwijał . Takich teoretyków widzimy coraz więcej co chcą na siłę reperować lub jak kto woli reformować wszystko i wszystkich .

avatar
~Wschowianin
19.07.2017 06:58

We Wschowie nastąpił przeinwestowanie sektora publicznego co o tym zadecydowało i kto wszyscy wiemy .Nikt z pustego nie naleje , Teraźniejsza władza sprząta bałagan i spłaca długi i rozumiem to , ale to jest nie problem , problemem jest to że trzeba coś robić , ruszyć fundusze europejskie a tu ratusz leży na łopatkach , wschowa ma potencjał ale trzeba inicjatyw które to wszystko ruszą , są proste rozwiązania bez wielkich nakładów , tylko trzeba słuchać ludzi którzy byli w świecie i coś widzieli , w końcu ruszyć sprawę tej pseudo Ikei bo przez nich mamy zablokowane tereny pod inwestycje mamy Pana Asta i Panią Minister czy ktoś poprosił o pomoc ?????? Więc czekamy na ruch naszych władz aby w końcu to zrobiły

avatar
~do wschowianina
19.07.2017 09:55

Pokaż mi te przeinwestowanie sektora publicznego . Gdzie ono jest ? . A ta władza nie sprząta żadnego długu ,spłaca jedynie inwestycje które wykonał poprzednik . To ta władza robi długi ( kary za śmieci , festiwal na Kaczych dołach , wywalone pieniądze na audyty , zapłaty procesów sądowych , przepłacanie za wywóz odpadów , sprzątanie miasta przez firmę z Kożuchowa i wiele innych nadużyć . W sumie to już jest trochę grosza jak na tak małą gminę . A co do tych funduszy europejskich to niby kto ma robić jak pozwalniani fachowców ? . Dobrze piszesz że to muszą być ludzie którzy byli w świecie i coś widzieli . A ci co są teraz zatrudnieni to co widzieli oprócz własnego nosa i perspektywę pracy do końca ich kadencji ? . Co może taki jeden z drugim jak nie ma zielonego pojęcia o niczym a już myślenie pozostawia ratuszowi żeby się nie narazić burmistrzom .

avatar
~Jan
19.07.2017 08:31

Dochody biorą się z podatków od przedsiębiorców.A w naszej Wschowie ich nie ma.vide ike. Nie ma takiej osoby.która by potrafiła ściągnąć do nas inwestorów. Ani Grabka ani Czopek. I to jest problem. Łatwo wpisać zabytek do rejestru trudniej zdobyć inwestora. Trzeba szukać ludzi menedżerów na stanowisko burmistrza.

avatar
~jola
19.07.2017 09:48

Proszę zobaczyć na stronie we.lubuskie tam wice marszałek podaje że podpisano umowy na remont 120 dróg gminnych ale nie ma tam dróg z gminy Wschowa i Szlichtyngowa. Zobaczyć ile wykonanych zostało miejsc rekreacji dla ludzi na powietrzu po wioskach i to za grube pieniądze z dofinansowaniem 75%. Nasi włodarze wolą walczyć z tarka niż zająć się sprawami gminy i podgrzewać atmosferę.

avatar
~wschowianin
19.07.2017 11:22

Bardzo tendencyjne potraktowanie tematu. Proponuję przeczytać o tym samym, na innym lokalnym portalu. Tam nasze miasto wymieniane jest kilkukrotnie i to pozytywnie. I jak tu nie poprzeć qaza?

avatar
~do wschowianina
19.07.2017 11:45

A jakiż to jest ten inny nie tendencyjny portal ? . Podaj link to chętnie przeczytam ?. Nie myślisz chyba o tym sos Wschowa bo to jest własność Czopka .

avatar
~odpowiadam
19.07.2017 12:59

nie nie myślę o sos, a o leszczyńskim radio.

avatar
~do odpowiadającego
19.07.2017 13:51

A oni skąd czerpią takie wiadomości . Przez ostatnie dwa miesiące Patalas i Czopek opowiadali im głupoty co to nie oni zrobili dla miasta i gminy . Radio nie docieka w dokumentach prawdy , radio prowadzi wywiady i tu jest pies pogrzebany w tym dochodzeniu prawdy . Patrz w dokumenty i w liczby w tych dokumentach tam tkwi prawdziwa odpowiedz . Nigdy radio nie odpowie w sposób bezpośredni co sądzi o tym lub o tamtym , zawsze odpowiedzi będą stonowane i ocieplane żeby nie zrazić sobie stron mimo że strona ma stuprocentową rację .

avatar
~lobo
19.07.2017 13:18

jaka władza miasta takie zamożne miasto!!!

avatar
~ext7
19.07.2017 14:36

Eee..tam. Te wszystkie rankingi ,sondaże to o D.... rozwalić można. Oczywiście jak ktoś się uprze, to przysłowiowy groch z kapustą zestawi. Tylko po co ??Przecież tego typu rankingi nie odpowiadają na elementarne pytania. Jak można porównywać np. Polkowice leżące w zagłębiu miedziowym z „bidną” jak kościelna mysz Wschową, wszak przecież, my nie mamy gazu, węgla, miedzi,etc. a i to nasze geograficzne położenie nieszczególne jest. O infrastrukturze drogowej nie wspomnę. A i lud durny nie jest , i za 1500pln pracować nie będzie w korporacyjnym molochu. Hmmm...Gdyby ktoś pokusił się o zestawienie dochodowej progresji gmin o podobnej specyfice w okresie 1990-2016 ,to byłaby jakaś konkretna informacja.

avatar
~Do ext7
19.07.2017 17:19

Ty znowu swoje farmazony toczysz . Lud durny nie jest i na pewno w korporacyjnym molochu za 1500pln nie pracuje . Ty masz jakiś problem ze swoim zdrowiem psychicznym . Popatrz na górników mieszkających w tym mieście czy ktoś jest kto zarabiał lub zarabia tą śmieszną kwotę . Co niektórzy się pobudowali i jakimi samochodami jeżdżą . Znam paru i jakie pobierają emerytury , to nie wygląda na zarobki o jakie tu nam opisujesz . Jedno jest pewne zarabiali i zarabiają o wiele więcej niż ty sam osobiście . Jak chcesz pisać to pisz prawdę a nie jak zwykle głupoty które potem po krytyce ich próbujesz złagodzić wybrnąć z głupiej sytuacji i wijesz się jak piskorz na patelni .

avatar
~do odpowiadającego
19.07.2017 14:48

jakbyś zadał sobie trudu i dokładnie przeczytał jak powstaje ranking, to nie plótł byś co ślina na język przyniesie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl