TworzymyGłos Regionu

reklama

Czy grozi nam zmiana klimatu?

Projekt I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie

Wtorek, 01 października 2024 o 11:56, aktualizacja Wtorek, 01 października 2024 o 12:16, autor: 0
Czy grozi nam zmiana klimatu?

Ziemia to nasz wspólny skarb, którym zachwycamy się codziennie. Niewątpliwie każdy z nas chciałby zachować jej piękno, by móc pokazać je następnym pokoleniom. Dlaczego z takim trudem przychodzi nam przyznanie, że zmiany klimatyczne na naszej planecie są faktem i że to my w dużej mierze jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Zjawiska świadczące o zmianach klimatu są coraz bardziej widoczne:

  • coraz częstsze są fale upałów i susze oraz  będące ich następstwem -pożary,
  • topią się  lodowce oraz podnosi się poziom wszechoceanu,
  • powszednieją ekstremalne zjawiska pogodowe, ulewy czy cyklony,
  • w wielu regionach świata rolnictwo boryka się z problemami w postaci spadku plonów,
  • zmienia się zasięg stref klimatycznych.

To fakty, które wielu z nas jednak kompletnie ignoruje przez naturalną skłonność do zaprzeczania złym informacjom. Nie chcemy dostrzec, jak bardzo realne jest to dla nas zagrożenie.

NAUKOWCY SA ZGODNI, ZMIANY KLIMATU SĄ FAKTEM I GŁÓWNYM CZYNNIKIEM ZMIAN JEST DZIAŁALNOŚĆ CZŁOWIEKA!

Oczywiście, że klimat zmieniał się od zawsze, jednak tempo jego zmian wzrosło wraz z rewolucją przemysłową w drugiej połowie XIX wieku. Między 2017 a 2021 rokiem średnia globalna temperatura powietrza była  o ponad  10C wyższa niż przed rewolucją przemysłową.

Globalne ocieplenie to przede wszystkim skutek pogłębiania się tak zwanego efektu cieplarnianego, zwanego również szklarniowym. Polega on na podwyższeniu temperatury planety przez obecne w atmosferze gazy cieplarniane. Przepuszczają one promieniowanie słoneczne a zatrzymują promieniowanie emitowane przez Ziemię i w ten sposób nasza planeta jest ogrzewana. Efekt ten nie jest jednoznacznie zły dla naszej planety. Gdyby nie on, średnia temperatura na Ziemi wynosiłaby ok. -180C, co spowodowałoby, że byłaby ona pokryta lodem.  Problemem jest jednak fakt, że bardzo mocno wzmocniliśmy ten efekt olbrzymią emisją gazów cieplarnianych. Działają one jak szyba w szklarni powodując nagrzewanie się zarówno powierzchni Ziemi jak i atmosfery. Najwięcej gazów cieplarnianych emitują energetyka, rolnictwo i transport.

Materiał opracowany w ramach realizacji projektu „Ochrona Środowiska dla Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Wschowskim”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Innym skutkiem zanieczyszczenia powietrza jest dziura ozonowa. Znajdujący się w atmosferze ozon spełnia bardzo ważną funkcję. Chroni przed szkodliwym dla życia promieniowaniem UV. Wspomniana dziura ozonowa to nic więcej jak obniżenie zawartości ozonu w stratosferze, pozwalające na docieranie do powierzchni Ziemi większej ilości szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Jedną z głównych przyczyn powstawania dziury ozonowej jest uwalnianie do atmosfery gazów z grupy freonów. Stosowane są one w przemyśle kosmetycznym czy w chłodnictwie.

Skutki tego zjawiska są również bardzo niekorzystne dla ludzi. Powodują wzrost liczby oparzeń skóry, uszkodzeń komórek, trwale zmieniają materiał genetyczny oraz wywołują choroby nowotworowe takie jak czerniak. Oprócz tego promieniowanie UV wywołuje spadek odporności i sprawia, że organizm jest bardziej podatny na zakażenia wirusami czy pasożytami.

Ostatnie dziesięciolecie było najcieplejszym w historii i wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. Jest więc źle, a będzie jeszcze gorzej. By zatrzymać dalsze zmiany, musimy zacząć działać. Oczywiście sami nie zmienimy całego świata, ale zmiany zacznijmy od siebie.

  • ograniczmy emisję gazów cieplarnianych, mających olbrzymi wpływ na zmianę klimatu,
  • korzystajmy z transportu publicznego,
  • nie marnujmy żywności,
  • korzystajmy z odnawianych źródeł energii, 
  • segregujmy odpady.


(Treść sponsorowana)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl