Czy da się i jak żyć z długami?
Pojawienie się na rynku firm pożyczkowych sprawiło, że ludzie coraz częściej pożyczają pieniądze. To wszystko za sprawą uproszczonej procedury oraz minimum formalności. Instytucje pozabankowe mają minimalne wymagania. Nie badają zdolności kredytowej, nie weryfikują swoich klientów w bazach typu BIK czy KRD, a także nie zwracają uwagi na źródło dochodu. W ten sposób poszerzają swoją ofertę o osoby, które nie pracują na umowę o pracę, te, które miały kiedykolwiek problemy finansowe i osoby, które nie mają lub mają złą historię kredytową.
O ile wzięcie pożyczki jest sprawą prostą, o tyle oddanie jej bywa trudną czynnością. Firmy pożyczkowe mają określone terminy spłaty, maksymalnie 90 dni, a za ich niedotrzymanie generują dodatkowe i bardzo wysokie koszty. Wiele osób bierze pożyczkę by spłacić inną i w ten sposób popada długi, które są ogromne. Czy da się i jak żyć z długami? Da się. Jednak zamiast bezczynnie przyglądać się swoim problemom finansowym, należy działać. Warto stosować się do poniższych zasad, które ułatwią egzystencję z zadłużeniem:
1.Nie możesz bagatelizować problemu
Po pierwsze absolutnie nie możesz bagatelizować problemu. Pod żadnym pozorem nie dopuść do sytuacji, w której bezczynnie będziesz przyglądać się swoim problemom. Poddanie się i zaprzestanie spłacania zaciągniętych zobowiązań to najgorsze rozwiązanie.. Unikanie wezwań do zapłaty nic Ci nie da. Sprawa w końcu trafi do sądu i komornika, co jeszcze bardziej utrudni Ci życie i wygeneruje dodatkowe koszty. Dlatego zdaj sobie sprawę ze swojego problemu i zacznij myśleć, jak żyć z długami oraz jak je spłacić, aby nie pogorszyć swojej sytuacji.
2. Znajdź rozwiązanie
Jeżeli zdasz sobie sprawę z powagi sytuacji i problemów finansowych, możesz zacząć działać. Zastanów się czy ktoś może Ci pomóc spłacić zobowiązania. Mozę partner, partnerka, rodzice? Zapytaj ich o tymczasową pomoc i zapewnij, że oddasz im w przyszłości wszystkie pieniądze. Jeśli skontaktowała się z tobą firma windykacyjna, absolutnie jej nie unikaj. Spróbuj nawiązać dialog z przedstawicielem.
Zapytaj jaka jest kwota całkowitego długu oraz czy możesz rozwiązać w jakikolwiek sposób problem. Spytaj koniecznie o rozłożenie długu na mniejsze raty. W ten sposób wydłużysz czas spłaty.
W sytuacji, gdy sprawa trafi do sądu i komornika, również szukaj rozwiązania. Możesz złożyć wniosek w sądzie o przydzielenie mediatora. Osoba ta, zwana mediatorem, pomaga stronom konfliktu w znalezieniu rozwiązania spłaty zobowiązania. W momencie, gdy masz komornika, jedynym rozwiązaniem jest niezwłoczny kontakt z instytucją windykacyjną. Tylko indykatora może złożyć wniosek o wstrzymanie egzekucji.
3. Nie spłacaj długów nowymi
Wiele osób decyduje się na spłacanie długów poprzez zaciągnięcie nowego zobowiązania. To najgorsze rozwiązanie! W ten sposób Twoje zadłużenie tylko i wyłącznie wzrośnie i powstanie tzw. spirala długów. Jedyną opcją, o jakiej możesz pomyśleć, to kredyt konsolidacyjny.
4. Kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny łączy wszystkie zaciągnięte zobowiązania w jeden. Bank, który go udziela, przejmuje wszystkie kredyty, sumuje je i proponuje raty oraz oprocentowanie. Oczywiście warunki dostosowane są do sytuacji finansowej klienta, a pod uwagę brana jest zdolność kredytowa. W ten sposób spłata zadłużenia wydłuża się i możesz skutecznie wyjść ze spirali długów.
Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/ile-komornik-moze-zabrac-z-wynagrodzenia-renty-emerytury-i-konta-bankowego/