Badania geotechniczne - podstawowe informacje
Badania geologiczne i geotechniczne gruntu umożliwiają poznanie właściwości terenu, na którym ma być zbudowany obiekt. Dzięki temu można ustalić czy grunty są odpowiednio nośne i istnieje potencjalne zagrożenie dotyczące osuwania się terenu. Dodatkowo badania dostarczają informacji dotyczących np. obecności skał i poziomu wód gruntowych. W oparciu o wyniki badań można opracować odpowiednie rozwiązania projektowe i konstrukcyjne, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowania budynku.
Badania wymagane przez przepisy prawa
Wybrane badania geologiczne i geotechniczne gruntu są wymagane przez przepisy prawne. Rodzaje i liczbę badań reguluje ustawa o prawie geologicznym i górniczym z dnia 9 czerwca 2011 r. Ponadto informacje dotyczące obowiązkowych badań są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych dotyczących budynków i terenów, na których się znajdują.
Rodzaje badań geotechnicznych i geologicznych
Badania geologiczne powierzchniowe mają na celu określenie ukształtowania terenu i charakterystyki warstw geologicznych. Z kolei badania geotechniczne są wykonywane w celu określenia właściwości geotechnicznych gruntu. Dostarczają informacji dotyczących nośności, wytrzymałości, odkształcalności i innych cech wpływających na projektowanie konstrukcji budowlanych. W ramach badań geotechnicznych przeprowadza się m.in. badania penetrometryczne, sondowania geologiczne, badania udarności i próby gruntowe.