TworzymyGłos Regionu

reklama

Czopek: W tym roku około 200 dzieci pójdzie do klas pierwszych

Czwartek, 29 marca 2018 o 12:17, aktualizacja Wtorek, 03 kwietnia 2018 o 15:58, autor: 20
Czopek: W tym roku około 200 dzieci pójdzie do klas pierwszych

W roku szkolnym 2008/2019 około 200 dzieci rozpocznie naukę w klasach pierwszych na terenie gminy. Taką informację podał radnym wiceburmistrz Miłosz Czopek. Największa liczba pierwszoklasistów zasili SP1 i SP2. Do SP3 - zgłosiło się 22 dzieci z rejonu i 14 spoza rejonu szkoły. Tak mniej więcej brzmi komentarz wiceburmistrza do listu otwartego pracowników SP3, który publikowaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Radni Piotr Buczek oraz Jolanta Pawłowska przywołali list pracowników Szkoły Podstawowej nr 3 we Wschowie, prosząc o komentarz wiceburmistrza.

- Społeczność szkoły, nauczyciele i rodzice są rozgoryczeni brakiem chęci pani burmistrz na utworzenie w tej placówce klas IV i VII. Dlaczego pani burmistrz nie chce po raz kolejny wyrazić zgody na ich utworzenie? - Pytała radna Pawłowska.

Wiceburmistrz zwrócił uwagę radnym, że burmistrz Danuta Patalas realizuje uchwałę radnych. 

- To ta rada zdefiniowała sieć szkół - mówił Miłosz Czopek - Dzisiaj już wiemy, jak przedstawia się nabór do klas pierwszych na terenie gminy. W tym roku około 200 dzieci pójdzie do klas pierwszych. Musimy je podzielić na osiem podstawówek. 

Wiceburmistrz przedstawił radnym liczbę uczniów, którzy rozpoczną naukę w poszczególnych szkołach na terenie gminy. W Siedlnicy - 5 uczniów, Konradowo - 4 uczniów, Łysiny - 5 uczniów, Lgiń 5 osób z gminy, jedna osoba z Radomyśla, SP3 - z własnego rejonu - 22 dzieci i 14 osób zgłosiło się spoza rejonu. 

- Oczywistą sytuacją jest, że SP1 i SP2 mają więcej dzieci, ponieważ są o wiele większymi szkołami i mają też większe rejony - mówił zastępca burmistrza. 

Wiceburmistrz przypomniał, że na terenie gminy nie poprawia się sytuacja demograficzna. A to, że pani burmistrz nie chce utworzyć dodatkowych klas w SP3 jest dowodem na odpowiedzialność Danuty Patalas. 

- Był pomysł, którego gorącym zwolennikiem była pani burmistrz i ja również uważam, że to był wyjątkowo udany pomysł - mówił Miłosz Czopek - i polegał on na tym, aby od pewnej klasy dzieci ze szkół wiejskich zasilały dawne Gimnazjum nr 2, tworząc klasy i dając możliwość lepszego rozwoju. Jednak, jak państwo wiecie, żyjemy w rzeczywistości, w której ten pomysł nie został zaakceptowany. W związku z tym gmina realizuje tylko i wyłącznie uchwałę radnych. 

Z tą tezą nie zgodził się radny Piotr Buczek, twierdząc, że uchwała, jaką radni podjęli, zawierała zapis o utworzeniu klas IV i VII w Szkole Podstawowej nr 3. Niestety - mówił radny - pani burmistrz nie chce ich utworzyć, a wobec tego nie dostrzega tutaj odpowiedzialności Danuty Patalas. Miłosz Czopek nie zgodził się w tej sprawie z radnym, mówiąc, że uchwała, jaką podjęli radni nie mówiła nic na ten temat, nie zawierała informacji o utworzeniu klas IV i VII w SP3.  I rzeczywiście uchwała, jaką radni podjęli w marcu 2017 roku nie zawierała takiej informacji. 

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (20)

avatar

avatar
~Ja
29.03.2018 13:47

1. Nie powiedziałabym, że SP1 i SP2 są większe, choć faktycznie rejony mają większe. 2. Szkoda, że p. Czopek nie podał ilu uczniów spoza rejonu zgłosiło się do SP1 i do SP2. We wszystkich pozostałych szkołach wyliczył dokładnie.

avatar
~zamknąć szkoły na wsi
29.03.2018 14:10

czy na prawdę jeszcze ktoś widzi sens w utrzymywaniu szkół na wsi? "W Siedlnicy - 5 uczniów, Konradowo - 4 uczniów, Łysiny - 5 uczniów, Lgiń 5 osób z gminy, jedna osoba z Radomyśla" Po likwidacji gimnazjów pan Czopek na prawdę uważa, że SP1 i SP2 są odpowiednio duże? Byłe gimnazjum jest o wiele większe, ale nie lepiej cisnąć dzieciaki w dwójce i jedynce, no pewnie. I niech chodzą na dwie zmiany. To jakaś wojna podjazdowa panie Czopek czy o co chodzi? Nie lubimy się z dyrektorem szkoły?

avatar
~mieszkaniec
29.03.2018 19:49

Przecież Czopek chciał pozamykać na wsiach szkoły, jednak wywołało to płacz opozycji, nauczycieli i rodziców i z pomysłu zrezygnował.

avatar
~@mieszkaniec
30.03.2018 08:55

Przypomnę, że pan Czopek i związani z nim radni mieli w lutym 2015 roku większość w radzie, która pozwoliłaby na przeprowadzenie zamknięcia ( choć wtedy mówiło się o zakładaniu filii ) szkół na terenach wiejskich. Jako rady oczywiście nie płakałem lecz wraz np, z radnym Buczkiem proponowaliśmy referendum w tej sprawie na terenach wiejskich. Wiec jeśli ktoś pod koniec kadencji zaczyna mówić, że chcieliśmy reformować sieć szkół ale nam nie pozwolili, to proszę przypomnieć sobie mój felieton na zw.p https://zw.pl/news/matacze,135044 Krzysztof Owoc

avatar
~ANALITYK
29.03.2018 14:49

W zarządzaniu gminą jak i w każdym przedsiębiorstwie trzeba podejmować decyzje, czasem proste ale często trudne i bolesne. Po tych ponad trzech latach trzeba stwierdzić , że gremium Czopkowo, Patalasowo, Giezkowo, Janikowe doprowadziło do największej ilości afer, konfliktów i skłócenia społeczeństwa Wschowy licząc od 1989 roku. Jak się nie potrafi zarządzać to trzeba skulić ogon i odejść a nie zrzucać wszystko na barki rady, opozycji, byłego burmistrza i pogody. Koniec balu i papa

avatar
~Jerzy wschowski
29.03.2018 14:53

Przecież ten doktor mataczy jak magazynier w GS nawozami za czasów PRL-u . Ciekawe że inne uchwały radnych nie po myśli burmistrz nie są tak chętnie realizowane .

avatar
~sam_na_sali
29.03.2018 15:07

A może pan Czopek poda ile dzieci spoza rejonu zgłosiło się do SP1 czy SP2??? Dlaczego tak dokładnie wylicza się dzieci spoza rejony w SP3? Dlaczego rejony nie są równe? I jak pan Czopek śmie kłamać, że SP1 jest większa od SP3???? To chyba jakiś żart!!!

avatar
~obserwatorka
29.03.2018 15:32

Zawinił Grabka(to on namówił radnych do głosowania inaczej) a Czopka chcą uszczelić.Na następną sesję powinien przyjść psychiatra i zrobić badania wszystkim radnym

avatar
~Do Analityka
29.03.2018 16:25

Przecież radny Giezek odszedł już dawno od tych klamczuszkow.Nawet oferowana lepsza posadka nie skłoniła jego do pozostania.....koniec balu panie Czopek.

avatar
~Mam pytanie?
29.03.2018 17:28

Co jest złego w tym ,ze do szkół zapisane są dzieci spoza rejonu? To chyba dobrze świadczy o szkole. Po co są te rejony? I druga sprawa. Może należy zrobić rozeznanie ile dzieci chciałoby pójść do sp3 do klasy 4 i 7. Jeśli liczba byłaby 25 (tyle mają liczyć klasy) to niech otworzą.

avatar
~Ja
30.03.2018 10:29

Klasa może liczyć max 25 uczniów. Czyli można otworzyć oddział mniejszy.

avatar
~zxy!
29.03.2018 17:54

Jak widać i czuć amnezja u "do Analityka" do potęgi entej!, ewentualnie jest to amnezja zaplanowana przez internetowego trolla na rzecz promowania Radnego Giezka na potrzeby kampanii wyborczej "Jesień 2018"!?. Już wcześniej zwracałem uwagę na to z i a w i s k o, iż wystarczy, że pojawi się jakikolwiek artykuł, a nie mający nic wspólnego z Radnym Giezkiem to jak grzyby po deszczy wyrastają z podziemia tzw. internetowe trolle promujące tego radnego. Wszyscy dobrze pamiętamy,że właśnie temu radnemu zawdzięczamy: - obecny układ rządzący w UMiG oraz w Spółce Komunalnej, nie kto inny jak radny Giezek z pozostałymi Czopkistami uknuł hasło " Grabieżcy", nie kto inny jak radny Giezek promował Panią Patalas na Burmistrza, nie kto inny jak radny Giezek w kampanii przed 4 laty wypisywał wszelkie kalumnie w celu zdobycia i dorwania się do "koryta", z którego do dnia dzisiejszego korzysta - jakoś nie przeszkadza mu, że obecne stanowisko w Radzie zawdzięcza Czopkistom i bryluje dzięki temu by ponownie dorwać się do władzy w przyszłych wyborach "Jesień 2018". !!!. Jak widać jego "honor" mu na to pozwala!?. Mam nadzieję, że tegoroczny wyborca nie da się nabrać na tego typu tanie CHWYTY !?......

avatar
~No róbmy cos
29.03.2018 18:44

No właśnie niech zapytaja ile dzieci chce pójść do SP3 do klas 4 i 7 i jak będzie 25 osób na jedną klasę to przecież można otworzyć dlaczego dzieci nie mogą się uczyć w szkole której chcą się uczyć bo np znajomi polecają i chwała tylko maja być zmuszanie do SP1 i SP2 gdzie dobrze wiemy że najnowsza szkoła jest SP3 i też ma dobre warunki i jest bardzo duża szkoła i spokójnie pomieści więcej klas. Za dużo lewych interesów ma Pani Patalas z dyrektorami SP1 i 2 widocznie że tylko ich słucha i z nimi się kontaktuje a SP 3 traktuje po chamsku jakby jakieś bydło tam pracowało a to tak samo dobrzi nauczyciele jak i w innych szkołach we Wschowie i każdy powinien być równo traktowany. Więc jestem na otwarcie tych klas w sp 3!!! Sama chce pościc moje dziecko do 7 klasy tam a nie mogę i co to ma być za WOLNA POLSKA jak zabraniają się mojemu dziecku uczyć tam gdzie chce tylko zmuszają. Wschowska władza schodzi na PSY NIESTETY.

avatar
~po co nam wolność
30.03.2018 08:17

uważam, że po utworzeniu nowej podstawówki powinna być zrobiona nowa rejonizacja i dzieciaki z dwójki należące do rejonu SP3 bez żadnych protestów pana Czopka powinny zostać przeniesione do tej szkoły. Nikt nie patrzy na dobro dzieci. Tu nie tak bardzo liczą się nauczyciele, niestety. Pozapominało się jaki jest cel nauczania? Nauczyciele są po to, żeby dzieci uczyć! A nie żeby mieć ciepłą, wygodną posadkę!! A gdzie się dzieci lepiej uczą? W ścisku? Potykając się o siebie na korytarzach? Gdzie zasady BHP? Apeluję do przyszłej władzy, bo do tej to już nie ma co sobie strzępić ryja, no zróbcie coś! I zadbajcie o przyszłość tego kraju!

avatar
~Kibic
30.03.2018 20:08

Społeczność szkoły ,nauczyciele są rozgoryczeni decyzją Pani burmistrz. Jaja sobie robią !!!!!! Pytam się gdzie było to całe towarzystwo kiedy wprowadzano reformę i można było wyrazić swój sprzeciw w formie protestu !!! Nikt nie strajkowal wszyscy byli szczęśliwi więc o co teraz lamenty i utyskiwania ????

avatar
~Piotr Buczek
30.03.2018 23:44

W pierwotnej wersji uchwały powołującej SP nr 3, Burmistrz miał "wskazywać" kontynuację nauki dla nowo powstałych klas 7-mych w szkole nr 3. Jednak "grupa radnych " przygotowywująca uchwałę, zdecydowała się ten zwrot wycofać by zachować równowagę w naborze do wszystkich trzech wschowskich podstawówek. W efekcie Burmistrz wykorzystała tą sytuację i zabronila rekrutacji do klas 4-tych i 7-mych w SP 3. W achadło przechyliło się w drugą stronę. Mam nadzieję że pierwotna idea trzech równorzędne funkcjonujących szkół będzie jednak zrealizowana.

avatar
~sam_na_sali
31.03.2018 00:43

"...by zachować... co????" - jeżeli wycofanie tego zwrotu miało zapewnić równowagę w naborze do wszystkich szkół, to chyba ktoś tu musi sprawdzić co oznacza słowo równowaga. W ten sposób, drodzy radni, waszymi rękami zarżnęliście SP3!

avatar
~Piotr Buczek
31.03.2018 04:20

Jeśli samorząd poprzez "wskazanie" sugerował by tą konkretną szkołę, do której zresztą i tak wszyscy uczniowie po ukończeniu 6-cio letniej podstawówki mieli iść , to nie było by praktycznie klas 7-mych w SP 1 i SP 2 , o co zresztą szkoły te podniosły już larum. Zgadzam się jednak z " sam na sali" źe był to błąd, bezwzględnie i haniebnie wykorzystany przez niechętnym 3-ce.

avatar
~To Ja
31.03.2018 09:22

Nie ma wątpliwości, która szkoła jest o największym standardzie. Pomyślcie czasem o tym. Kadra nauczycielska zaczęła się sypać,bo nawet światełka nie widać - a pracują tam i pracowali świetni fachowcy i nie zmieniali pracy co rok. Wschowa się sypie. Przykro patrzeć. Nie wiem co synowi i młodemu pokoleniu radzić.

avatar
~do - To ja
31.03.2018 23:38

Poradz jak najszybszy wyjazd np. do Dani lub Finlandii - kraje o najwyższym poziomie normalności

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl