TworzymyGłos Regionu

reklama

Czopek: Dodatkowy koszt dla gminy może wynieść nawet 4 miliony złotych

Środa, 01 lutego 2017 o 16:40, autor: 21
Czopek: Dodatkowy koszt dla gminy może wynieść nawet 4 miliony złotych

Zdaniem wiceburmistrza Miłosza Czopka utworzenie 8-letnich Szkół Podstawowych w miejscowościach wiejskich będzie kosztował gminę dodatkowo od 3,5 miliona do 4 milionów złotych. Filie w miejscowościach wiejskich, to dodatkowy koszt dla gminy rzędu 600 tysięcy złotych. I ten wariant ze względów ekonomicznych jest dla gminy do udźwignięcia.

Informowaliśmy we wtorek (31 stycznia), że Lubuski Kurator Oświaty będzie miał do wyboru dwa projekty uchwał, dotyczące przystosowania sieci szkół podstawowych do reformy oświatowej. Tak zdecydowali radni.

Zdaniem wiceburmistrza Miłosza Czopka propozycja radnych opozycji [we wszystkich dotychczasowych szkołach w miejscowościach wiejskich powstają 8-letnie Szkoły Podstawowe, a we Wschowie trzy Szkoły Podstawowe SP1, SP2 i SP6, gdzie w SP6 byłby nabór klas pierwszych, a uczniowie klas VII i VIII z terenu całej gminy uczyliby się właśnie w SP6] będzie skutkowała tym, że gmina dopłaci do oświaty dodatkowe około 3,5 - 4 miliony złotych. Gdyby radni zdecydowali się na wariant Urzędu [trzy szkoły miejskie we Wschowie (SP1, SP2 i SP6 w miejsce obecnego Gimnazjum nr 2) filiach szkół miejskich w Siedlnicy, Lginiu, Konradowie i Łysinach oraz Szkoła Podstawowa w Osowej Sieni], to dodatkowo gminę kosztowałoby to rozwiązanie 600 tysięcy złotych.

- Aspekt ekonomiczny najrzadziej jest podkreślany w trakcie dyskusji o oświacie, ale jest równie istotny - mówił wiceburmistrz Miłosz Czopek - to racjonalność podejmowanych decyzji i wiedza o tym, że absolutnie na wszystkie te wydatki, jako lokalna społeczność, musimy się złożyć.

Warto wspomnieć, że propozycja Urzędu ostatecznie różni się od pierwotnego rozwiązania, które do tej pory było omawiane. Jak mówił wiceburmistrz Czopek propozycja powstania Szkoły Podstawowej w Osowej Sieni jest racjonalnym wyborem ze względu na to, że to jedyna miejscowość wiejska, w której nie ma problemu z demografią, która się przekłada na odpowiednią liczbę uczniów w klasach.

Radni opozycji byli innego zdania.

- Z tego co nam wiadomo - mówił radny Piotr Buczek - pani kurator nie jest zwolennikiem tworzenie filii w miejscowościach wiejskich. W związku z tym, nie ma sensu wchodzić po raz kolejny do tej samej rzeki, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo odrzucenia tego pomysłu. Dlatego moim zdaniem powinniśmy skupić się na szkołach miejskich, ponieważ najprawdopodobniej szkoły wiejskie przejdą przez tę reformę suchą stopą.

Radny Władysław Brzechwa również wyraził brak zgodny na to, aby w miejscowościach wiejskich powstały filie szkół miejskich.

- Nie zgadzamy się na to - mówił radny - i na pewno będziemy bronić tego, co się nam należy, jako szkołom wiejskim, a przede wszystkim dzieciom. Wczoraj (podczas poniedziałkowego spotkania radnych - przyp. red.) mówiono o odległościach w mieście, że z Kazimierza Wielkiego dziecko ma daleko do Gimnazjum nr 2. To muszę zapytać, a jak jest na wsiach? Jak dziecko wiejskie musi dotrzeć z końca Kandlewa do Konradowa, to już nie jest daleko? Też jest daleko. Dlatego nie zgodzimy się na to, aby w miejscowościach wiejskich powstały filie szkół miejskich.

Wiceburmistrz Miłosz Czopek zwrócił również uwagę na to, że gdyby przyjąć wariant opozycji, to po 5-letnim okresie przejściowym dla obecnego Gimnazjum nr 2, gmina będzie miała 8 szkół podstawowych. Zdaniem wiceburmistrza gminy nie stać na utrzymanie tylu szkół na odpowiednim poziomie.

- Jeżeli jeden rocznik, biorąc za przykład najmniejszą szkołę w Siedlnicy, kosztuje nas, jako społeczeństwo 125 tysięcy złotych i są to wydatki na koszty bieżące - mówił wiceburmistrz - to trzeba tę kwotę przemnożyć razy osiem, ponieważ te oddziały się nie zmienią. Tak jak teraz mamy troje dzieci w klasie II, to za chwilę będziemy mieli troje dzieci w klasie III, troje dzieci w klasie IV aż dojdziemy do momentu, kiedy troje dzieci będziemy mieli w klasie VIII.

Jak pisaliśmy we wtorek ostatecznie Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty zostaną przedstawione dwa projekty uchwał. W najbliższych dniach powinniśmy wiedzieć, który projekt pani kurator jest gotowa poprzeć.

Zapraszamy do wsyłuchania całej dyskusji, jaka odbyła się 31 stycznia w sali obrad wschowskiego Urzędu.

(rak/foto: olek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (21)

avatar

avatar
~Mamba
01.02.2017 17:03

Pani Kurator nie zgodzi się na żaden z tych projektów, bo obydwa są do bani... We Wschowie wystarczą 2 szkoły podstawowe! Budynek po gimnazjum będzie " w posiadaniu" SP 2,co rozwiąże problem przepełnienia i dwuzmianowości. Nauczyciele w większości nie stracą pracy, no a część będzie jej musiała poszukać na wsiach, a zważywszy na to, że jest tam tak wspaniale, będą się pchali drzwiami i oknami. Może któryś nawet się załapie na dodatek wiejski?...

avatar
~kolo
01.02.2017 17:38

A gdzie zaginęła nasz burmistrz. Jakoś jej nie widać

avatar
~do Mamby
01.02.2017 18:46

Chyba wszem i wobec wiadomo komu zależy na tym budynku....bez komentarza

avatar
~Koko
01.02.2017 18:59

Pieniądze,tylko one się liczą.Obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do nauki .A tu zdaje się nikt o tym nie myśli.Po co wydawać 4 mln.skoro možna 600 tyś.? Takie jest podejście włodarzy.

avatar
~do kolo
01.02.2017 19:02

Jest jest " nasza " pani burmistrz . Żeby się pokazała trzeba chociaż mieć jakieś podstawowe rozeznanie . Ale niestety mimo że " pracowała " jako nauczyciel niewiele wie o tym zawodzie . Podobnie jak ten co naprawia buty , w podartych chodzi . I to jest ta tragedia w tym ratuszu nikt na niczym się nie zna . Za to w innych sprawach nic nie znaczących mocni w gębach i z frazesami na ustach . Taka to nasza władza !.

avatar
~Jarząbek
01.02.2017 19:28

ogłaszam ,że zajęcia z w-fu odbędą się dziś w stodole pana Brzechwy. Jednocześnie chcielibyśmy bardzo podziękować panu radnemu za udostępnienie nieodpłatnie miejsca do ćwiczeń. To ja jarząbek, aha w Siedlnicy w-f w stodole radnej Nachaj

avatar
~Sft
01.02.2017 20:17

Na szkoły wiejskie społeczeństwo musi się złożyć? No i dobrze bo gmina to całość a na odszkodowania w sadach to kto niby musiał się zlozyc? Bo pewnie to nie poszło z prywatnych pieniędzy naszej władzy, możnaby tak długo wymieniać, wiec proszę tu nie mowić ze władzy zależy na aż tak racjonalnym wydawaniu pieniędzy.Skoro oni wydają je na bezsensowne i z góry przegrane procesy to znaczy ze są pieniądze w gminie.

avatar
~Do jarząbek..Jan
01.02.2017 20:41

Jakże żenujący komentarz mieszczucha..Wiejskie dzieci mają o wiele wiekszą kulturę..i sprawność fizyczną także.Na wsiach dzieci nie mają zwolnień z wych.fiz..Wszyscy ćwiczą.A mieszczuchy..zwolnienia i siedzą na ławkach z komórkami..Zastanów się zanim zaczniesz bezpodstawnie obrażać.

avatar
~She
01.02.2017 20:44

Hahahahhaaa, dawno się tak nie uśmiałam. Traktuję powyższy wpis jako podsumowanie wschowskiej reformy oświatowej.

avatar
~Zawiedziony
01.02.2017 21:03

Na odszkodowania sądowe na pensje dla członków rodzin i kolesi to pieniądze są panie Czopek? Dla kumpla co załatwił fuche w radzie Malczycach w zamian za robotę we Wschowie to też się pieniądze znalazły? A co z przetargiem na usługi prawne? Nadal ta sama sławetna kancelaria bez przetargu? Co pan za brednie opowiada o braku kasy? Na dzieciach oszczędności by sobie kieszenie napchać?

avatar
~FWS
01.02.2017 22:23

A nasz nadburmistrz to kwestionuje rządowy program oświatowy wymyślony przez jedyną słuszną partię PIS ? A z jakiego ugrupowania politycznego startował Pan onegdaj dwa razy na burmistrza? Czy nie z PIS? Na sesjach rady nieraz udział bierze Pani Radna Województwa i Pani Burmistrz z sąsiedniej gminy, obie z PIS. To czegoś nie rozumiem. Kwestionuje Pan Czopek założenia reformy wprowadzanej przez swoje zaplecze polityczne?

avatar
~xyz
01.02.2017 23:41

Panie Miłoszu, a wie pan ile gminę kosztuje Pan i Urząd Miasta? Proponuje zlikwidować Urząd we Wschowie, przejść pod opiekę Sławy, Wolsztyna Włoszakowic i chociaż rozwijać się będziemy. a ile zaoszczędzimy! dzięki temu i nie trzeba będzie likwidować szkół.

avatar
~Sławek
01.02.2017 23:51

Panie Czopek, a ile nas jako społeczeństwo kosztowało reggae na kaczych dołach albo przegrane rozprawy sądowe?

avatar
~do komentujących
02.02.2017 07:17

A za dwa lata będziecie krzyczeć: drogi nie zrobione! trawniki nie wykoszone! sala miejska nie wymalowana! Droga we wsi czy na ulicy x to same dziury! Burmistrzowie nic nie robią! A za co ? Będą szkoły wiejskie i nic więcej. Dla Radnych lepiej, dla urzędników lepiej, Nie ma kasy nie ma roboty kawę pić można

avatar
~wyborca
02.02.2017 08:19

Trzeba wierzyć w mądrość rządu. Powiedzieli że będą dotacje na małe szkoły i nikt nie będzie musiał do tego dokładać. Trzeba wierzyć.

avatar
~eMIL
02.02.2017 08:32

Przecież, wg. propozycji nauczycieli i obsługi gimnazjum, nic przez 5 lat we Wschowie się nie zmieni. Przepraszam będzie nabór do SP6 do pierwszej klasy. To jak koszty mogą wzrosnąć o 4 mln zl ?

avatar
~Do do komentujacych
02.02.2017 09:01

Kawe pic beda mogli ? To oni sami przed wyborami mówili o tym ze trzeba zdobywać środki z uni np. europejskiej i co ? Tylke nazdowywali ze ho ho. Wiec nie kawe pic tylko sie wziąć do roboty.

avatar
~Do -do komentujących
02.02.2017 09:45

Jak się zachciało burmistrzowania trzeba przede wszystkim mieć swoją wizję i plan działania ! . A plan mieli taki żeby zwolnić wszystkich nie swoich i zatrudnić swoje rodziny na ich miejscach . Nie przewidzieli jednak że zwolnieni wygrają sprawy sądowe i otrzymają odszkodowania . Więc za brak pieniędzy w kasie odpowiada burmistrz który doprowadził do takiej sytuacji . Niech teraz koszą trawę i naprawiają drogę ci zatrudnieni z ich rodzin . Niech się wykażą że nie są darmozjadami i coś w życiu umieją bo jak na razie mają dwie lewe ręce do roboty .

avatar
~Miś
02.02.2017 10:01

Szanowni radni wy nie wierzcie burmistrzom ! . Czy jeszcze wam mało przykładów na ich krętactwa , obłudy i wyrachowania ! . To jest ich działka do odrobienia ! . Przecież te ich gadanie to jest nic innego jak bicie piany . Nic to nie daje a jedynie zajmuje czas . Niech się wykazują dalej i utwierdzają swoich wyborców że źle zrobili wybierając ich na burmistrza . Szkoły i tak się nie zawalą czy oni będą czy nie . Dosyć już narobili szamba swoimi działaniami , doskonale wiedzieli jak ustawić swoje rodziny na urzędach i siebie samych w spółkach . Niech się wykażą takimi samymi umiejętnościami co do szkół !.

avatar
~ja też chcę
02.02.2017 10:39

Ja też chcę posadkę dobrom. Jestem gotów powiesić baner na balkonie. Oferty pracy na priv.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl