TworzymyGłos Regionu

reklama

Czego uczy nas Wschowski Budżet Obywatelski: Sprytu, czy postawy obywatelskiej?

Wtorek, 30 maja 2017 o 12:24, aktualizacja Wtorek, 30 maja 2017 o 15:35, autor: 15
Czego uczy nas Wschowski Budżet Obywatelski: Sprytu, czy postawy obywatelskiej?

O tym, że Wschowski Budżet Obywatelski wymaga zmian niech świadczy wypowiedź radnej Emanueli Stanek-Juśkiewicz, która mówiąc o tym, co działo się w szkołach w ubiegłym roku, proponuje radykalne rozwiązanie, to jest wykluczenie takich projektów z głosowania.

Jeden z punktów dyskusji na temat Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczył tego, co działo się w placówkach oświatowych podczas głosowania w 2016 roku na zgłoszone projekty do budżetu. 

- Jeżeli nie zgadzamy się z sytuacją taką, że w placówkach oświatowych - bo tutaj były takie głosowania, że tak powiem ogólnodostępne -  jeżeli rada się z tym nie zgadza, to być może właśnie takie narzędzie kontrolne trzeba by było w regulaminie wpisać, iż pod groźbą na przykład wykluczenia wniosku zabrania się organizowania takiego sposobu głosowania w danych placówkach. Może to jest rozwiązanie? - Pytała radna.

Warto tej wypowiedzi poświęcić kilka minut uwagi. Wynika z niej, że radni zdają sobie sprawę, że w ubiegłym roku placówki oświatowe, dzięki możliwości oddania głosu drogą elektroniczną, miały większe szanse na zdobycie dużego poparcia dla swoich projektów. Radna nazywa praktyki szkół w tym względzie głosowaniem ogólnodostępnym.

Można oczywiście powiedzieć, bo i takie głosy padały podczas dyskusji, że ostatecznie każdy może wystawić laptopa w miejscu ogólnodostępnym i nakłaniać osoby mniej lub bardziej przypadkowe do oddania głosu.

Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście wszyscy mieliby podobne szanse. Raczej nie. Dlatego prawdopodobnie radna skupia się tylko na placówkach oświaty i w dodatku proponuje drastyczne rozwiązanie. Mianowicie, jeżeli taka sytuacja miałaby się powtórzyć, to należałoby taki projekt wykluczyć z głosowania.

Nieprzypadkowo radna mówi o placówkach oświatowych, które składały projekty w budżecie obywatelskim, a potem organizowały, jak mówi radna, ogólnodostępne głosowania. Radna mówi o tym nieprzypadkowo, ponieważ właśnie to zachowanie szkół budziło duże wątpliwości w ubiegłym roku. Nie tylko dlatego, że w ten sposób szkoły organizowały głosowanie na swoje projekty, ale również dlatego, że inni autorzy projektów nie mieli takich możliwości. W związku z tym rodziło się pytanie: dla kogo, dla jakiej grupy odbiorców jest budżet obywatelski? Po drugie czego uczy tak zorganizowane głosowanie? Obywatelskości, czy sprytu?

Wydaje się, że gdyby praktyka szkół z roku ubiegłego nie budziła dużych kontrowersji, to radna nie zaproponowałaby aż tak drastycznego rozwiązania. Jeżeli ktoś tak będzie organizował głosowanie, to zapiszmy w regulaminie - mówiła radna - aby taki projekt wykluczyć.

Zapraszamy do dyskusji, przypominając jednocześnie, że ostatecznie Rada Miejska we Wschowie pomimo wielu krytycznych spostrzeżeń, nie wprowadziła żadnych zmian do regulaminu Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (15)

avatar

avatar
~Zenek
30.05.2017 15:17

Mam dwa problemy i się podzielę. Czy to jest budżet obywatelski czy oświatowy? Z tego, co wiem, to w Lesznie nie można głosować w budżecie obywatelskim na projekty oświatowe. Pewnie z kilku powodów ale głównie dlatego, że braki w oświacie powinien uzupełnić organ prowadzący czyli burmistrz z pieniędzy na oświatę a nie z puli projektów obywateli, którzy chcą zmian w swoim otoczeniu. Podobnie jest np z Instytucją Kultury - CKiR - wniosek złożył dyrektor na podłogę w Siłowni, której właścicielem jest CKiR. CKiR zarabia, wydaje własną gazetę, organizuje imprezy i uwaga... sięga po kasę z budżetu obywateli, żeby zarabiać jeszcze więcej i zatrudnić kolejnych znajomych. Bo we Wschowie wszyscy się znają i trudno znaleźć kogoś nieznajomego. Właściwie nie tylko żeby zatrudnić. można jeszcze z wolnej ręki bez przetargów wydać ponad 600 tysięcy na festiwal na Kaczych Dołach gdzie jak widać na fotkach bawiła się burmistrz i grupka jej znajomych. Tragedia. I problem drugi. Ktokolwiek widział i ktokolwiek wie - jak się liczy głosy? Kto je widział? Kto był w komisji? Czyżby ci, którzy są prowadzącymi, Szkoły, Instytucje Kultury. Czyżby głosy liczył pan Czopek i Przybylski? Czy jest komisja, w której osoby zupełnie niezależne liczą głosy? Czy ktokolwiek wie? -. A może ktoś na bierząco sprawdzał ile jeszcze brakuje głosów? Z jakiegoś powodu w drugim budżecie tylko jeden projekt nie należał do ludzi burmistrza. A w pierwszym do dzisiaj ludzie z opozycji nie dowiedzieli się dlaczego nie rozpoczęto realizacji projektu? Czy tylko ja mam wrażenie, że Ktoś Mnie robi w konia? Może warto ponownie określić ideę tego rozwiązania? Warto?

avatar
~normalny
30.05.2017 17:40

Nie warto, należy ten budżet rozgonić

avatar
~mieszkaniec
30.05.2017 17:54

Problem jest z tym taki . Duża część społeczeństwa która się nie angażuje w politykę burmistrza ani miasta o tym nie ma zielonego pojęcia i dla nich patrzących z boku wygląda to inaczej niż dla ludzi którzy interesują się szczególnie burmistrzem a już na pewno zastępcą . Gość myśli trochę naiwnie że takie sztuczki wychodzą mu dobrze i po cichu . Takie rzeczy jak ten budżet " obywatelski trzeba nagłaśniać i patrzeć na łapki doktora jak to idzie . On chciałby przeznaczyć na swoje potrzeby które akurat ma obowiązek z urzędu dbać i inwestować jak ten CKiR i oświatę . Potem będzie wychwalać jak to niby poczynił oszczędności i zainwestował . Nie ma co się rozwodzić po regulaminie budżetu obywatelskim . Niech pojedzie jeden umyślny np pan Przybylski do Leszna i Nowej Soli i przywiezie gotowy . Na sesji dostosuje się jego do warunków naszego miasta i po krzyku . Dziwi mnie dlaczego tak mataczą z tym budżetem , no ale jak mają za dużo czasu w tym ratuszu to im trochę widać nudno a i czasem można coś dla siebie zachachmencić . Pan Przybylski jest szybki jeżeli chodzi o ściągnięcie tego lub tamtego i da sobie radę z tym regulaminem .

avatar
~Adaś
30.05.2017 17:56

Ad. Zenek- Bardzo mi odpowiada Pana rozumienie sprawy , .... zgadzam się z tymi "wypaczeniami" i jeszcze bardziej optuję w postanowienie zawieszenia WBO . Ten labirynt logiki Pana kto je widział, kto sprawdzał , kto podpisał, czyja to komisja , kto cokolwiek wie itd. ...... dajmy już temu spokój , Oni godzinę debatowali i z jakim postanowieniem ? To bubel , który w samym założeniu niejako sięga po marksistowskie ideologie - wspólnie razem - to już było, razem miałem mieć pracę , mieszkanie , ....... chyba też i żonę ? Tylko , że Wałęsa w tą wspólnotę pierd.... i przeskoczył i dopiero zrobiła nam się Wolność . A niektórzy tak ją nie szanują ! Adaś

avatar
~Postulat
30.05.2017 16:22

Propozycja jest aby powołać komisję śledczą w sprawie afery z budżetem obywatelskim.

avatar
~Waldemar
30.05.2017 17:19

Z wszystkiego można sobie żarty robić. Można i tak spłycać problem. Mamy jednak taką zagwostkę. Rada wie, że są nieprawidłowości lecz nic z tym nie robi. I to jest szokujące

avatar
~Kamil
31.05.2017 00:00

Wiadomo, że mowa o SP1, gdzie na wywiadówkach zorganizowano głosowanie, a jak ktoś nie chciał głosować to krzywo na taką osobę patrzono. Moim zdaniem powinni wykluczyć SP1, bo to było nieeleganckie, nieuczciwe, żałosne. Jaki dyrektor takie praktyki w szkole... Mam nadzieję, że będzie możliwość zabrać dziecko z SP1 i przenieś do nowej szkoły na Zaciszu.

avatar
~- do Kamil
31.05.2017 08:34

Zabierz i przenieś do nowej szkoły na Zaciszu. Na pewno nikt nic od Ciebie i Twojego dziecka nie będzie oczekiwał. Wystarczy, że będziesz! A kultura zachowania i wiedza same będą spływać na Twoje dziecko, ono będzie musiało tylko siedzieć w ławce. A SP1 pozbędzie się marudzącego rodzica! Tak się składa, że głosowałem na projekt, z którego skorzystają moje dzieci. A pani Radna zapomniała, jak sama podczas zebrań rozdawała ulotki z numerem swojego projektu.

avatar
~eMIL
31.05.2017 09:54

Serio rozdawała ?

avatar
~mm
31.05.2017 10:53

Myślę ze w rozdawaniu ulotek nie ma nic złego, każdy może iść do szkoły, na rynek czy targ i rozdawać... Ulotka jest tylko informacją, pokazaniem ze taki projekt jest. Obywatel może przeczytać (i to jest o tyle ważne że wie na co głosuje!), oglądnąć i jak mu się spodoba to dopiero zagłosować. A jak stwierdzi ze nie chce to wyrzucić do koszta i tyle. Nikt go nie zmusza, nie stoi nad nim i nie cmoka jak odda złe głos :) W tamtym roku tragedią było to że byla sobie jakaś tam lista, jakieś tam projekty, śmieszne nazwy i lokalizacja ... ja się pytam gdzie opis danego projektu? Jak można oddać głos nie wiedząc na co... Plusem tych ulotek była własnie informacja!!! Dzięki temu człowiek był świadomy na co oddaje głos i czy jest potrzebna dana inwestycja :)

avatar
~do mm
31.05.2017 11:34

Ty najpierw wczytaj się o czym radni dyskutowali i o co chodzi i następnym razem napiszesz do rzeczy ? Nie chodzi o żadne ulotki .

avatar
~do do mm
31.05.2017 14:01

A ty najpierw przeczytaj komentarze, zanim palniesz jak gołąb o parapet.

avatar
~Widz
31.05.2017 11:44

Całkowicie zgadzam się z komentarzem nr 1. Na którejś z sesji jedna z mieszkanek poruszyła tą kwestię, aby całkowicie wykluczyć z udziału w WBO organizacje podległe i ściśle związane z placówką oświatową. Nikt z radnych nie miał zdania w tej sprawie, a Czopkowi z Przybylskim to idealnie pasuje. Na czerwcowej sesji powinno poddać się głosowaniu powyższe "zablokowanie". Oczekuję również, że jakiś rozsądny radny zażąda rozliczenia wszystkich pozakonkursowych kwot jakie gmina przeznacza na organizacje pozarządowe oraz placówki oświatowe na terenie gminy. Wtedy zobaczymy prawdę.

avatar
~eMIL
31.05.2017 12:24

Dokładnie. Nikt z radnych nie wprowadzał żadnych zmian do tej uchwały ? Żałosne

avatar
~Waldemar
31.05.2017 19:16

Żałosne myślenie o obywatelskości

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl