Założenia stylu skandynawskiego
Jest prosty, bo powstał z potrzeby przeciętnych mieszkańców krajów Półwyspu Skandynawskiego, gdzie przez większą część roku panuje sroga zima, dni są krótkie. Wnętrza domów miały rekompensować im te niedogodności, a więc musiały być ciepłe, przytulne i jasne. Okazało się, że takie efekty można osiągnąć stosując:
- jasne kolory - głównie biel, szary i beżowy,
- materiały naturalne – drewno, metal, szkło, ceramikę, tkaniny, wiklinę,
- proste formy kształtów,
- ograniczenie przedmiotów do niezbędnych,
- niezliczoną ilość różnorodnych dodatków.
Dzięki temu mieszkania skandynawskie cechuje prostota, przytulność, przestrzenność, na dodatek rozwiązania te można uzyskać małymi kosztami. To najważniejsze elementy decydujące o popularności stylu skandynawskiego także w innych państwach. Jak te zasady przełożyć na rozwiązania praktyczne? Oto kilka wskazówek.
Ściany i podłogi
Ściany najlepiej wymalować na biało, nie trzeba zastanawiać się nad takim samym kolorem i odcieniem, gdy podczas malowania farby braknie. Jedną ze ścian można pomalować na inny kolor, uzyskamy wtedy efekt przełamania.
Podłogi muszą być wykonane z jasnego drewna, w łazience lepiej zastosować posadzkę kamienną lub ceramiczną, która odporna jest na działanie wilgoci.
Oświetlenie
Obok kolorystyki to najistotniejszy element, który miał zastąpić promienie słoneczne. Lamp we wnętrzach skandynawskich jest dużo. Wiszące, stojące rozmieszczone w różnych miejscach. Bardzo często wykonane z metalu, bez dodatkowych abażurów, które blokują światło. Jeżeli już abażury, to skierowane w dół, w jasnych kolorach, z płótna lub papieru.
Meble
Oczywiście drewniane. Drewno jest ciepłe i przyjazne dla człowieka. Dominują meble malowane na biało lub wykonane z jasnych gatunków. Bardzo proste w formie, bez żadnych żłobień i sztukaterii. Jedynym elementem ozdobnym są gałki, uchwyty i zamki z ozdobnymi kluczami. Meble muszą być funkcjonalne, nie ma miejsca na zbędne szafki, komody i stoliki. Dzięki temu pomieszczenia są przestronne, jest w nich sporo wolnej przestrzeni. W stylu skandynawskim, bardzo często detale odgrywają ogromną rolę. Warto zatem postawić na stylowe akcenty oraz dodatki. W przypadku mebli, mogą to być chociażby gałki do mebli renomowanego producenta Lene Bjerre, które znajdziecie m.in. w sklepie CasaBianca: www.casabianca.pl/kategoria/galki-do-mebli-2
Dodatki
To ostatni element, na który trzeba zwrócić uwagę. Powinno być ich dużo i w różnych wyraźnych kolorach. To one ostatecznie zadecydują o klimacie wnętrza. Kolorowe narzuty, poduszki, serwetki sprawią, że pomieszczenie stanie się przytulne, do tego kilka metalowych figurek na półkach i efekt gotowy.
W kuchni warto ustawić kilka ceramicznych pojemników na najpotrzebniejsze przyprawy, kolorowe kubki. Bardzo elegancko i niekonwencjonalnie wyglądają talerze w zdecydowanych kolorach i o kwadratowym kształcie. Stanowią doskonałe tło dla przygotowanych posiłków.
W łazience powinny się znaleźć dozowniki na mydło, flakoniki na perfumy, ceramiczne mydelniczki, świeczki zapachowe.
przyjaznego otoczenia.