Czym dokładnie jest postępowanie nakazowe? Jakie są podstawy tego, aby rozpocząć postępowanie nakazowe? Jakie dokumenty są niezbędne do przeprowadzenia postępowania nakazowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Postępowanie nakazowe – czym jest?
W praktyce, postępowanie nakazowe umożliwia zdecydowanie szybsze rozpatrzenie sprawy przez sąd, podczas toku której nie ma potrzeby wdawania się w konflikt co do jego charakteru czy jakichkolwiek innych szczegółów. Jest to rodzaj postępowania przyspieszonego, w którym już na pierwszym etapie sąd wydaje nakaz zapłaty.
Zalety postępowania nakazowego
Nietrudno się domyślić, że postępowanie ma bardzo wiele zalet. Największym plusem jest oczywiście czas postępowania, który jest bardzo krótki. Kolejną korzyścią jest rozpatrzenie sprawy przez sąd na posiedzeniu niejawnym, czyli bez obecności stron sporu. Nie ma żadnej kwoty minimalnej, która umożliwiałaby wszczęcie postępowania nakazowego, dlatego nie ma znaczenia, czy ktoś jest Ci dłużny kilka czy kilkadziesiąt tysięcy, jeśli chcesz uzyskać formalny nakaz zapłaty. Dużym plusem są też niskie opłaty od pozwu oraz to, że nawet nieprawomocny nakaz zapłaty stanowi tytuł zabezpieczenia.
Przeczytaj również: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/zabezpieczenie-roszczenia-w-postepowaniu-nakazowym/
Jak wszcząć postępowanie nakazowe?
W pierwszej kolejności powinieneś zebrać wszystkie znane Ci dowody poświadczające fakt, że Twój dłużnik jest Ci winien pieniądze. Bez należytego udokumentowania niemożliwe będzie podjęcie jakichkolwiek działań. Istotne jest też, by w pozwie wyraźnie zaznaczyć, że wnosi się o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jeśli tego nie zrobimy, to wydanie nakazu w tym trybie nie będzie możliwe.
Jakie dokumenty poświadczają zadłużenie? Zaliczyć można do nich dokumenty urzędowe, zaakceptowany przez osobę zadłużoną rachunek, wezwanie do zapłaty, pisemne oświadczenie dłużnika o zaakceptowaniu długu, jak również poświadczone przez dłużnika żądanie zapłaty, które z powodu braku środków na koncie bankowym zostało zwrócone.
Przeczytaj również artykuł: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/faktura-vat-sposob-na-szybsze-odzyskanie-naleznosci-w-postepowaniu-nakazowym/
Nakaz można otrzymać również na podstawie umowy lub dowodu o wzajemnym świadczeniu niepieniężnym lub dowodu doręczenia osobie zadłużonej faktury czy rachunku. Dokumenty te są niezbędne do dochodzenia odsetek za opóźnienie spłaty długu, czy też zwrotu kosztów poniesionych na rzecz windykacji.
Co w sytuacji, gdy nie masz dowodów?
Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, do rozpoczęcia przez sąd postępowania nakazowego konieczne jest dostarczenie niezbędnych dowodów, na podstawie których sąd rozpatrzy daną sprawę. Faktem jest, że w postępowaniu nakazowym strony sporu nie są przesłuchiwane na żadnym z jego etapów, dlatego sąd będzie opierał swoje działania tylko i wyłącznie na podstawie dokumentów, które zostaną przez Ciebie dostarczone.
Sytuacja jest zatem jednoznaczna. Jeśli nie potrafisz udowodnić, że Twój dłużnik ma wobec Ciebie jakikolwiek dług, bardzo trudno będzie Ci uzyskać formalny nakaz zapłaty. Dlatego jeśli chcesz, by sąd wydał wyrok na Twoją korzyść, musisz dostarczyć mu odpowiednich dowodów, które mu to umożliwią. Sięgnij pamięcią wstecz i przypomnij sobie, co mogłoby poświadczyć zadłużenie. Być może jesteś w posiadaniu dokumentu, który da Ci możliwość uzyskania nakazu zapłaty, tylko o tym zwyczajnie zapomniałeś.