Cmentarz żydowski w Szlichtyngowej bez administratora?
Piątek, 15 kwietnia 2011 o 11:39, autor: rk 1
Na oficjalnej stronie Szlichtyngowej (www.szlichtyngowa.pl) w prawej kolumnie u dołu strony znajdziemy ikonę odsyłającą nas do Wirtualnego Sztetla, czyli miejsca, gdzie od lat gromadzi się informacje na temat historii polskich Żydów.
Takiego odnośnika nie znajdziemy ani na stronie Wschowy, ani Sławy, ani innej miejscowości w powiecie.
Na stronie Szlichtyngowej znajdziemy w tej samej kolumnie odnośniki do miejsc wartych odkrycia lub atrakcje turystyczne. Każda ikona odsyła nas tam, gdzie z jakichś powodów gmina chciałaby, aby internauta zajrzał i dowiedział się czegoś więcej o gminie, społeczności, historii.
Odnośnik do Wirtualnego Sztetla nie jest więc przypadkiem. Gmina w ten sposób na swojej oficjalnej stronie internetowej informuje, że w historię miasta wpisana jest również historia Żydów. I dzisiaj ta historia jest nadal obecna, czego dowodem jest zachowany cmentarz żydowski, znajdujący się na granicy Szlichtyngowej i Górczyny.
Cmentarz został wpisany w rejestr zabytków 28 listopada 1989 roku pod numerem 1156/A.
Cmentarz istnieje dzisiaj za sprawą kilku osób, którzy pod koniec lat 80-tych zdecydowali się miejsce uratować przed postępującą degradacją, rozkradaniem i niszczeniem. Dzięki staraniom cmentarz nie tylko uratowano, ale również odrestaurowano.
Dzisiaj miejsce znowu niszczeje. W rogu cmentarza znajdujemy butelki po alkoholu. Na jednej z płyt nagrobnych leżą rozrzucone łupiny po słoneczniku. Przewrócone płyty leżą zarośnięte do tego stopnia, że zarośla, trawa i liście zasłaniają cały nagrobek. Poza dewastacją nie ma śladu opieki nad zabytkiem.
Administratorem cmentarza jest urząd Gminy i Miasta Szlichtyngowej.
(więcej o sytuacji cmentarza żydowskiego w Szlichtyngowej w wydaniu gazetowym zw.pl)
Rafał Klan
[gallery link="file"]