Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni zapoznali się ze sprawozdaniami z działalności instytucji kultury, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wschowa, Centrum Kultury i Rekreacji oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej za rok 2016. W podsumowaniu sporządzonego przez siebie sprawozdania, Marta Małkus, zwróciła uwagę na niewystraczające środki finansowe do coraz lepszego działania, wskazała również obszary, które potrzebują najpilniejszych inwestycji. W trakcie dyskusji nad sprawozdaniami radny Przemysław Kuchcicki zapytał o rotacje kadry w muzeum.
- Co do rotacji kadry, to jest to bardzo ważne zagadnienie. Od 2015 roku mamy bardzo mocno okrojony budżet, sygnalizuję to każdorazowo w sprawozdaniu. Zatrzymanie specjalistów w naszym mieście, za te warunki płacowe, które proponujemy jest bardzo trudne – odpowiadała Marta Małkus.
Sprawdziliśmy jak wyglądały fundusze przekazywane dla Muzeum Ziemi Wschowskiej, począwszy od 2014 roku do dzisiaj. W roku 2014 dotacja z budżetu gminy wyniosła 603 tysiące złotych, by w roku 2015 spaść do 515 tysięcy złotych. W minionym roku MZW otrzymało od gminy 520 tysięcy złotych, natomiast po zmianach w budżecie na 2017 rok, które wprowadzili radni opozycyjni muzeum przekazano 595 tysięcy złotych, gdyż pierwotnie władze gminy chciały przeznaczyć na ten cel 515 tysięcy złotych, czyli utrzymać dotychczasową wysokość dotacji, mniejszej niż koszt ubiegłorocznego Burning Sun Festiwal. Sprawdziliśmy w takim razie jak doceniane finansowo przez Stowarzyszenie Odnowy Samorządu, którego przedstawiciele sprawują obecnie władzę, są pozostałe instytucje kultury. Jeżeli chodzi o Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wschowa to w 2014 roku dotacja dla tej instytucji kultury wyniosła 573 tysiące złotych i systematycznie rosła, by w 2017 osiągnąć poziom ponad 727 tysięcy złotych. W zupełnie innej „lidze” jest Centrum Kultury i Rekreacji, dla którego dotacja zawsze przekracza 1,5 miliona złotych. Co ciekawe największy zastrzyk gotówki dla CKiR przygotowano w tym roku. Dotacja dla CKiR w 2016 roku wyniosła 1 650 000 złotych, a w 2017 rok przeznaczono na ten cel 1 900 000 złotych, rezygnując przy tym z największej imprezy, jaką był Burning Sun Festiwal, czy skracając o dwa dni, w stosunku do ubiegłego roku, Dni Wschowy. Dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej zauważyła również, że niskie płace są przeszkodą przy zatrzymaniu specjalistów w placówce we Wschowie. Tego problemu nie ma chyba w CKiR, gdzie dochód dyrektora w 2016 roku z tytułu zatrudnienia w CKiR wzrósł w stosunku do roku 2015 o 25 tysięcy złotych, do kwoty 92 tysiące. Dochód miesięczny specjalisty z tytułu zatrudnienia w CKiR, Przemysława Kuchcickiego, wyniósł w 2016 roku około 2800 złotych, tj. miesięcznie 2022 złotych netto (dochody dyrektora CKiR oraz Przemysława Kuchcickiego zostały podane w oparciu o oświadczenia majątkowe zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej. Fragment ten został zmieniony i sprostowany w osobnym artykule zamieszczonym tutaj)
Widać w takim razie, że potencjał w miejskich instytucjach kultury jest spory, a dyrektor MZW nie musi się chyba martwić o to, iż działania jakie podejmuje zostaną również docenione.
(red.)