Burmistrz Wschowy z absolutorium
Środa, 29 maja 2013 o 15:26, autor: marta 3
16 głosami za przy 5 wstrzymujących się przegłosowane zostało absolutorium dla burmistrza Wschowy Krzysztofa Grabki. Wcześniej 17 głosami za przy 4 wstrzymujących się radni przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu
- W tym roku praca nad budżetem była wyjątkowo trudna – mówił podczas sesji Rady Miasta i Gminy Wschowa burmistrz – Mamy trudne czasy. Przede wszystkim odczuwamy skutki spowolnienia gospodarczego, a władze centralne nakładają na samorządy nowe zadania, jednocześnie obniżając subwencję i udziały w dochodach z podatków.
Rada uchwaliła budżet na rok 2012 planując dochody w kwocie 61 823 tysięcy złotych. Po licznych zmianach w budżecie planowane dochody wyniosły 57 318 tysiące złotych. Ten zmieniony plan został wykonany w 98% i ostatecznie dochody gminy wyniosły 56 milionów 274 tysiące złotych.
– W sumie planowane dochody zmniejszyły się o 4,5 miliona złotych. To wynikało przede wszystkim z tego, że Ministerstwo Finansów zmniejszyło nam subwencję oświatową i udział w podatku dochodowym PIT – referował wykonanie budżetu Grabka. - Mniejsze niż zakładaliśmy były też dochody ze sprzedaży nieruchomości. Zainteresowanie nieruchomościami w czasach kryzysu znacznie spadało, a my nie chcemy też sprzedawać za wszelką cenę, być może w lepszych czasach zyskamy lepszą cenę. Mniejsze niż się spodziewaliśmy były też dochody z mandatów.
Po stronie wydatków rada uchwaliła kwotę 63 717 tysięcy złotych. Za zmniejszającymi się dochodami trzeba było też ciąć wydatki. Planowane wydatki zmniejszono więc do 62 552 tysięcy złotych, a wykonano w kwocie 60 291 tysięcy złotych co stanowi niewielę ponad 97%.
- Dzięki tej różnicy w wykonaniu dochodów i wydatków udało nam się zmniejszyć deficyt o 700 tysięcy i ostatecznie wyniósł on 4 miliony złotych.
Gmina przeznaczyła na inwestycje (tzw. wydatki majątkowe) 7 781 tysięcy złotych. Planowana kwota wynosiła tu 8 150 tysięcy złotych. Czyli plan został wykonany w 95%. Wśród największych inwestycji burmistrz wymienił dalszą rewitalizację Starego Miasta w tym remont Kolegium Jezuickiego, remonty świetlic wiejskich w Lginiu, Kandlewie, Siedlnicy, Łysinach i Hetmanicach, budowę kompleksu boisk przy szkole w Osowej Sieni, przebudowę ulic Sportowej, Matejki i Działkowej i współfinansowanie budowy chodników w Konradowie i Siedlnicy. Środki przeznaczone na inwestycje stanowiły prawie 13% budżetu.
Sporą część budżetu stanowiły środki pozyskane z funduszów europejskich. I tak m.in. placówki oświatowe pozyskały ponad milion złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na projekty Lubuska Szkoła Równych Szans i Lubuska Akademia Wiedzy i Umiejętności.
Zadłużenie gminy na 31 grudnia 2012 roku wynosi 54,3 % w stosunku do wykonanego budżetu.
Za absolutorium zagłosowali wszyscy radni koalicji. Przeciw były kluby radnych Porozumienie dla Rozwoju raz klub Stowarzyszenia Odnowy Samorządu. Radni opozycji wyrazili zaniepokojenie wysokim stanem zadłużenia gminy. (mij)