TworzymyGłos Regionu

Burmistrz Antkowiak: Rozwijamy sieć ścieżek rowerowych

Środa, 04 stycznia 2023 o 11:41, autor: 10
Burmistrz Antkowiak: Rozwijamy sieć ścieżek rowerowych

W przyszłości mieszkańcy gminy Wschowa będą mogli cieszyć się z większej ilości ścieżek rowerowych? Wygląda na to, że tak. Można już mówić o pierwszych osiągnięciach, ponieważ obecnie powstaje ponad 3-kilometrowy odcinek ścieżki przy przebudowywanej drodze wojewódzkiej w Przyczynie Górnej i Tylewicach. Perspektywy dla budowy tras rowerowych w gminie Wschowa wyglądają również obiecująco w świetle Strategii Miasta i Gminy Wschowa na lata 2020-2027.

Dotychczas jedyną ścieżką rowerową z prawdziwego zdarzenia, był odcinek łączący Wschowę z Dębową Łęką. Burmistrz Konrad Antkowiak wskazuje, że budowa tras dla rowerzystów jest jednym z ważniejszych postulatów inwestycyjnych, jaki zgłaszają mieszkańcy, dlatego też uwzględniono to w obowiązującej Strategii Miasta i Gminy:

(....) w Strategii Miasta i Gminy Wschowa na lata 2020-2027 postawiliśmy na rozwój ścieżek rowerowych. Dzisiaj możemy mówić o pierwszych znaczących sukcesach, kolejne są możliwe między innymi dzięki uchwale Rady Miejskiej o przyznaniu dotacji celowej dla Województwa Lubuskiego na wykonanie projektu budowy ścieżki rowerowej Tylewice-Łysiny.

Obecnie trwają prace nad budową ponad 3-kilometrowego odcinka ścieżki rowerowej przy przebudowywanej drodze wojewódzkiej w Przyczynie Górnej i Tylewicach. Nowe nawierzchnie już są wykorzystywane przez mieszkańców, co pokazuje, jak duże było oczekiwanie wobec tego typu tras. Niewykluczone, że trasa zostanie wydłużona, o czym mówi burmistrz Antkowiak:

Zarząd Dróg Wojewódzkich dysponuje także projektem przedłużenia tej trasy do ronda na Przyczynie Górnej, a na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie wystąpiliśmy o środki na kolejny etap: Tylewice – Łysiny. Dzięki porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego mamy zapewnienie wykonania dokumentacji technicznej takiej ścieżki, która połączyłaby wówczas Wschowę z projektowaną przez powiat wschowski ścieżką rowerową do Sławy. Aby zrealizować to zadanie zadeklarowaliśmy pokrycie 50% kosztów wykonania projektu technicznego.

Burmistrz Konrad Antkowiak wskazuje również, że od lat mówi się o konieczności powstania ścieżki rowerowej na trasie Wschowa – Lgiń, jednak poza słowami i oddaniem kilkuset metrów trasy do granic miasta nie zrobiono niestety w tej kwestii za wiele. Włodarz przypomina, że aby realizować inwestycje potrzebne są grunty, projekty, pozwolenia i finansowanie.

Dzisiaj, po kilkunastu miesiącach prac, Gmina Wschowa dysponuje zgodą Zarządu Dróg Wojewódzkich na realizację ścieżki rowerowej w pasie drogi wojewódzkiej, co umożliwiło przygotowanie projektu technicznego. W ostatnich dniach minionego roku wykonawca dokumentacji złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. To milowy krok, który umożliwi realne starania o finansowanie i realizację tej ścieżki. Koszt wykonania projektu, pokrywany z budżetu Gminy Wschowa, wynosi 184 500 zł

Za taką samą kwotę, realizowane jest wykonanie dokumentacji technicznej budowy ścieżki rowerowej, która będzie prowadzić ze Wschowy do Osowej Sieni, a następnie dalej do granicy województwa. Na ten cel Gmina Wschowa pozyskała pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (10)

avatar

avatar
~Ja
04.01.2023 14:29

Pitu pitu.... Dłuuuugo przyjdzie nam czekać na każdą z tych ścieżek. Nawet nie widać światełka w tunelu.

avatar
~do ja
05.01.2023 13:52

Nie widać światełka w tunelu? Chyba bardzo nie chcesz widzieć, że poza gadaniem o tym jak to trudno i jak się nie da w końcu coś się dzieje.

avatar
~wschowa
04.01.2023 14:55

Drogą nie da się jechać , to może ścieżką rowerową??? Pytanie do Pana burmistrza!!!

avatar
~Gucio
14.01.2023 03:07

O jakiej drodze mówisz?znasz się Wschowa na znakach?to wiesz, że jest zakaz!!!

avatar
~red
04.01.2023 18:49

brak ścieżki rowerowej do Lginia to jest wielki wstyd dla tej gminy

avatar
~Piotr
04.01.2023 23:43

Priorytetem powinna być ścieżka do Lginia!

avatar
~Mirek
05.01.2023 03:47

Panie burmistrzu a gdzie zgoda na budowę kanalizacji w pasie drogi wojewódzkiej którą Pan obiecał wybudować w Tylewicach?

avatar
~SŁAWEK
08.01.2023 23:08

A PO CO BECZKOWOZY TO CO NA ZŁOM?

avatar
~Maciek
05.01.2023 11:18

Pięknie. A gdzie hejterzy?

avatar
~Elwis
10.01.2023 00:45

Priorytetem to powinno być dogadanie samorządów Leszna, Sławy, Nowej Soli i może Głogowa i połączenie tych miejscowości sciezkami rowerowymi. I takie połączenie miało by sens. Dla rowerzysty odcinek 3 km to żadna odległość.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl