TworzymyGłos Regionu

reklama

Budżet Miasta i Gminy Wschowa na 2023 rok uchwalony!

Czwartek, 29 grudnia 2022 o 15:13, aktualizacja Czwartek, 29 grudnia 2022 o 15:35, autor: 8
Budżet Miasta i Gminy Wschowa na 2023 rok uchwalony!

20 mln zł na inwestycje, 6 mln zł spłaconego zadłużenia zaciągniętego w poprzednich kadencjach i 0 zł nowych zaciągniętych zadłużeń - takie są główne założenia budżety Miasta i Gminy Wschowa na 2023 uchwalonego przez Radę Miejską.

Według założeń przyszłorocznego budżetu, dochody wyniosą 98,47 mln zł, natomiast wydatki wydatki 105,71 mln zł. Róznica zostanie pokryta z nadwyżki budżetowej z lat poprzednich oraz przychodami wynikającymi z rozliczeń środków europejskich.

- Pomimo trudnej sytuacji samorządów związanej z inflacją, spadającymi dochodami z PIT, kryzysem energetycznym czy koniecznością wzrostu pensji wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia na zadania inwestycyjne w przyszłym roku przeznaczymy 20 846 712 zł to rekordowa kwota, stanowiąca prawie 20% budżetu gminy, na którą nie zaciągamy żadnych nowych zobowiązań! - mówi burmistrz Konrad Antkowiak.

Najważniejsze przyszłoroczne inwestycje polegać będą na odnowieniu Parku Wolsztyńskiego, budowie zespołu pomostów w Lginiu oraz rewitalizacji ulicy Bohaterów Westerplatte. Ponad 40% przyszłorocznych wydatków gminy przeznaczone jest na szkolnictwo, a subwencja oświatowa nie pokrywa nawet połowy kosztów organizacji szkół. Dlatego Gmina Wschowa przeznaczy ponad 23 miliony złotych z własnych środków na oświatę w przyszłym roku. Dużo pieniędzy przeznaczono również na projekty realizowane przez sołectwa, stowarzyszenia i kluby sportowe. W 2023 rok do dyspozycji będzie dokładnie 1,074 mln złotych, czyli prawie 200 000 złotych więcej niż rok wcześniej.

- W przyszłym roku planujemy kontynuować rozpoczęte programy społeczne: dopłaty do wymiany źródeł ciepła i Senior TAXI, planujemy rozpocząć także usługę „Złotej rączki” dla seniorów – wsparcia w drobnych naprawach - zapowiada burmistrz. - Jestem przekonany, że przyszły rok będzie wyjątkowo udany i cieszę się, że mamy możliwość realizacji tylu ważnych zadań.

Źródło/foto: Burmistrz MiG Wschowa Konrad Antkowiak

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Zen
29.12.2022 16:37

Cyt. - " ..Gmina Wschowa przeznaczy ponad 23 miliony złotych z własnych środków na oświatę w przyszłym roku." Pytanie do burmistrza mig Wschowa - Czy zamierza Pan ( podobnie jak m. Szczecin) wystąpić na drogę sądową o odszkodowanie w/wym kwoty w sprawie nierealizowania przez rząd należnej subwencji oświatowej ? Czy tak to rozmieć z podanego tekstu ?

avatar
~Mieszko
30.12.2022 00:05

Same niepotrzebne inwestycje: park wolsztyński, Boch. Westerplatte i most w Lginiu. W mieście, gdzie jest wiele ważnych potrzeb

avatar
~do - Mieszko
30.12.2022 11:16

Jak tylko napiszesz, że ważniejsze jest Zacisze to się zesi...m na miejscu ? To jest właśnie ważne dla ogółu.

avatar
~Grab
31.12.2022 00:22

Już lepiej byłoby zrobić te drogi na zaciszu niż park wolsztyński. Mieszkam na Bocznej jakby co

avatar
~Urszula Chudak
30.12.2022 12:11

Kiedy wszystkie okoliczne samorządy są przez swoje opozycje krytykowane za zaciąganie kolejnych kredytów - nasz się temu oparł. Na dodatek, jeszcze zmniejszył zadłużenie! Jak tak napisali - to są to fakty, a z nimi jak wiadomo, się nie dyskutuje. Zdjęcie też jest ok - może więc to być plakat wyborczy Panie Burmistrzu. Od razu uprzedzam krytykujących - nie mam potrzeby chwalenia burmistrza. Żadnej.

avatar
~do Mieszka
30.12.2022 17:05

Ty już Mieszko więcej nie "dawaj w szyję". Jeśli uważasz, że inwestycja w Lginiu jest chybiona to się bardzo grubo mylisz. Popatrz na Sławę jak jezioro przyciąga turystów i inwestorów, jest kołem zamachowym rozwoju gminy. Tylko we Wschowie jezioro zostało przez poprzednie lata przez włodarzy zaniedbane i zniszczone / właśnie brak kanalizacJI, porządnego parkingu, mola, plaży/ , gdyż nie byli dobrymi gospodarzami tylko nauczycielami. Tak więc jezioro Lginsko winno być "perełką powiatu"

avatar
~do powyżej
01.01.2023 12:45

A i środowisko wędkarzy się cieszy, będzie gdzie zasiąść na plotkę . Jest nas już 3, a będzie o wiele więcej. Jako emeryci nie mamy gdzie sobie połowić, stanowisk mało, zawsze zajęte a teraz będzie takie piękne duże molo w bardzo dobrym miejscu na okonia.

avatar
~Wschowianin
02.01.2023 08:29

Jak zwykle och i achy .Mnie interesujeskad poszły pieniądze na zadłużenie ? Projekt obywatelski czy organizacje pozarządowe ? .W ten sposób faktycznie można zaoszczędzić i przy okazji zabić chęć robienia czegokolwiek we Wschowie . Panie Burmistrzu proszę przejść się do około chociażby rynku.i zobaczyć jak to Miasto niszczeje .Odpadające tynki i pozamykane sklepy . Czy w obrębie rynku nie można by stworzyć strefy gastronomicznej zwolnionej od podatku ? Może w końcu te małe sklepiki nabiorą kolorów i ktoś odnowi to co popada w ruinę . Nikt nie chce nawet wydać na litr farby aby odmalować swoją posesję bo na to trzeba zgody konserwatora i pisać stos papierów i czekać 30 dni może ktoś przyjedzie ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl