TworzymyGłos Regionu

reklama

Briefing i komunikat Spółki Komunalnej we Wschowie.

Rekultywacja składowiska w Tylewicach (VIDEO)

Czwartek, 24 marca 2022 o 18:28, aktualizacja Piątek, 25 marca 2022 o 13:00, autor: 5
Briefing i komunikat Spółki Komunalnej we Wschowie.

Stanowisko starosty wschowskiego Andrzeja Bielawskiego w sprawie rekultywacji składowiska odpadów w Tylewicach wywołało natychmiastową reakcję przedstawicieli Spółki Komunalnej, Gminy Wschowa i radnych Rady Miejskiej we Wschowie. Dziś (24 marca) odbył się brefing prasowy, na którym poruszono sporne kwestie.

Przypomnijmy, że stanowisko starosty Andrzeja Bielawskiego było odpowiedzią na komunikat Spółki Komunalnej we Wschowie, z którego dowiedzieliśmy się, iż planowana jest rozprawa administracyjna w związku różnicą zdań między Gminą Wschowa a Starostwem Powiatowym we Wschowie.

Z przyczyn niezależnych od Spółki Komunalnej Wschowa, zapowiadana rekultywacja składowiska w Tylewicach jeszcze nie ruszyła - poinformowała w komunikacie Spółka Komunalna. - Rozpoczęcie prac opóźnia stanowisko Starostwa Powiatowego - niezrozumiałe w kontekście obowiązujących przepisów i dobrych praktyk związanych z rekultywacją.

Czytaj więcej: Co dalej z rekultywacją składowiska w Tylewicach? Komunikat Spółki Komunalnej we Wschowie

Według starosty wschowskiego Andrzeja Bielawskiego wątpliwości budzi technologia realizacji rekultywacji. Starosta Bielawski wyraził swój niepokój związany z rzekomym przewiezieniem odpadów nieobojętnych dla środowiska.

- Zaniepokojenie budzi nie sam fakt rekultywacji składowiska odpadów, ale zaproponowana technologia jej realizacji tzn. rekultywacja poprzez przywiezienie dodatkowych 72 000 ton tj. blisko 3 000 ciężarówek odpadów, w tym odpadów nieobojętnych dla środowiska - czytamy w oświadczeniu Starosty.

Czytaj więcej: Rekultywacja składowiska odpadów w Tylewicach - Stanowisko Starosty Wschowskiego

W związku z różnicą zdań obu stron, w dniu 28 marca 2022 r., na wniosek burmistrza Konrada Antkowiaka, odbędzie się rozprawa administracyjna poświęcona tej kwestii.

Dziś natomiast odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. Krzysztofa Kołodziejczyka, prezesa Spółki Komunalnej we Wschowie oraz Marka Kraśnego, wiceburmistrza Wschowy.

Przedstawione stanowisko Starosty Wschowskiego opiera się na kryteriach poza prawnych, takich jak własne interpretacje, obawy i przewidywania - mówił prezes Kołodziejczyk. - (...) Wymienione w oświadczeniu odpady są zacytowane z katalogu odpadów dopuszczonych zgodnie z ustawą. 

Prezes Krzysztof Kołodziejczyk w swojej wypowiedzi podkreślił, że Spółka Komunalna nie zamierza korzystać z odpadów, co do których istnieją wątpliwości, że źle wpływają na środowisko.

Konieczność wykonania rekultywacji jest konsekwencją zamknięcia składowiska w Tylewicach w 2009 roku. Nie przeprowadzenie rekultywacji skutkować będzie wysokimi karami finansowymi.


Komunikat Spółki Komunalnej we Wschowie (opublikowany po briefingu prasowym)

Oświadczenie Zarządu SK Wschowa w sprawie stanowiska Starosty Wschowskiego opublikowanego w dniu 24 marca 2022 r. na łamach „Głosu Regionu”

Przedstawione stanowisko Starosty Wschowskiego dotyczące projektu rekultywacji składowiska w Tylewicach opiera się głównie na kryteriach pozaprawnych, takich jak własne interpretacje, obawy i przewidywania. Przytaczane hipotezy i pytania, niesłusznie przyczyniają się do wzbudzania wątpliwości i obaw wśród lokalnej społeczności. Dotyczy to szczególnie informacji na temat potencjalnych, nieuzasadnionych zagrożeń wynikających z prowadzenia rekultywacji z wykorzystaniem określonych rodzajów odpadów.

Realizując projekt rekultywacji składowiska w Tylewicach Spółka Komunalna od początku działa w sposób zgodny z prawem i transparentny, informując z wyprzedzeniem lokalną społeczność. W ubiegłym roku opracowano niezbędną dokumentację. Wyłoniono również sprawdzonego wykonawcę inwestycji z odpowiednimi referencjami. To z inicjatywny SK Wschowa, odbyły się spotkania konsultacyjne i punkty informacyjne dla mieszkańców. Ukazały się publikacje w mediach lokalnych. Zorganizowano także wyjazd studyjny, podczas którego grupa mieszkańców i radnych wizytowała teren rekultywowanego składowiska w gminie Jeżewo oraz zrekultywowane składowisko w gminie Rejowo, przypominające obecnie wielką łąkę. Zaprezentowane projekty opierały się na tożsamej metodzie rekultywacji przewidzianej dla składowiska w Tylewicach. Zaplanowano także powołanie Rady Społecznej – organu składającego się z przedstawicieli mieszkańców pobliskich sołectw, pełniącego funkcję konsultacyjną i monitorującą bieżącą realizację projektu.

Rekultywację składowiska w Tylewicach zaplanowano w 3 głównych etapach. Pierwszy dotyczył prac geodezyjnych, profilowania czaszy składowiska oraz wykonania rowu opaskowego dla wód opadowych. Następnie wykonana zostałaby warstwa wyrównawcza o grubości około 25 cm z materiału mineralnego (np. ziemia, minerały), a następnie warstwa glebotwórcza o grubości około 70 cm na skarpach i aż 200 cm na wierzchowinie składowiska z materiału organicznego (np. ziemia, kompost, osady) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów (Dz. U. z 2013 poz. 523 ze zm.). Na tak przygotowanym podłożu, w trzecim etapie, zaplanowano wysianie traw i nasadzenia drzew. Wszystkie wymienione etapy prac zostały szczegółowo opracowane w dokumentacji projektowej przedłożonej organom prowadzącym postępowanie administracyjne w tej sprawie, w tym także Staroście Wschowskiemu.

Zaprojektowane rozwiązania są zgodne z obowiązującymi przepisami i powszechnie stosowane w rekultywacji wielu składowisk na terenie kraju. Kwestie związane z zamknięciem, rekultywacją składowiska oraz użyciem odpadów do tego procesu są szczegółowo uregulowane w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2021 r. poz. 779 ze zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów (Dz. U. z 2013 poz. 523 ze zm.). Zaproponowany techniczny i biologiczny sposób rekultywacji składowiska w Tylewicach jest w pełni bezpieczny dla środowiska i gwarantuje jego integrację z otoczeniem. Podkreślić należy również, że wykorzystanie w tym procesie określonych rodzajów odpadów ma charakter proekologiczny i służy celom odzysku i recyklingu (odzysk R5 i R3), co potwierdzają przytoczone akty prawne. Zaplanowany materiał rekultywacyjny nie stanowi odpadów niebezpiecznych i ma charakter obojętny dla środowiska.

Zakładana w projekcie inwestycji (rekultywacji) ilość odpadów ma uzasadnienie techniczne i obejmuje maksymalnie 72 tys. Mg, wykorzystane w okresie co najmniej 24 miesięcy trwania prac na składowisku. To w praktyce oznacza dostawy w liczbie ok. 8 ciężarówek na dobę. Zgodnie z deklaracją Zarządu Spółki podczas spotkań z przedstawicielami mieszkańców, przedział czasowy dostaw będzie ustalony z udziałem strony społecznej.

Odnosząc się do kwestii potencjalnego wpływu rekultywacji na stan Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 306 „Wschowa”, należy wyjaśnić, że fakt zlokalizowania składowiska na terenie GZWP nr 306, w żaden sposób nie wyklucza użycia odpowiednich frakcji odpadów do procesu rekultywacji. Tego typu twierdzenie nie ma uzasadnienia w Rozporządzeniu Wojewody Lubuskiego i Wojewody Dolnośląskiego z dnia 14 września 2021 r., w sprawie ustanowienia obszaru ochronnego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 306 Zbiornik Wschowa. Składowisko w Tylewicach jest zlokalizowane poza wyznaczonym obszarem ochronnym dla GZWP, o którym mowa w tym Rozporządzeniu. W związku z powyższym teren ten nie jest objęty zakazami, w szczególności w zakresie wykorzystania odpadów obojętnych do procesu rekultywacji. Upowszechnianie informacji o tego typu zagrożeniach, jest naszym zdaniem niewłaściwe i niezgodne ze stanem faktycznym.

Liczymy, że podczas rozprawy administracyjnej zaplanowanej na 28 marca 2022 roku uda się zaprezentować merytoryczne argumenty ze strony ekspertów SK Wschowa, które pozwolą na wyjaśnienie wątpliwości Starostwa i przyśpieszenie postępowania administracyjnego w sprawie rekultywacji w Tylewicach. Zależy nam na przeprowadzeniu inwestycji w sposób profesjonalny, bezpieczny dla środowiska i otoczenia oraz racjonalny pod względem finansowym.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~m.
24.03.2022 17:53

Briefing bez burmistrza to nie briefing...

avatar
~Roman Żaczyk
25.03.2022 04:02

Panie Prezesie, Szanowny Krzysztofie. Opinia WIOŚ i Starosty jest negatywna, bo Tylewice to obszar zasilania zbiornika wody podziemnej dla Wschowy i okolic, a woda to niezbędny element życia na Ziemi. Wschowa pobiera wodę z warstw wodonośnych czwartorzędowych, które są zagrożone przez okna hydrologiczne zasilaniem poprzez filtrację i infiltrację z powierzchni obszaru zasilania, czyli również z obszaru wsi Tylewice. Całego obszaru zasilania nie obejmuje się strefą ochronną, bo wykluczyłoby to na obszarze gminy Wschowa jakikolwiek rozwój przemysłu, gospodarki i rolnicze wykorzystywanie nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, czyli upadek gospodarczy regionu, rolnictwa i odszkodowania. Tych samych argumentów używał Pan Kraśny w 2002 roku, w walce wyborczej z byłym Burmistrzem Żukowskim w sprawie budowy instalacji przetwarzania odpadów, która była planowana w tamtych latach na byłym lotnisku w Tylewicach i Łysinach. Paleta kodów odpadów możliwa do wykorzystania w ramach procesów rekultywacji w Polsce dozwolona prawem, musi być dostosowana do konkretnych lokalnych uwarunkowań, w tym wypadku, ze względu na obszar zasilania zbiornika można mieć uzasadnione obawy co do ich stosowania. Efekty niefrasobliwego stosowania tych odpadów poznane będą niestety dopiero po kilku, kilkunastu, bądź nawet kilkudziesięciu latach od daty zastosowania. Dlatego Szanowni Panowie Radni, to co widzieliście na wyjazdach zorganizowanych przez Spółkę wygląda ładnie i profesjonalnie ale efekty i profesjonalizm rekultywacji poznaje się nie rok, dwa po wykonaniu prac, lecz w tym konkretnym przypadku ze względu na obszar zasilania zbiornika wody podziemnej w pełni ocenić to można będzie dopiero po kilkunastu, kilkudziesięciu latach. Wycieczki co do tego, że w Tylewicach nie wiadomo co jest zakopane, jakieś beczki??? traktuję jako pomówienia w stosunku do byłych pracowników Spółki Komunalnej i wcześniej Zakładu Budżetowego, w tym do obecnego Pańskiego Prokurenta - Dyrektora Technicznego, to chyba był nie przemyślany fragment wypowiedzi. Do końca roku każde przedsiębiorstwo wodociągowe musi wykonać ocenę ryzyka eksploatowanych ujęć wody, proponuję zlecić to niezależnym hydrogeologom, profesjonalna ocena ryzyka według mnie może podzielić niestety obawy Starosty i WIOŚ.

avatar
~do powyzej
25.03.2022 12:54

Przecież to styl adasiowy i po co się podszywasz pod R.Ż. ? Beznadzieja

avatar
~Janek
25.03.2022 04:55

Starosta powinien poprosić (bo jest taka możliwość), objęcie nadzorem inwestycji przez CBA.

avatar
~do Żaczyka
25.03.2022 12:59

Ameryki żeś pan nie odkrył, większość o tym pisze i popiera Bielawskiego w decyzji.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl