reklama
Burmistrz stwierdził, że ewentualne wydobycie mogłoby się zacząć najwcześniej na przełomie 2014 i 2015 roku. Czyli jak połowa mieszkańców się już stąd wyprowadzi .
Kraje 3 świata też mają dużo surowców mineralnych i co to daje przeciętnym mieszkańcom? To jest skrajna naiwność, liczenie, że gaz z łupków podniesie poziom życia wschowian i mieszkańców okolic. Wejście sobie przykład ze Sławy, Leszna i dużej części Wielkopolski. Tam wysoki poziom życia tworzy rolnictwo, przetwórstwo, itp. To ma większą i realna wartość niż gaz łupkowy.
Skrajna naiwność? W Stanach jakoś potrafią zrobić z tego świetny interes. Rolnictwo, przetwórstwo? Dzisiaj prym wiodą raczej usługi, handel, turystyka, nowe źródła energii oraz wiedza, jak to wszystko ma działać, czyli tzw. know-how. Panie Griszka, jeśli to jest takie proste, takie przestawienie, to proszę niech pan zaproponuje bardziej szczegółowy plan dla Powiatu Wschowskiego w temacie rolnictwa i przetwórstwa. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam
Stany Zjednoczone to zły przykład. Tam rozwarstwienie społeczne jest większe niż w Rosji. W Teksasie gdzie wydobywa się ropę (zasoby się jednak kończą) część ludzi chodzi bez zębów, bo w życiu nie widziało dentysty. Na surowcach mineralnych dorabiają się tylko jednostki. Usługi, handel, turystyka owszem, ale ludzie zawsze będą jeść. Dlatego rolnictwo i przetwórstwo zawsze będzie opłacalne. W Niemczech natomiast zupełnie zmieniają sposób pozyskiwanie energii, tak żeby każda firma, gospodarstwo domowe - potrafiła sobie na własne potrzeby ją wytworzyć (słońce, wiatr itp.) Co do pisania szczegółowego planu to czuje się za mały. Ot trochę się po mądruję w komentarzach, bo coś nie coś czasami przeczytam i chce się tym podzielić. Pozdr.
Na łupki trzeba patrzeć w skali makro a nie mikro... dla nas będzie to może z 10 miejsc pracy dla mniej wykwalifikowanych pracowników. W skali makro czyli całego kraju może to oznaczać spadek cen gazu, ogólny wzrost dobrobytu (przykład Norwegii bądź krajów arabskich) bo tańszy gaz oznacza, że zaoszczędzone pieniądze wydamy na coś innego - a tak rozkręca się cała gospodarka. Dodatkowo możemy zarobić na sprzedaży gazu - w końcu nie wierzę, że oddamy go za darmo (wprowadzenie podatku od kopalin dla KGHM jest pewnie przymierzaniem do wprowadzenia opłat za wydobywanie gazu z łupków)
Od 3 lat mieszkam w Siedlnicy i nie spodziewałem się że ta spokojna wioseczka położona na uboczu krajowej 12 stanie się "zagłębiem przemysłowym". Sweedwood - pewnie nie powstanie, ale ... wiatraki, łupki ... może samo w sobie średnio uciążliwe, ale ruch drogowy (a zwłaszcza na etapie inwestycji) - z jednego auta na godzinę i od czasu do czasu Markobusa - spotęguje się strasznie.
Griszka, jeżeli za dzierżawę 15tyś za miesiąc nie podniesie twojego standardu życiowego, to jesteś niezłą szychą w Lubuskiem. ;)