Zalet takiej usługi jest dużo, ale wszystkie sprowadzają się do dwóch – jedna to możliwość dostępu np. z telefonu do danych znajdujących się np. na komputerze, a druga to oszczędność naszych zasobów, zwłaszcza jeżeli danych mamy wyjątkowo dużo lub zarządzamy firmą. Wówczas zamiast stawiania własnych serwerowni możemy zlecić zajęcie się naszymi danymi komuś z zewnątrz.
Chmura
Najstarszym modelem chmury jest kolokacja, czyli po prostu wynajęcie przestrzeni w serwerowni. Pozostałe modele to IaaS (Infrastructure as a Service), czyli wynajęcie sprzętu, oprogramowania i serwisowania, PaaS (Platform as a Service), czyli gotowy komplet aplikacji, który zapewnia nam usługodawca oraz SaaS (Software as a Service), czyli model, w którym klient otrzymuje pełne oprogramowanie i funkcjonalności, za które płaci w miarę korzystania z nich, nie musi jednak wykupywać licencji. Chmury doskonale sprawdzają się na przykład w przedsiębiorstwach, w których z zupełnie różnych lokalizacji jest potrzebny dostęp do danych „na żywo” lub nawet ich bieżąca edycja, jak w przypadku danych dotyczących zatowarowania lub podczas inwentaryzacji.
Dane i metadane
Coraz popularniejszym słowem stają się metadane. Ciągły przyrost informacji, zarówno globalnie, jak i w pojedynczych firmach sprawiają, że bez odpowiedniego zarządzania nimi stają się praktycznie bezużyteczne. Skoro już wiemy, gdzie najlepiej trzymać dane, musimy jeszcze wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski, a raczej pozwolić na to oprogramowaniu, które zaprezentuje te dane w przystępny sposób. Takim narzędziem jest Qlik, aby wykorzystać go jednak w pełnie musimy się go dobrze nauczyć. Służą temu webinary takie jak https://businessintelligence.pl/webinary/. Aplikacja Qlik pozwala na tworzenie interaktywnych wizualizacji, dashboardów i raportów, a do tego jest całkowicie darmowa. Korzystanie z niej nie jest jednak łatwą rzeczą, jeśli więc chcemy wykorzystać jej cały potencjał, dobrze jest najpierw poznać jej możliwości i nauczyć się odpowiedniej obsługi.
Bezpieczeństwo chmur
Jak wskazują wyniki badań zleconych przez Komisję Europejską już 10 lat temu firmy decydujące się na korzystanie z chmury osiągnęły dzięki niej oszczędność wynoszącą od 10 do 20% w działach IT. W dużych firmach są to ogromne pieniądze. Czy jednak chmury są bezpiecznie i możemy spokojnie z nich korzystać? Jeżeli cokolwiek w Internecie możemy nazwać bezpiecznym – są to właśnie chmury podlegające skomplikowanym rygorom bezpieczeństwa i poufności danych, a praca z nimi oparta na protokołach zapewnia nas, że do naszych danych dostęp mamy tylko my. Bezpieczne przetwarzanie danych w chmurach obliczeniowych to bez wątpienia przyszłość IT. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://businessintelligence.pl/przetwarzanie-danych-chmura-publiczna-prywatna-czy-hybrydowa/.