TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Belara - skuteczność, skutki uboczne i przeciwwskazania

Środa, 22 grudnia 2021 o 11:17, autor: 0
Belara - skuteczność, skutki uboczne i przeciwwskazania

Coraz więcej kobiet decyduje się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów zabezpieczania się przed niechcianą ciążą przy użyciu chemicznych leków. Przykładem jest preparat Belara, na który składa się 21 tabletek. Opakowanie wystarcza na jeden cykl menstruacyjny, z siedmiodniową przerwą na krwawienie. Stosowanie leków antykoncepcyjnych powinno być dobrze przemyślaną decyzją, gdyż zawarte w tabletkach hormony mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Stosowane w nieprawidłowy sposób mogą okazać się nie tylko bezskuteczne, ale wręcz szkodliwe. Trzeba też być świadomym możliwości wystąpienia wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Nie jest to rozwiązanie dla każdej kobiety, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania do przyjmowania leku Belara.

Belara a skuteczność działania

Belara jest lekiem antykoncepcyjnym wydawanym wyłącznie na receptę. Zawiera substancje aktywne w postaci etynyloestradiol i octan chlormadynonu. Wystarczy około półtorej godziny od zażycia tabletki, aby związki te zostały przyswojone. Ich metabolity są usuwane z organizmu wraz z moczem i kałem. Zasada działania leku Belara jest szeroka, ale głównym zadaniem jest zahamowanie produkcji hormonów owulacyjnych. Chodzi tutaj o hormon folikulotropowy i hormon gonadotropowy (luteinizujący). Są one wytwarzane w przysadce mózgowej i bez nich niemożliwe jest wystąpienie owulacji, a więc zapłodnienie komórki jajowej i zajście w ciążę. Substancje aktywne w tym środku antykoncepcyjnym mają wpływ na śluz w macicy, którego konsystencja nie sprzyja migracji plemników w drogach rodnych kobiety. Warto wiedzieć, że Belara magazynowana jest przede wszystkim w tkance tłuszczowej.

Jeśli chodzi o skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych Belara, to działają one już od pierwszej przyjętej dawki, nawet jeśli do tej pory kobieta przyjmowała inny rodzaj preparatu. Szacuje się, że okres wchłanialności Belara wynosi do czterech godzin. Jeśli dojdzie w tym czasie do wymiotów czy biegunki, zaleca się przyjąć następną dawkę leku w postaci jednej tabletki. W przypadku ponownego zwrócenia preparatu powinno się poczekać z przejęciem kolejnej, aż do czasu ustąpienia objawów. Skuteczność leku Belara jest wysoka pod warunkiem, że jest on stosowany zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta do opakowania. Nie wolno zmieniać schematu ani skracać cyklu przyjmowania tabletek. Nie można też wydłużać przerw.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania leku

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania leku Belara, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty przed rozpoczęciem terapii hormonalnej w celu ich wykluczenia. Preparat ten nie może być stosowany w przypadku istnienia ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli pacjentka jest nadwrażliwa na jakąkolwiek substancję zawartą w leku, nie może skorzystać z tego rodzaju środka antykoncepcyjnego. Dotyczy to nie tylko związków czynnych, ale też substancji pomocniczych. Istnieje dużo więcej przeciwwskazań do stosowania leku Belara: przerośnięta śluzówka macicy, napady porfirii, ciężko przebiegające zaburzenia metabolizmu lipidów, świąd uogólniony, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi, zapalenie wątroby i zaburzenia czynnościowe tego narządu, żółtaczka, choroby nowotworowe wątroby, częste napady padaczki, brak miesiączki z nieznanego powodu, krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, ciężkie zaburzenia czuciowe, zaburzenia motoryczne, zastój żółci, niedobór antytrombiny III, niedobór białka C/S.

Organizm może reagować różnie na substancje czynne znajdujące się w leku Belara. Bardzo częstymi działaniami niepożądanymi są nudności, wysięk z pochwy, zanik miesiączki, bóle menstruacyjne. Częstymi skutkami ubocznymi są zawroty głowy, migreny, zaburzenia widzenia, gorsze samopoczucie, nerwowość, uczucie ciężkości, bóle w podbrzuszu, zmęczenie, zmiany trądzikowe, drażliwość, obrzęki, wzrost ciśnienia krwi i masy ciała, wymioty.

Źródło: Belara - Medyk Online

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl