Jednym z bardziej potrzebnych zabezpieczeń w przypadków domów dwupiętrowych jest z pewnością barierka na schody. Często wykorzystywana także w progach pomieszczeń, by wyznaczyć dziecku strefę zabaw, dobra barierka może okazać się niezbędna i zaoferować dziecku pełny zakres bezpieczeństwa, a rodzicom nieco autonomii. Co warto wiedzieć o barierkach schodowych?
Atesty to gwarancja bezpieczeństwa
Szukając różnych produktów dla dziecka, czy to będzie krzesełko do karmienia, czy wózek, czy właśnie barierka na schody, zawsze sięgajmy po artykuły posiadające odpowiednie atesty. Atest daje nam gwarancję, że dany produkt został sprawdzony przez specjalistów i jest w pełni bezpieczny do użytku dziecka. Oprócz tego mamy również gwarancję, że na przykład barierka schodowa ma odpowiednie parametry, a jakość jej wykończenia nie pozostawia nic do życzenia. Dzięki temu, możemy być spokojni, że nasz maluch nie tak łatwo pokona taką przeszkodę na schodach.
Zabezpieczenie to podstawa
Każdy zadanie barierki zna – ma ona zablokować przejście dziecku na schody, by nie mogło na nie wejść bez opieki. Dobra barierka oprócz tego, że stanowi fizyczną blokadę dla dziecka, jest też na tyle funkcjonalna, by zbytnio nie utrudniać poruszania się po schodach innym domownikom. Tutaj kluczem do sukcesu jest sam zamek. Blokada na barierce powinna być na tyle skomplikowana, by maluch nie rozgryzł jej w dwa dni, jednak na tyle funkcjonalna, by można było szybko odblokować barierkę. Wybierając dany produkt upewnijmy się zatem, jak dokładnie wygląda sama blokada na barierce, gdyż będzie to przesądzało nie tylko o bezpieczeństwie dziecka, ale również naszej wygodzie.
Źródło: Fontanot Shop, Bramka Kalypto
Montaż barierki
Niektórych może martwić sam montaż takiej barierki, jednak do dyspozycji mamy kilka różnych jego wariantów, tak by każdy mógł do swojego domu i warunków dobrać najlepszy. Najmniej inwazyjny jest montaż do samej poręczy schodowej. Bardzo często jest to jedyne sensowne rozwiązanie, choć może wymagać ono dodatkowych elementów, na przykład w formie adapterów, które zapewniają dodatkową stabilność. Kolejny wariant to montaż naścienny, który może być konieczny wtedy, gdy nie mamy balustrady schodowej. Taki montaż jest z pewnością bardziej inwazyjny i zostawia po sobie ślady na ścianach. Do tego montażu zazwyczaj sięga się po kołki. Warto przy każdym rodzaju montażu upewnić się, że bramka jest dobrze przytwierdzona do poręczy lub ściany i nie przemieszcza się w górę lub w dół. Dzieci często lubią uwieszać się na takim zabezpieczeniu, więc bramka musi być dobrze zamontowana. Jeśli nie jesteśmy pewni naszych umiejętności, zatrudnijmy montera, który upewni się, że bramka faktycznie zapewnia maksimum bezpieczeństwa.