Korzyści z automatyzacji produkcji w mniejszych firmach
Małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, które nierzadko skutecznie utrudniają im dynamiczny rozwój i wzrost obrotów. Jednocześnie, ze względu na zwykle dość ograniczony personel, często pojawiają się problemy związane z niewystarczającą wydajnością czy też przestojami w pracy. W pokonaniu tych przeszkód pomóc może właśnie automatyzacja produkcji! Otwiera ona bowiem przed firmami nowe możliwości, pozwalające na umocnienie ich pozycji na rynku i zwiększenie swoich obrotów. Wiąże się przede wszystkim ze znacznym poprawieniem produktywności i efektywności pracy oraz optymalizacją kosztów. W przypadku wdrożenia automatyzacji wszelkie monotonne, powtarzalne czynności przejmują maszyny, pracujące z taką samą precyzją oraz w niezmiennym tempie. Co więcej, mogą one działać także w nocy, co zarówno wyeliminuje przestoje, jak i przyspieszy realizację zlecenia. Takie rozwiązanie umożliwia też szybszą reakcję na zmieniające się potrzeby rynkowe, gdyż systemy automatyzacji można bez problemu zoptymalizować i zmodyfikować ich funkcjonowanie. Jednocześnie, ze względu na redukcję strat materiałów czy też planowanie działań, pozwala na zaoszczędzenie środków, które w innym przypadku byłyby poświęcone na nieprzewidziane wydatki. Wszystkie te aspekty przyczynią się do podniesienia wydajności i jakości wytwarzanych dóbr, a w konsekwencji – zwiększenia satysfakcji klientów ze zrealizowanego zlecenia oraz konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstwa. Wdrażaniem zautomatyzowanych rozwiązań do przedsiębiorstw zajmuje się Taskoprojekt S.A. – firma z wieloletnim doświadczeniem w branży, która podejmuje się nawet najbardziej nietypowych projektów.
Wyzwania związane z automatyzacją mniejszych przedsiębiorstw produkcyjnych
Wymieniając liczne zalety automatyzacji produkcji w mniejszych przedsiębiorstwach, nie można nie wspomnieć również o pewnych wyzwaniach, które mogą się z nią wiązać. Przede wszystkim jej implementacja wiąże się z dużym wydatkiem. Zamiast automatyzować cały zakład, warto więc zacząć od automatyzacji tych procesów, które najbardziej wymagają usprawnienia. Kluczowe jest też dostosowanie infrastruktury w hali produkcyjnej czy integracja istniejących w firmie systemów z nowymi, zautomatyzowanymi maszynami. Problemem może okazać się także brak wiedzy technicznej pracowników co do nowo wdrożonych rozwiązań, którą trzeba będzie uzupełnić poprzez szkolenie.
Trudności te można jednak przezwyciężyć, wybierając firmę wykonawczą, która do zlecenia podejdzie kompleksowo. Współpraca z ekspertami znacznie ułatwi proces implementacji automatyzacji, pozwoli również na znalezienie najbardziej optymalnego rozwiązania. Warto w tym zakresie postawić na specjalistów – to w dużej mierze od nich będzie bowiem zależało to, czy zautomatyzowanie firmy rzeczywiście przyniesie korzyści.