TworzymyGłos Regionu

reklama

Antkowiak: Proces reformy oświaty nie może się odbyć w pośpiechu

Czwartek, 31 stycznia 2019 o 12:47, aktualizacja Poniedziałek, 04 lutego 2019 o 13:09, autor: 40
Antkowiak: Proces reformy oświaty nie może się odbyć w pośpiechu

Reforma wschowskiej oświaty to delikatna sprawa. Jakiekolwiek decyzje, które powstaną w tej sprawie nie mogą być robione w pośpiechu. Potrzebne są rozmowy i zadbanie o to, żeby najmniej ucierpiały na tym dzieci - mówił burmistrz Konrad Antkowiak, wypowiadając się na temat.

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej we Wschowie radne Katarzyna Owoc-Kochańska i Emanuela Stanek-Juśkiewicz, podobnie, jak na komisji wspólnej, podniosły temat reformy wschowskiej oświaty. W tej sprawie wypowiedział się również burmistrz Konrad Antkowiak.

- Temat oświaty we Wschowie jest bardzo delikatny. Jeżeli mamy wykonać jakiekolwiek ruchy w przeciągu miesiąca, to proszę spojrzeć na reakcje pod artykułem na jednym z portali lokalnych (na Zw.pl - przyp. red.), gdzie radni poruszyli ten temat na komisjach, czytelnicy sobie dopowiedzieli, że chodzi o likwidacje szkół wiejskich lub ich ofiliowanie. Proces reformy oświaty nie może się odbyć ad hoc. Nie uporam się z tym problemem w przeciągu miesiąca lub dwóch, problemem, który został stworzony w poprzedniej kadencji. Nie rozwiążę nagle zaległości, które były tworzone przez ostanie lata. Tego nikt nie zrobi tak krótkim czasie. Temat jest delikatny. Musi dojść do dialogu społecznego, dzięki któremu zostanie wypracowany kompromis ze wszystkimi grupami. Przede wszystkim musi zostać wypracowane takie stanowisko, które będzie najbardziej korzystne dla dzieci - mówił.

Na sesji ustalono, że burmistrz w tej sprawie spotka się z radnymi 5 lutego.Cała dyskusja znajduje się w materiale filmowym.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (40)

avatar

avatar
~Dgh
31.01.2019 13:18

I to jest rozsądny burmistrz?A poprzednicy z urażona duma chcą dopiąć swego znowu bez klasy i kultury. Bez dialogu ze społeczeństwem znowu się to nie uda - gwarantuje!!!

avatar
~Zenek
31.01.2019 13:27

Jeżeli Łysiny nie są w stanie sprostać wymogom bo nie maja warunków lokalowych to temat chyba jest jasny, zacznijmy od tych szkół, gdzie dzieci nie maja np. klas i sal gimnastycznych. Pozostałe szkoły które są przystosowane do nauczania 8 klasowego zostawcie w spokoju.

avatar
~Bond
31.01.2019 13:50

O jakim pośpiechu mówi pan Burmistrz ? Przecież temat jest wywoływany już kilka lat. Proszę o jasne stanowisko. Będzie pan zamykał szkoły na wsiach ( filia to zamknięcie szkoły ) czy nie

avatar
~Adaś
31.01.2019 13:57

To wypowiedź zdystansowana, powściągliwa i bardzo ostrożna tak aby na "milimetr" nie skaleczyć żadnej ze stron....... no bo o dzieci chodzi ? W całym problemie reformy oświaty już na dzisiaj można zauważyć, że celowość jej jest żadna, słuszność wątpliwa a pożytku, przy tak wielkich poniesionych kosztach, tyle co brudu za paznokciem. Wnioskuję po tym co widzę w sprawie, że reforma oświaty robi gminom sporo kłopotów, skłóca środowisko nauczycielskie a rodziców ogłupia i kołowaci na tyle skutecznie, że czasami swymi pomysłami idą w absurdy. Jaka idea przyświeca utrzymanie klasy 5 osobowej przy dużych kosztach i "niby" zbliżonym poziomie nauczania ? Żadna. Oświata to budżet, to nasze podatki, pozwólcie im na zjednanie celu z możliwościami ! Z pewnością ustawodawca miał w tym jeszcze inny zamierzony cel (intencje) ale jest to tak duża polityka, że dzieci zostały w tym potraktowane przedmiotowo, ....... psychologowie mówią, zabraliście im radosne dzieciństwo . Adaś

avatar
~Ja
31.01.2019 14:14

Szanowny Panie Burmistrzu i szanowni radni Nie dajcie się wciągnąć w gierki Emanueli Stanek. To jest osoba której nie można ufać bo jest po prostu fałszywa. Dopnie swego i będzie triumfowała a Z Was będzie się śmiała. Ma manie wyższości, nie pozwólcie jej zapanować nas sobą.

avatar
~Gringo
31.01.2019 14:24

Budżet jest jak przykrótka kołdra. Ciągniemy ją pod brodę - wystają nogi. Zakrywamy nogi widać pępek.Myślę, że najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest dowóz uczniów do Wschowy. Na wsi tylko edukacja wczesnoszkolna.

avatar
~Dgh
31.01.2019 15:07

A jakie to da oszczędności? Jeżeli budynek i tak trzeba ogrzewać i utrzymywać i jednocześnie mówi się, ze żaden nauczyciel nie straci pracy. Te koszty będą takie same tylko przeniesione na Wschowę. A może i większe bo będą dodatkowe koszty związane z dowozami i nie tylko. Jak uważasz ilu nauczycieli straci prace w ramach oszczędności? Czy wszyscy będą potrzebni we Wschowie?

avatar
~Ada
31.01.2019 15:25

Brawo dla Pana Burmistrza za dzisiaj oby w dalszym ciągu nie dał się ogłupić

avatar
~FSW
31.01.2019 15:32

...no to będą bardzo kosztowne odprawy dla tego budżetu - taniej by było jednak reformować...

avatar
~ja
31.01.2019 16:29

Pani radna Kochańska-Owoc mówi, że mieszkańcy wsi mają zdecydować czy chcą szkoły czy filie. Nie wiem czy jest pani w temacie ale od kilku lat mieszkańcy wsi opowiadają się niezmiennie za pozostawieniem szkół wiejskich. Ileż razy można wałkować ten temat? Litości! "Szkoła bliżej ucznia". Słuchając czy czytając niektóre wypowiedzi mam wrażenie, że wyraża się w nich przekonanie, że likwidacja szkół (nie czarujmy się filia to krok w kierunku likwidacji) to antidotum na wszelkie kłopoty finansowe gminy. Niestety nie tędy droga. O ile w ogóle będą jakieś oszczędności to niewielkie. Może czas wziąć się do pracy na innym polu, poszukać funduszy, projektów itp. Jak to jest, że tu, w tej gminie lekką ręką wydało się masę pieniędzy na nieudane imprezy, przeprowadza termomodernizację na dziwnych warunkach, ale szkoda pieniędzy na dzieci. Wmawiacie państwo sobie i innym, że dzieciom będzie lepiej w szkołach we Wschowie, wbrew woli rodziców i dzieci bo "wiadomo to miasto nie wieś". Ile pogardy jest w tym zawarte! Czy w ogóle widzieliście te szkoły, wiecie jakie są w nich warunki? Radni, was wybierali mieszkańcy całej gminy, nie tylko miejscy ale i wiejscy. Szanujcie wyborców, szanujcie ich zdanie, wasze miejsce w radzie nie jest "bo mi się należało". Nie oszczędza się na edukacji drodzy Państwo, nie na edukacji...

avatar
~Ada
31.01.2019 16:41

Super napisane zgadzam się w 200 procentach

avatar
~do ja
31.01.2019 19:02

Nasza gmina zdaje mi się -wydaje najwięcej na oświatę w naszym województwie a problem zracjonalizowania sieci szkół jest już od lat znany. Proszę nie mydlić oczu czytelnikom! Jednak-jeśli burmistrzem jest jeden nauczyciel a potem drugi, to zawsze jest ta "solidarność" zawodowa. Ot co.

avatar
~Beata
01.02.2019 10:33

Jaka pogarda litosci wszystkie dzieci sa rowne czy ze wsi czy z miasta po co ta zlosc .A oszczednosci trzeba szukac skoro do tej pory rzadzili barany same.I prosze sie tak nie bulwersowac bo niestety jaki sen jest utrzymywanie szkoly gdzie w jednej klasie jest 4 dzieci prosze pania nierobmy se jaj.ajesli chodzi o nauczanie pani zdnaniem jaka te dzieci wiedze posiada jak dwa roczniki np. w jednej klasie sie ucza bo sie klasy nieoplaca tworzyc dla 4 dzieci I czeba dwa roczniki zlaczyc smiech na sali no tak sie wyucza ze az strach.Opanujcie sie ludzie

avatar
~Tak
31.01.2019 16:40

Mieszkańcy już zdecydowali czy chcą szkoły w swoich miejscowościach więc po co to znowu wałkować.

avatar
~Mama
31.01.2019 16:48

Mieszkam na wsi i chcę, aby moje dzieci chodziły do szkoly miejskiej. Proszę nie pisać w imieniu "nieznanego ogółu". To dla mnie absurd, że jeszcze nie zamienię to klas IV -VIII w wioskach. Czas reform gimnazjalnych kończy się w tym roku, nie ma na co czekać. I proszę, aby skupic się wyłącznie na lepszej szansie dla dziecka. Tylko miasto do edukacji.

avatar
~Ktos
31.01.2019 16:55

A moje dziecko chodzi do szkoły wiejskiej i chce żeby tak zostało.Nie miasto do edukacji tylko szkoła niezależnie od tego gdzie się znajduje.

avatar
~do mama
31.01.2019 16:59

Jeśli taka jest pani wola to proszę je przepisać do Wschowy, a nie decydować za wszystkich.

avatar
~Gyh
31.01.2019 17:07

Moja droga, ja jestem mamą z miasta i wcale nie jestem zadowolona z poziomu nauczania. W mieście maja szańce tylko zdolne dzieci reszta to sucha masa. Jeśli myślisz ze Twoje dzieci zdobędą lepsza wiedzę w mieście to się grubo mylisz!!!

avatar
~do Mama
01.02.2019 10:05

jakieś kompleksy wychodzą...

avatar
~syn tej ziemi
31.01.2019 19:15

Likwidacja szkół wiejskich to kapitulacja przed ciemnotą. Sprzedajcie służbowe samochody, zwolnijcie kierowcę. Oszczędzajcie na głupotach, a szkoły wiejskie w spokoju i szanujcie ich pracowników. Czy Pan Czopek i Pan Kokorniak oddali już łącznie 650 tyś zł zmarnowane na Sun Berning Festiwalu? Jakoś moich podatków nikt mi nie chce podarować, a przydałoby się.

avatar
~Mama
01.02.2019 08:44

wożę dzieci do miasta, bo maja tam dużo lepsze warunki i szanse :) Gdybym nie posiadała samochodu to byłby dla mnie problem. Przy klasach IV- VIII nie musiałabym martwic się dowozem, aby zapewnić im lepsze jutro. Pozdrawiam nauczycieli szkół wiejskich, którzy tak tu mącą w komentarzach :(

avatar
~do Mama
01.02.2019 10:24

A ja mam dzieci w szkole wiejskiej, z której jestem bardzo zadowolona. Bo ja mimo, iż mieszkam na wsi nie oceniam ludzi po tym skąd pochodzą tylko jacy są i jak pracują. A nauczyciele moich dzieci są nauczycielami nie tylko z nazwy. Mają podejście do dzieci, znają każde dziecko. Moje dzieci korzystają z sali gimnastycznej (bez przeładowania) i tablic interaktywnych w każdej klasie. Latem z jeziora po opieką nauczyciela wf. Wyjeżdżają na wycieczki, biorą udział w imprezach, zawodach i konkursach. Nie uważam, żeby miały gorszy start, bo nie muszą dojeżdżać :) Na koniec ja również pozdrawiam nauczycieli (niektórych, bo nie dajmy się zwariować) miejskich, którzy momentami piszą takie bzdury, że żal... Posiadanie ekstra pomocy czy na wsi czy w mieście to nie to samo co lepszy start. Trzeba jeszcze z tego korzystać. A jeśli słyszy się, że we Wschowie uczniowie nie korzystają bo się zepsuje...

avatar
~Ktos
01.02.2019 14:29

Jak dobrze rozumiem to mamie chodzi tylko o dojazd do Wschowy.Dlatego żeby jej dzieci miały czym dojechać do szkoły trzeba zlikwidować szkoły wiejskie.Gmina wtedy podstawi autobus i biedna kobieta nie będzie musiała wozić własnym samochodem.

avatar
~Do syna tej ziemi
01.02.2019 10:03

Wykop sobie bardzo bardzo dużą dziurę i nie wychylaj się z niej za często. A co do oświaty to wystarczy program Czopka który był bardzo dobry bo i tak taki sam musicie zrealizować. A co na to szanowna rada która głosowała przeciwko razem z panią knafleską(tragedia)

avatar
~bond
01.02.2019 10:16

Kiedy rada głosowała przeciwko ? Po raz kolejny zapytuje na tym portalu ponieważ wg. mojej wiedzy nie było takiego głosowania

avatar
~ja
01.02.2019 10:30

Taaaa... program Czopka dobry haha. Nie wiem co na to knafleska ale pani Knaflewska ma się dobrze. Bardzo rozsądna kobieta. O Tobie świadczy jedno, Czopek z dużej litery, knafleska z małej. Masz rację to tragedia ale w Twoim wydaniu.

avatar
~obserwatorka
01.02.2019 10:13

Owoc-Kochańska się tak zachowuje kasa gminy pelna czyli ful grosza i nie ma na co wydac kobieto idz do lekarza przez panią już gmina ma problemy finansowe

avatar
~DO -mama
01.02.2019 10:30

Kompleks to mało powiedziany o tej tzw. "Mama"!!!. Rozmawiać można na wszystkie tematy, nawet na te dotyczące potrzeby szkół na wsi, ale - ALE ! nie z każdym proszę tzw. "Mama". A prawda jest taka są tacy co ze względów ekonomicznych i budowlano - mieszkaniowych uciekają z miast na wieś, a następnie to im śmierdzi, to im piejący kogut przeszkadza, to im szczekający pies sąsiada przeszkadza, a już najgorsze gardzą wiejską szkołą dla swoich pociech - bo nimby wiejska, przykład ta pani tzw. "Mama". To po co się pchała na tą wieś ????.

avatar
~ja
01.02.2019 10:37

Zaczynam się zastanawiać nad uporem z jakim radna Emanuela i reszta z grupy Czopka dąży obecnie do likwidacji szkół wiejskich. I chyba coraz bardziej jestem przekonany, że jest to dla nich temat zastępczy. Wiedzą doskonale, że ta sprawa wzbudza ogromne emocje, że będzie zadyma... Może wówczas sprawa termomodernizacji szkół we Wschowie i kontrowersje, przekręty z tym związane przejdą z mniejszym "echem"...

avatar
~Ja
01.02.2019 11:22

Bardzo cenna uwaga!!! Ciekawe jak na to zapatruje się radna z Lginia, jak spojrzy w oczy swoim mieszkańcom, dzieki którym pobiera co miesiąc dietę, a jest za likwidacja szkoły na wsi.

avatar
~do ja
01.02.2019 18:27

Dookoła gminy już dawno "uporządkowały" sprawy szkół wiejskich ale we Wschowie....nigdy nie jest dobry czas ku temu!

avatar
~Ty
01.02.2019 21:58

Spraw szkół wiejskich nie trzeba porządkować.Uporzadkujcie sobie sprawy we Wschowie i odczepcie się od wiosek.

avatar
~DO-Adaś
01.02.2019 10:45

A dla czego szkolnictwo i cała oświata sprawia problem samorządom lokalnym ?. A kto jak nie ten Rząd i rządzący bez konsultacji z samorządem lokalnym, rodzicami przeprowadził wg widzi mi się reformę szkolną / jeśli można to, to nazwać reformą szkolnictwa/, a jej środki i wydatki scedowali na samorządy lokalne ! - i mamy tego skutki !!!!!. A tym czasem w godzinach wieczorowo - nocnych pisowski rząd przy udziale pisowskiego parlamentu przegłosował ustawę o gigantycznej pomocy finansowej dla telewizji publicznej - ich telewizji w kwocie bagatelka 1 miliard 260 milionów - SĄ pieniądze na propagandę, ale nie ma pieniędzy na polską Oświatę, nie ma pieniędzy na szkolnictwo i dla nauczycieli!!!!. Są na propagandę !!!, SĄ pieniądze w kwotach po ok. 65 tysięcy miesięcznie dla swoich pracownic w NBP !!!, nie ma na szkolnictwo !. Szef pisu wielokrotnie, na wielu mównicach krzyczał i wskazywał, że ...cyt. ..." do polityki nie idzie się dla pieniędzy"...., I co z tego zostało ?. Parafrazując można by politykom pisowskim, a zwłaszcza naszym Posłom z pis powiedzieć, że ...cyt. .." pieniądze szczęścia wam nie dadzą, ale gotówka.... to już tak .....". .

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
01.02.2019 12:31

do 2015 r ''piniądze'' były tylko na propagandę ,na afery drzewieckich,sobiesiaków ,chlebowskich itd a także na pensje i odprawy dla swoich.Coś nie tak z pamięcią?

avatar
~DO -studentki III
01.02.2019 13:41

Trochę więcej szacunku - Szacunku przez duże "SZ" - do naszych nauczycieli, bowiem Oni kiedyś Cię uczyli / Oni, albo ich wcześniejsi koledzy i koleżanki po fachu/ byś mogła czytać i pisać co teraz niefortunnie czynisz. Czy zapomniałaś jako tzw. studentka III w, iż od ponad 3 lat rządzą Twoi ?, a co ze Srebrną 16 - też już puściłaś w niepamięć ?.

avatar
~Do - " Do sdutentki III w"
01.02.2019 16:42

Srebrna 16 to za świeża sprawa , mogła "studentka" się z tematem jeszcze nie zapoznać ale afera na 40 mln w KNF to już jest "strawiona" . Pani studentko - jest tak samo jak i przed 2014 .

avatar
~STUDENTKA III WIEKU
01.02.2019 19:31

Ten szacunek przez duże ''SZ'' należy się szczególnie nauczycielom historii( głównie myślę członkom ZNP) którzy,przez 30 lat po obalenia komuny tolerowali nazwy ulic niekiedy z komunistycznymi zbrodniarzami np ul Świerczewskiego itp.Nie wiedzieli co to za patrioci czy zabrakło odwagi ?Wstyd przed młodzieżą ! Jeśli chodzi o Srebrną to chciałoby się,żeby wszystkie nagrane do tej pory taśmy zawierały taką treść- język,kulturę i żądanie działań zgodnie z prawem.To nagranie mogą słuchać bez obaw dzieci.Podpowiem Wam materiał edukacyjny bo pewnie w waszych stacjach tego nie pokażą -przesłuchanie świadków szczególnie pana Rostowskiego przed komisją do ds wyłudzeń VAT. Warto się zapoznać-uczy to pokory.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl