TworzymyGłos Regionu

reklama

Antkowiak o klimacie dla biznesu i projekcie Rozmowy Wschowy

Piątek, 08 lutego 2019 o 16:31, aktualizacja Czwartek, 14 lutego 2019 o 11:13, autor: 23
Antkowiak o klimacie dla biznesu i projekcie Rozmowy Wschowy

Relacje międzyludzkie w samej Wschowie zostały w ostatnich latach zniszczone. Zaufanie do radnych, do władzy zostało bardzo mocno podważone. Stało się tak ze względu na to, jak była sprawowana władza przez ostatnie 4 lata. Być może z tego wynika też klimat dla biznesu - mówi Konrad Antkowiak burmistrz Wschowy.

Na spotkaniu z dziennikarzami z regionu, burmistrz Konrad Antkowiak wypowiadał się na temat przyciągania do Wschowy potencjalnych inwestorów.

- Czym Wschowa może skusić potencjalnych inwestorów? Nie mamy terenów inwestycyjnych. Ten, który mieliśmy, został sprzedany, a jak wiemy fabryka w tym miejscu nie powstała - mówi burmistrz Antkowiak - mamy nowe tereny, ale niescalone i chyba nie w pełni uzbrojone. W kampanii wyborczej mówiłem o tym, że jest nowa ustawa, w której jest zapis, że cała Polska jest strefą inwestycyjną, a nie tylko wydzielone miejsca. Ale, żeby to działało, musi powstać osobny podmiot, który będzie zarządzał takim terenem. A w samej Wschowie musiałyby być takie miejsca.

Burmistrz mówił też o tym, że spotyka się z opiniami, że klimat dla biznesu jest we Wschowie trudny.

- Nie wiem z czego to wynika, ale na pewno z czasem się tego dowiem - mówi burmistrz - zależy mi na tym, aby utrzymywać dobre relacje z lokalnym biznesem. Wiem też, że relacje międzyludzkie ucierpiały we Wschowie. Może plany inwestycyjne rzeczywiście były ambitne, ale prowadzono je źle, a relacje międzyludzkie zostały zniszczone.Zaufanie do radnych, do władzy zostało bardzo mocno podważone. Stało się tak ze względu na to, jak była sprawowana władza przez ostatnie 4 lata. Być może z tego wynika też klimat dla biznesu. Będę dążył do tego, żeby to uległo zmianie. Między innymi dzięki zmianom organizacyjnym w Urzędzie, gdzie powstaną nowe komórki, na przykład dział komunikacji społecznej, który będzie odpowiedzialny za kontakty z całym otoczeniem Urzędu, z mieszkańcami. Mam nadzieję, że to przyniesie odpowiedź, co jest powodem tego nienajlepszego klimatu.

 

W tym celu też ma powstać nowy projekt, którego nazwa robocza brzmi ,,Rozmowy Wschowy".

- Będziemy rozmawiać ze wszystkimi grupami zainteresowanymi rozwojem miasta - mówi burmistrz - porozmawiamy między innymi o kulturze i sporcie. W jakim kierunku ma to zmierzać we Wschowie i w samej gminie. Celem jest wypracowanie jak najlepszego modelu finansowania i funkcjonowania, ale również tego, aby te działania przenosiły się na promocję Wschowy. Chciałbym, aby to były działania spójne, tak CKiR, muzeum i biblioteki. Zacznijmy pracować razem, a nie gdzieś osobno. Cel jest jeden, żeby miasto zaczęło się rozwijać. W jakim kierunku ma to pójść? Te wszystkie zadania mają właśnie taki cel, żeby sobie to wypracować. Jeżeli mamy wykorzystać potencjał historyczny, to musimy konkretnie wiedzieć, co trzeba zrobić. Podzielić to na działania, osoby, stworzyć harmonogram i pracować. Inaczej się nie da. Burmistrz tego nie osiągnie projektami uchwał i zarządzeniami.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (23)

avatar

avatar
~mm
08.02.2019 18:49

"Rozmowy Wschowy" - podoba mi się

avatar
~mm
08.02.2019 19:45

Dwa kciuki w dół, czyli "Rozmowy Wschowy" nie? A ja chciałabym z Tobą / Wami pogadać i usłyszeć: "Dlaczego nie?"

avatar
~Gekon
08.02.2019 19:18

Wspaniała inicjatywa. Najlepiej w dobrej restauracji i w formule otwartej. Ot takie "Obiady czwartkowe króla Stasia...". Portrety biesiadników będą umieszczone w ratuszu na korytarzach.

avatar
~obserwatorka
08.02.2019 19:45

Poziom radnych jest mniej niż zero wiec jakie zaufanie do radnych zabierajcie się do roboty a nie znowu dyskusje i obiecanki

avatar
~Pikuś+mm
08.02.2019 19:48

NO!.....FAJNIE JEST!......rozmowy,rozmowy,rozmowy,..........5 lat czasu mamy, a may na te "pogaduszki" o gospodarce i inwestycjach w naszej Wschowie panie Burmistrzu..!?. Pytanie: - czy ktoś z was od tych planowanych rozmowach coś więcej wie na temat jak trzeba, np. wygospodarować tereny pod nowe inwestycje, pod nowych inwestorów ?, a gdzie niby są te tereny w rejonie miasta i gminy Wschowa ?, czy zdajecie sobie sprawę ile taki proces pozyskiwania terenu potrzebuje czasu i nakładów finansowych ?. "Rozmowy Wschowy" to na tym etapie można jeno porównać do pobożnych życzenie, ewentualnie pogaduszek w Kole Gospodyń Wiejskich......... - a gdzie na to szmal ?.

avatar
~czytelnik
08.02.2019 20:01

Klimat we Wschowie zaczął się "psuć" już dość dawno, bo tak od końcówki 2002 roku, niech Pan porozmawia ze starszymi od Pana (wiekiem) mieszkańcami.

avatar
~mieszkaniec
08.02.2019 21:06

Trzeba zadać sobie pytanie ,czym może Miasto przyciągnąć ewentualnie potencjalnych inwestorów ? Nikt na to pytanie nie potrafi odpowiedzieć. Położenie miasta , jest konsekwencją brak inwestorów ,a tego nikt nie zmieni. Żaden cud gospodarczy się nie stanie.

avatar
~wera
08.02.2019 21:28

Oby z tych rozmów było coś owocnego , każda inicjatywa jest fajna i lepsza niż żadna inicjatywa. Wiadomo, że całe społeczeństwo ma się starać dla dobra miasta i gminy. Nie rozumiem tylko tego cyt. "Burmistrz mówił też o tym, że spotyka się z opiniami, że klimat dla biznesu jest we Wschowie trudny. - Nie wiem z czego to wynika," Ten kto takie opinie wygłasza powinien chyba znać odpowiedź. Rzucanie takich opinii bez uzasadnienia jest śmieszne. To tak jakby powiedzieć on jest głupi - czemu ? nie wiadomo. Może Burmistrz mógłby się spytać tych od których słyszy te opinie.

avatar
~Adaś
09.02.2019 11:40

Jeśli mowa o "zarodku" , to logicznym jest, że burmistrz chce ustalić na którym "pietrze" tak w ogóle umieszczony jest gminny mechanizm przedsiębiorczości i rozwoju . On i my, chcemy w końcu wiedzieć co mamy w kasie , w teczce bieżących spraw, w terenie, na deskach projektowych pozostawionych po poprzednikach. Z jakiej przyczyny potrzebny jest mu aktualny obraz i rzeczywiste orzeczenie stanu faktycznego ..... dlaczego Was to tak dziwi ? Oczywistym jest , że pieniędzy w kasie jest niewiele, że miasto ma zobowiązania kredytowe i aby wywołać jakąś pozytywna reakcję p. Antkowiak musi mieć wiedzę , orientacje i mądrość, dlatego ( to jest moje przypuszczenie) też tak bardzo zgłębia wiedzę o swojej gminie ....... jest na początku kadencji , nie był pracownikiem naszego urzędu ...... co w tym jest aż tak cudacznego ? Mówienie na tym etapie przez niektórych forumowiczów o referendum odwoławczym p. Antkowiaka jest jedynie bezmyślnym krytykanctwem ! Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z faktu, że przy tym "śniadanku" odniósł się p. burmistrz do tzw. klimatu biznesu, że doszły do niego newsy o płynących w obie strony złych fluidach między przedsiębiorcami a byłą władzą Wschowy . Zawsze wyrażałem się (dużo mówił o tym p. Giezek), że za niegrzeczność i opryskliwość płaci się podobnie - nieuprzejmością . Niestety, naszym byłym burmistrzom wydawało się, że negatywnym przekazem można kontrolować każdego, że ludzie interesu będą służalczy i pokorni ....... a nie byli. Mnie "prostować " obecny prezes SK podległy burmistrzowi nie musi , nie może .... od razu odstąpiłem od takich kontaktów. Każdy ma swoją godność, nigdy i nigdzie nie zaproszono nas do współpracy, partnerstwo było słowem nieznanym więc teraz mam wielkie oczekiwania. Nie używam słowa - żądam - bo to Pan jako włodarz powinien porozpoczynać działania które wepchną otuchę, chęci i optymizm zaufania w tą grupę społeczną która może Panu sporo pomóc. Teraz wiedza i sprawność po Pana stronie a jak dojdzie talent to uwierzę w sukces. Adaś

avatar
~operetka
09.02.2019 12:36

ciężki klimat, ponieważ Krzyżacy nie cierpią Karguli, to jest pokłosie województwa leszczyńskiego

avatar
~Tytus
09.02.2019 13:32

Dlaczego w Wijewie , Wloszakiwicach nie wspominając o iinych większych miejscowościach wielkopolski wyglada to inaczej ? To jest tylko kwestia ludzi . Jeżeli ktoś ma głowę na karku i chęci do pracy odniesie sukces . Nie można tylko marudzić że ktoś inny ma a ja jestem biedny ponieważ władze są takie czy inne .

avatar
~Wielkie Ha,ha...
09.02.2019 13:33

Zwracam uwagę obecnie rządzącym, że mamy 2019 rok, a nie 1990 !!!. Odpowiedzialni kandydaci na burmistrzów i radnych idący do wyborów powinni mieć jasną wizję co zamierzają zrobić w przypadku wygrania wyborów i objęcia stanowisk w samorządzie lokalnym !!!. Na tym etapie wychodzenie z tego typu tekstem bez własnych wstępnych planów CO CHCE SIĘ ZROBIĆ, krótko mówiąc jest grą rządzących na wyczekanie, odsunięcie problemu na dłuższy termin w celu uśpienia/danie sobie czasu, a zarazem pokazania, że coś się tam robi .... . Przypominam rządzącym, że zarządzanie inwestycjami ma na celu m.in, a może przede wszystkim określenie jakie rodzaje nakładów NALEŻY PONOSIĆ. Trwały wzrost gospodarczy i inwestycyjny naszego rejonu został zachwiany przez 30 letnie zaniedbania poprzedników. Wszyscy oni ograniczali swoje rządy do przydzielania sobie jedynie pensji, premii i obsadzania ważnych strategicznych stanowisk osobami z klucza partyjnego/kolesiostwa nie dbając o ich fachowość - krótko mówiąc totalna konsumpcja budżetu!. Zero realizacji w kierunku programów gospodarczych, strategii, w tym strategii w pozyskiwaniu inwestycji i inwestorów. Brakowało im nie tylko wiedzy, ale i wyobraźni w określeniu potrzeb MiG, w określeniu metod i oceny projektów inwestycyjnych, określenia własnych środków finansowych co spowodowało, iż nie potrafili te środki przekształcić w opracowane projekty, itd. Widząc zapowiedzi obecnego burmistrza ma się wrażenie, że jest on kontynuatorem swoich poprzedników - rozpoczyna swoje funkcjonowanie przez zagadanie tematu. Po ponad 100 dniach rządzenia Burmistrz, który chce aby traktować go poważnie powinien wiedzieć co w tym zakresie chce zrobić, np. odnośnie poprawy stanu infrastruktury technicznej oraz stworzenia nowych środków trwałych, itd. !. Należy jasno i wyraźnie nakreślić jakie inwestycje w pierwszej kolejności realizować, czy to dot. infrastruktury technicznej, czy to dot. infrastruktury społecznej !. Mając tak nakreślony plan można przystąpić do etapu konsultacji ze społeczeństwem lokalnym, a nie wywoływać temat na zasadzie jedna baba drugiej babie / nie obrażając tym słowem bab/ - co czyni jak wyżej w podanym tekście. Burmistrz powinien przygotować jasny, czytelny PLAN działań zawierający wytyczne związane, z potrzebami inwestycyjnymi dla każdej dziedziny infrastruktury. Należy jasno i wyraźnie określić finansowe granice programów inwestycyjnych... . Plan inwestycji na br, lub lata przyszłe powinien wynikać z przyjętego budżetu MiG.... SUMUJĄC - w celu osiągnięcia zamierzonych przedsięwzięć gospodarczo - inwestycyjnych JEST KONIECZNE utworzenie na terenie MiG Specjalnej Strefy Ekonomicznej - z czym startuje obecny Burmistrz na dzień dzisiejszy?, no z czym ?. jakie ma ku temu przygotowania do dyskusji ?????. Czy wychodząc z takimi tematami jak powyżej Burmistrz strzela sobie w przysłowiową piętę, bowiem coś proponuje, a nie ma przygotowania pola do dyskusji !!!. Wielkie Ha.ha....!

avatar
~Sławek
09.02.2019 13:39

Tradycyjnie komentarze to głównie utyskiwanie, stękanie. Zamiast narzekać każdy ma prawo skorzystać z oferty ratusza i przedstawić swoje pomysły na rozwój miasta. Jeśli zaś chodzi o pozyskanie funduszy, to trzeba korzystać z pomysłów innych gmin i powiatów, które dobrze sobie radzą pozyskując pieniądze z unii czy budżetu centralnego. Skoro mamy w sejmie przedstawicieli z naszego terenu ich rolą nie jest lansowanie się przed kamerami tylko przekazywanie potrzeb reprezentowanej przez siebie określonej grupy społecznej.

avatar
~Zen
09.02.2019 20:22

Sławek, a postaraj się sam coś napisać do rzeczy , ja, bo inni na pewno nie, przeczytam . Wtedy zestawię to z tymi "wypocinami" powyżej więc napisz tak po "doktorsku", tak jak deklarujesz, tak jak piszesz o naszym pośle Aście.

avatar
~DO-Sławek
09.02.2019 14:28

Gdzie ty tam wyczytałeś "utyskiwanie, stękanie'?, czy nie pomyliłeś teksty ew. nieprzespana noc ze stękaniem ?. Jeśli już to same wskazówki i porównania z tezą ostrzegawczą co do obecnego !. Masło maślane w przekazywaniu własnych przemyśleń - daj spokój nie stękaj tak z tymi twoimi propozycjami.....

avatar
~an.j
09.02.2019 18:35

Przeciętny mieszkaniec tej gminy prawidłowo zdiagnozowałby wiele problemów naszej gminy, o których mowa w tym i innych fragmentach rozmowy burmistrza z redaktorem, to tylko gadanie, gadanie, ale co z tego wyniknie?

avatar
~Fws
09.02.2019 18:56

Poprzednia wladza popsula nawet klimat pracy w urzedzie. Przestrzegam burmistrza przed donosicielami na kolezanki i kolegow z pokoj-Patalas i Czopek to lubili

avatar
~do Fws
10.02.2019 10:52

Nie tylko!!!Donosicieli lubił też Grabka i mieli się oni dobrze także za jego rządów! W ratuszu donosiciele są w pokojach:..., ..., ... .

avatar
~mm
09.02.2019 21:11

W diagnozie i jak mniemam w planowanych rozmowach chodzi nie tylko o to jakie są problemy, ale też jak można je rozwiązać. Demokracja to są właśnie rozmowy, rozmowy, rozmowy. W dyktaturze rozmów ze społeczeństwem nie ma. Ja wolę demokrację, chociaż wcale łatwa nie jest.

avatar
~Prawa Kobieyt
10.02.2019 13:54

Na pysznym śniadaniu podobno była obecna pani wicebrummistrzyni. W trosce o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, mam pytanie czy pani wiceburmistrzyni też może tak długo się wypowiadać jak pan burmisterz. Czy będzie też tak dużo relacji na zw.pl z wypowiedziami pani wiceburmistrzyni? Czy może w ramach podziału kompetencji na śniadaniu burmistrz mówi a wiceburmistrzyni je ?

avatar
~AS
10.02.2019 15:01

Władze Wschowy koniecznie powinny powołać drugiego wiceburmistrza, bo ci dwoje nie dają rady. Pierwszy jest specjalistą od gadania co to on nie zrobi, pani wice jest specjalistą od śniadania, no to może ten trzeci będzie coś robił. I w ten sposób będziemy mieli taki wschowski "Tercet Egzotyczny" . Słuchacze i słuchawki UTW wiedzę o co chodzi.

avatar
~do AS
10.02.2019 18:57

Plotki mówią o pewnym panu, który ma zostać pierwszym zastępcą, jeśli to prawda-to on akurat może tę dwójkę co najwyżej na manowce wyprowadzić.

avatar
~wschowa
10.02.2019 16:30

Na 20 komentarzy, tylko Wielkie Ha, ha konkretnie ujmuje temat. Aż szkoda, że się nie podpisał, bo naprawdę jest co poczytać. A o tym, że trzeba zaprosić do konkretnej pomocy wybrańców narodu, pisała już wcześniej p. Chudak na innym portalu. Przedsiębiorców lokalnych zresztą też.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl