TworzymyGłos Regionu

reklama

Ankieta: Które muzealne wydarzenie było najlepsze?

Wtorek, 28 grudnia 2021 o 11:10, aktualizacja Wtorek, 28 grudnia 2021 o 11:18, autor: 0
Ankieta: Które muzealne wydarzenie było najlepsze?

W mijającym roku Muzeum Ziemi Wschowskiej zorganizowało kilka dużych wydarzeń (piknik rycerski, Wypad na Wschowę, Wirtualne Muzeum), które przyciągnęły liczne grono mieszkańców oraz turystów. Które z wydarzeń zrobiły na Was największe wrażenie? Może jest coś, co chcielibyście zaproponować muzeum? Wypełnij ankietę i zostaw komentarz pod artykułem!

Które z wydarzeń zrobiły na Was największe wrażenie?

Średniowieczne miasto - Husyci we Wschowie

Wypad na Wschowę

Wirtualne Muzeum

Średniowieczne miasto - Husyci we Wschowie

31 lipca br. na muzealnym dziedzińcu przy Placu Farnym 3 odbył się piknik rycerski z udziałem Husytów. Husyci, w których wcielili się członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Rota Zaciężna św. Judy Tadeusza” ze Wschowy, pokazali gościom jak wyglądał dzień z życia średniowiecznego wojownika. Tego dnia po raz pierwszy odczytany został przywilej wystawiony przez króla Władysława II Jagiełłę z 1422 roku dotyczący nadania prawa polskiego dla Ziemi Wschowskiej. 

Na dziedzińcu muzeum zjawiło się około 650 gości. Wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji – goście mogli zaopatrzyć się w chleb i miód z Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, a także średniowieczny oręż od wystawców. Funkcjonowało również stanowisko mennicze, a zwiedzający tego dnia muzeum mogli wysłuchać wykładu dotyczącego historii Husytów.

Link do artykułu: Piknik rycerski we Wschowie

Wypad na Wschowę

Tegoroczne wydarzenie trwało aż 2 dni. Pierwszego dnia otwarta została nowa ekspozycja poświęcona wydarzeniom z dnia 2 września 1939 roku, którą przygotowało Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z Archiwum Państwowym w Lesznie. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów muzeum, jak i archiwum. Pokazany zostanie m.in. sprzęt używany przez żołnierzy w czasie II wojny światowej, ich oporządzenie oraz materiały codziennego użytku. Tego samego dnia odsłonięty został okolicznościowy mural [CZYTAJ WIĘCEJ], a na dziedzińcu muzeum odb się koncert Stowarzyszenia Muzycznego „BIS”. Dopełnieniem było ukazanie się specjalnego wydania „Kuriera Wschowskiego” [CZYTAJ WIĘCEJ].

Drugiego dnia, 3 września br. żołnierze przemaszerowali z Leszna do Wschowy, odwzorowując przebieg trasy, jaką we wrześniu 1939 roku przeszli polscy wojskowi. Po przemarszu na rynku odbył się piknik wojskowy. Mieszkańcy Wschowy mogli obejrzeć wóz pancerny wz. 34 ze zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz zasmakować wojskowej grochówki. Swoje stoiska mieli również harcerze z hufca ZHP we Wschowie oraz członkowie wschowskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec“.

Link do artykułu: Przez główne ulice maszerowali żołnierze! (RELACJA)

Wirtualne Muzeum 

Wirtualne Muzeum Ziemi Wschowskiej zostało uruchomione 16 grudnia 2021 roku. Portal ma zachęcić mieszkańców Miasta i Gminy Wschowa oraz turystów do zwiedzania muzeum w świecie realnym.

Dzięki Wirtualnemu Muzeum wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć się w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Dla internautów dostępne są wycieczki po Kamieniczkach oraz dawnym Kolegium Jezuickim. W wirtualnym muzeum zobaczyć można eksponaty, które na co dzień prezentowane są na salach wystawowych wschowskiej placówki, ale także te, które znajdują się w muzealnych magazynach. Dzięki wirtualnemu muzeum otrzymują Państwo okazję zobaczenia zabytków dotychczas niedostępnych lub nieprezentowanych na wystawach.  Nowe eksponaty będą dodawane regularnie na stronę, dzięki czemu strona cały czas będzie się rozwijać.

Link do artykułu: Wirtualne Muzeum Ziemi Wschowskiej już działa!

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl