TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Aloes i jego właściwości

- niedoceniana roślina na wyciągnięcie ręki

Niedziela, 12 kwietnia 2020 o 09:09, aktualizacja Wtorek, 14 kwietnia 2020 o 07:49, autor: 0
Aloes i jego właściwości

Aloe Vera, czyli aloes zwyczajny to niepozorna roślina o niezwykłych właściwościach. Jej lecznicze działanie doceniano już w starożytności. Pierwsze wzmianki o prozdrowotnym stosowaniu tej rośliny pochodzą aż ze starożytnego Egiptu. Aloes z powodzeniem stosowany jest również dzisiaj, a spektrum jego zastosowań jest naprawdę szerokie.

Co kryje aloes?

Aloes zwyczajny roślina często spotykana w domowych uprawach. Na parapetach uprawiały go nawet nasze babcie, jest to stosunkowo niewielka roślina, kaktus ten rośnie gdzieś do 50 centymetrów wysokości. Nie każdy jednak wie, że na świecie występuje ponad 300 różnych gatunków tej rośliny. Największe odmiany, występujące w Afryce i na Półwyspie Arabskim osiągają często rozmiar nawet niewielkiego drzewa. Nie wszystkie odmiany zawierają jednak w sobie takie bogactwo składników jak Aloe Vera.

 

Aloes zwyczajny to ponad 100 różnych substancji działających pozytywnie na organizm człowieka. Są to zarówno witaminy i minerały, jak i kwasy tłuszczowe, aminokwasy czy enzymy. Ale nie tylko dlatego aloes często zdobi parapety, to niezwykle zielona roślina o grubych, charakterystycznych liściach, których brzegi przypominają nieco zęby piły.

 

Warto wiedzieć, że aloes zawiera wiele witamin: A, C i E, ale także te z grupy B, w tym kwas foliowy oraz minerałów: magnez, potas, cynk, żelazo, chrom czy miedź. Wśród dobroczynnych składników będą też sterole roślinne, kwas oleinowy czy linolowy, oraz  aloina i  aloemodyna. Aloe Vera dzięki bogactwu składników to doskonały suplement diety, ale też łagodny lek przeciwbólowy czy przeciwzapalny. Zastosowanie tej rośliny jest niezwykle szerokie.

 

Jak stosować aloes?

Aloes można stosować wykorzystując sok lub żel z liści z własnej uprawy, zarówno do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dla osób, które nie mogą lub nie chcą jednak trzymać doniczek z tą rośliną w domu na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów z aloesem. Warto wybierać jednak tylko te z krótkim składem, i jak największą ilością składników pochodzenia naturalnego. 

 

Aloes wewnętrznie stosuje się w przypadku problemów z trawieniem i wątrobą. Pomaga przy nadkwasocie, dobrze wpływa też na poziom wydzielanej żółci. Ma lekkie działanie przeciwbólowe i przeczyszczające, dlatego warto stosować go nie tylko przy problemach z żołądkiem, ale i przy zaparciach. 

 

Bogactwo składników jakie ma w sobie sok z aloesu powoduje, że ma on nie tylko doskonałe właściwości uzupełniające dietę, ale pomaga też przy detoksykacji organizmu. Aloe Vera ceniony jest także jako składnik diety wzmacniający odporność, zwłaszcza wśród dzieci.

 

Aloes ma też właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Dlatego często stosuje się go zewnętrznie by przyspieszyć gojenie się ran. Aloe Vera warto też stosować w celu łagodzenia różnego rodzaju podrażnień: po depilacji, powstałych w wyniku oparzeń (także słonecznych) oraz po ukąszeniach owadów.

 

Aloes to bardzo bezpieczny środek, praktycznie nie powoduje odczynów niepożądanych i alergii, dlatego mogą z niego korzystać niemal wszyscy. Odradza się jednak stosowanie go u dzieci poniżej pierwszego roku życia, a kobietom w ciąży i karmiącym zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem.

foto: https://forever-produkty.pl 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl