TworzymyGłos Regionu

reklama

"Alfabet" i "Kraina szczęścia" w ramach inicjatywy Debata w kinie

Środa, 15 października 2014 o 14:58, autor: 0

Stowarzyszenie „Twórcze Horyzonty” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Debata w kinie". W ramach inicjatywy TH mieszkańcy będą mięli możliwość obejrzenia nagradzanych na festiwalach filmów dokumentalnych. Projekt "Debata w kinie  jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Pierwsze spotkanie zaplanowano na 17 października (piątek) rozpocznie się pokazem filmu „Kraina szczęścia” w reż. Thomasa Balmès. Bhutan to jedno z najmniej rozwiniętych państw na świecie o jednym z najniższych poziomów rozwoju społeczno-gospodarczego. Ponad 90% mieszkańców jest zatrudniona w leśnictwie i rolnictwie, a dopiero w latach 70. ubiegłego wieku powstały tu pierwsze obiekty przemysłowe. W 1972 roku z inicjatywy króla Jigme Singye Wangchucka wymyślono w Bhutanie wskaźnik szczęścia narodowego brutto (GNH), który przyczynił się do powstania Światowego Indeksu Szczęścia (HPI).

Jest on dziś coraz częściej brany pod uwagę – zamiast PKB – jako wyznacznik rozwoju państw. Społeczeństwo Bhutanu należy do najszczęśliwszych na świecie, pomimo, że poziom życia wcale nie jest tu najwyższy.

W 2005 roku wprowadzono zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, a telewizja i internet są dostępne dopiero od 1999 roku. Zgodę na ich wprowadzenie wydał król Wangchuck, bo miały pomóc w szybkim rozwoju kraju i powiększyć wskaźnik szczęścia narodowego brutto.

Reżyser w poetycki i dowcipny sposób śledzi proces upowszechniania telewizji w Bhutanie w górskiej wiosce Laya, położonej daleko w Himalajach i będącej ostatnim miejscem, w którym nie ma dostępu do elektryczności i w którym nie działa telewizja. 9-letni chłopiec o imieniu Peyangki, który został oddany przez matkę do klasztoru, bardzo chce mieć telewizor i wierzy, że dzięki temu będzie w życiu szczęśliwy. Gdy jego wuj decyduje się na zakup odbiornika, musi udać się w tym celu w trzydniową podróż do stolicy kraju – Thimphu. Telewizor zapewni chłopcu dostęp do 46 stacji przez 13 godzin dziennie, ale jak wpłynie to na osobowość dziecka, które przez tyle lat żyło w izolacji od świata komercji, pieniądza i szołbiznesu?

Po filmie zaplanowano kooperacyjną grę planszową "Społeczność w działaniu, w której gracze będą mogli wcielić się w ważne postacie ze społeczności. Zadaniem graczy będzie wspólne rozwiązanie problemy pozostałych mieszkańców.

W sobotę 18 października odbędzie się drugie spotkanie, podczas którego zostanie wyświetlony film "Alfabet" w reż. Erwina Wagenhofera.

98% dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. Film pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość.

Dolina Śmierci jest w filmie metaforą. W tym najbardziej gorącym miejscu na świecie nie rośnie nic, bo deszcz praktycznie tu nie pada. Gdy jednak w 2005 roku spadło go kilka centymetrów, w Dolinie pojawiły się kwiaty. Podobnie jest z ludzkim umysłem, który w sprzyjających warunkach również może rozkwitnąć.

Po projekcji filmu odbędzie się debata o gminnym programie współpracy z organizacjami pozarządowymi jako najważniejszym dokumencie określającym zasady i formy współpracy.

Obie debaty odbędą się w Bibliotece Publicznej we Wschowie, przy pl. Farnym 3.

.

(TH/JOc)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl