TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Alergia oczu - jak zapobiec?

Czwartek, 15 czerwca 2023 o 22:47, aktualizacja Czwartek, 15 czerwca 2023 o 22:50, autor: 0
Alergia oczu - jak zapobiec?

Aparat wzorku jest stale narażony na kontakt ze szkodliwymi substancjami i wystawiony na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W efekcie pojawia się uporczywe uczucie świądu, pieczenia oraz nadmierne łzawienie. Okazuje się, że przyczyną może być klasyczne zapalenie spojówek. Czym się więc ono objawia i jak mu zapobiegać?

Alergiczne zapalenie spojówek - czym ono jest?

Alergia oczu - nazywana alergicznym zapaleniem spojówek - to nic innego jak nasilona reakcja na kontakt z alergenami. Tego typu choroby oczu mogą występować czasowo, a mogą także przyjąć postać przewlekłą. Z uwagi na kontakt z drażniącymi substancjami, pyłkami czy nawet kurzem rozwija się stan zapalny. Jak łatwo można się domyślić, alergia oczu zawsze występuje w towarzystwie wyjątkowo przykrych objawów i dolegliwości.

Co powoduje alergiczne zapalenie spojówek?

Alergia oczu - sezonowa lub przewlekła - może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej jednak za tego typu choroby oczu odpowiedzialne są pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt czy nawet i pleśń. Mówiąc prościej, alergia oczu powodowana jest przez alergeny wywołujące stan zapalny. Co ciekawe, jest to reakcja obronna organizmu na kontakt z substancją, tworzywem lub materiałem, którego on nie rozpoznaje.

Jakie są rodzaje alergicznego zapalenia spojówek?

choroby oczu związane ze stanem zapalnym spojówek można podzielić na trzy rodzaje. Wszystkie są związane z długością okresu w jakim alergen oddziałuje na organizm chorego. Alergia oczu może być:

  • ostra - pojawia się nagle, jako reakcja na chwilowy kontakt z alergenem;
  • okresowa - pojawia się w kontakcie z alergenami zewnątrzpochodnymi. Alergia nawraca z okresową częstotliwością;
  • przewlekła - jest wynikiem stałego kontaktu z alergenem.

Tego typu choroby oczu wymagają wdrożenia odpowiedniej terapii, gdyż mogą doprowadzić np. do wystąpienia schorzenia jakim jest zespół suchego oka.

Jak objawia się alergiczne zapalenie spojówek?

Alergia oczu to schorzenie występujące w towarzystwie szeregu, dokuczliwych objawów. Do najczęstszych z nich można zaliczyć:

  • nadmierne łzawienie oczu,
  • świąd i pieczenie gałek ocznych,
  • pojawienie się ropnej wydzieliny, która "skleja" powieki - ten objaw pojawia się najczęściej w przebiegu ostrej alergii.

Jednym z bardziej typowych objawów jest także zaczerwienienie i przekrwienie oczu. Dodatkowo może pojawić się kłucie i uczucie "ciała obcego" pod powieką. Alergia oczu występuje często wraz z katarem, nadmiernym kichaniem i chronicznym bólem głowy.

Jak łagodzić objawy alergicznego zapalenia spojówek?

Wspomniane choroby oczu są spowodowane kontaktem z alergenem. Wobec tego, najlepszym sposobem leczenia i terapii jest unikanie pyłków, sierści i innych substancji, które mogą powodować reakcje uczuleniową. Ważne jest również wykonanie testów, by wiedzieć, co dokładnie powoduje alergię. Zaleca się przyjmowanie przeoratów antyhistaminowych oraz doraźne stosowanie kropli do oczu. Pomogą one złagodzić świąd, pieczenie oraz zredukują zaczerwienienie i ograniczą łzawienie.

Obraz autorstwa user18526052 na Freepik

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl