Album "Pozdrowienia ze Wschowy" do kupienia w muzeum
Czwartek, 27 września 2012 o 13:15, autor: michal 0
W Muzeum Ziemi Wschowskiej zakupić można album – „Pozdrowienia ze Wschowy” jest to kolekcja kart pocztowych, w bardzo ciekawy sposób zaprojektowanych od strony szaty graficznej i przekazu informacji związanej z ewolucją tej wyjątkowej jak na owe czasy formy wydawniczej.
W zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej znajduje się ponad dwieście pocztówek z widokami Wschowy i miejscowości położonych na terenie obecnego powiatu wschowskiego. Najstarsze pochodzą z lat 90. XIXw. Pozycję wyjątkową w kolekcji zajmują te, na których utrwalono życie wschowskiej ulicy, jej koloryt i atmosferę. Uwagę przykuwają także karty z widokami budynków sakralnych oraz panoramy miasta, dające wyobrażenie o zmianach jakie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zaszły w strukturze i charakterze miejskiej zabudowy.
Ideą koncepcji pomysłodawców - dyr. Muzeum Ziemi Wschowskiej Leszka Marciniaka oraz Jędrzeja Kromuszczyńskiego, było opracowanie pierwszego tego typu projektu wydawnictwa poświęconego historii zabytkowej wschowskiej architektury.
Wschowa to miasto o bogatej i wielowiekowej historii. Przeszłość ta znajduje odzwierciedlenie w licznych pomnikach dawnej architektury zachowanych na terenie miasta i okolicy, które do dziś do nas przemawiają.
Celem poznawczej i popularyzatorskiej formy albumu jest przypomnienie i wskazanie jego odbiorcom ważnych faktów z bogatej historii miasta Wschowy, bowiem obraz utrwalony na dawnych kartach pocztowych pozwala odkrywać na nowo dobrze znane nam miejsca.
W przygotowanym przez Muzeum Ziemi Wschowskiej albumie znalazły się reprodukcje archiwalnych pocztówek pochodzących ze zbiorów własnych, a także z największej prywatnej kolekcji wschowskich kart korespondencyjnych, stanowiącej własność Zdzisława Wiśniewskiego. Autorem współczesnych ujęć tych samych kadrów jest Miłosz Kromuszczyński.
Wszelkie informacje i opisy zawarte w niniejszej publikacji zostały opracowane zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim, co z pewnością pozwoli zadowolić gusta również zagranicznych zwiedzających.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich darczyńców, którzy poprzez wsparcie finansowe przyczynili się do realizacji tego projektu:
Historia pocztówki stanowi jeden z mniej znanych rozdziałów XIX- i XX-wiecznej aktywności wydawniczej. Jako pierwszy wprowadzenie formy korespondencyjnej bez koperty postulował na konferencji pocztowej w Karlsruhe w listopadzie 1865 r. berliński poczmistrz Heinrich von Stephan. Początkowo pocztówki, jeszcze bez ilustracji, pojawiły się w okienkach urzędów pocztowych Monarchii Austro - Węgierskiej w październiku 1869 r. Następnie we Francji i w Prusach w 1870 r.
Cena albumu wynosi 12 zł.
[nggallery id=417]