TworzymyGłos Regionu

reklama

Akcja „Trzeźwy poranek“ we Wschowie. Dwóch kierowców na podwójnym gazie

Wtorek, 20 sierpnia 2024 o 02:02, aktualizacja Wtorek, 20 sierpnia 2024 o 02:14, autor: 8
Akcja „Trzeźwy poranek“ we Wschowie. Dwóch kierowców na podwójnym gazie

Mieszkańcy powiatu wschowskiego mogli zauważyć wzmożoną aktywność policji na drogach. Nie był to przypadek - funkcjonariusze prowadzili działania w ramach akcji "Trzeźwy poranek". Celem operacji była poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców.

Setki kontroli, dwa zatrzymania

Policjanci ruchu drogowego, wyposażeni w przenośne alkomaty, przeprowadzili kontrole trzeźwości na terenie całego powiatu. W ciągu zaledwie kilku godzin sprawdzono stan trzeźwości ponad 600 kierowców. Rezultaty akcji potwierdziły obawy funkcjonariuszy.

"Doświadczenia lat ubiegłych wskazują na to, że po weekendowej przerwie wielu kierujących narażając życie swoje i innych siada za kierownicą pijąc wcześniej alkohol" - przekazują policjanci, wyjaśniając termin poniedziałkowej akcji.

Promile za kierownicą

Podczas kontroli ujawniono dwóch kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu. Pierwszy z nich, 49-letni mieszkaniec gminy Głogów, miał 0,17 i 0,13 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Drugi kierujący, również 49-latek z gminy Szlichtyngowa, "wydmuchał" 0,13 i 0,12 promila.

Obu mężczyznom natychmiast zatrzymano prawo jazdy. Teraz czeka ich odpowiedzialność przed sądem za popełnione wykroczenia.

Czytaj: Mieszkaniec Gdyni zatrzymany we Wschowie. Chciał ukraść alkohol, skończył w więzieniu

Alkohol za kierownicą to prosta droga do tragedii

Policja apeluje o rozsądek i przypomina, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może mieć tragiczne skutki na drodze. Alkohol znacząco opóźnia reakcje kierowcy i osłabia jego koncentrację, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

"Wsiadając za kierownicę musimy mieć pewność, że jesteśmy trzeźwi" - podkreślają funkcjonariusze. "Kierowcy będący pod wpływem alkoholu stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego".

Akcja "Trzeźwy poranek" pokazuje, że problem nietrzeźwych kierowców wciąż istnieje. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze spoczywa na każdym z nas.

Źródło/foto: KPP Wschowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Xxx
20.08.2024 09:14

Stancie przed 6.00 lub o 22.00 na ul. Aleje PCK

avatar
~Mieszkaniec
20.08.2024 10:11

Dzień dobry, Próbuję zrozumieć. Skoro dopuszczalne w Polsce jest do 0,2 promila we krwi i do 0.1 mg w wydychanym powietrzu... To czemu kierowcy zostali zatrzymani? Oczywiście nie bronię, ale próbuję zrozumieć. Pozdrawiam

avatar
~FWS
20.08.2024 11:18

Też mnie to zastanawia na jakiej podstawie zostały im zatrzymane prawo jazdy. 0,15 promila to można mieć po zjedzeniu Pawełka. Zwłaszcza, że pierwszemu kierowcy w ciągu 15 minut (podejrzewam) spadło praktycznie o 1/4. Cytując "Zauważ, że polskie prawo mówi o niedopuszczalnej zawartości alkoholu, czyli tej od 0,2 promila we krwi kierowcy. To oznacza, że kierowca nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej tylko wtedy, gdy wyniki badania jego trzeźwości wykażą wartości niższe niż 0,2‰. Stężenie we krwi 0,2‰ lub wyższe będzie już miało znamiona wykroczenia lub przestępstwa. "

avatar
~Rita
20.08.2024 13:14

Dopuszczalny limit wynosi 0,2 promila alkoholu we krwi dla wszystkich. Jazda pod wpływem alkoholu i przekroczenie tej wartości, ale nie więcej niż do 0,5 promila, jest traktowane jako wykroczenie, natomiast stężenie powyżej 0,5 promila to już przestępstwo. Czyżby autor przesunął przecinek o jedno miejsce . Teoretycznie 0,17 promila to człowiek trzeźwy - za co więc zabierać prawo jazdy ??

avatar
~Najmądrzejszy na świecie
20.08.2024 13:29

Hmmm, a może jest różnica między alkoholem we krwi a alkoholem w wydychanym powietrzu? Mieszkaniec, FWS, Rita - poszukajcie

avatar
~FWS
20.08.2024 14:38

To dlaczego nie podali wyniku w mg/l tylko od razu przeliczone na promile? Dopuszczalna wartość w wydychanym powietrzu to 0,1mg/l co odpowiada właśnie 0,2 promila. Jeśli w wydychanym mieli mniej niż 0,1mg/l to prawo jazdy zostało im zabrane niezgodnie z przepisami.

avatar
~Ja
22.08.2024 08:20

Moim zdaniem w artykule wkradł się błąd. Stężenie alkoholu we krwi miało być podane w mg/l . Takie stężenie alkoholu w promilach nie jest podstawą do zatrzymania uprawnień. Ci kierowcy z takim wynikiem ( w dodatku spadające)mogli dalej jechać.

avatar
~Żmija z palestyny.
15.09.2024 22:16

Proponuję częściej przeprowadzać takie akcje. Poproszę także o trzeźwe popołudnie i wieczór.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl