Zlew kuchenny ma niezwykle szerokie zastosowanie. Chociaż służy głównie do mycia naczyń, wykorzystujemy go także do opłukiwania owoców, warzyw, mięsa i innych produktów spożywczych oraz do napełniania wodą czajnika, zbiornika ekspresu do kawy, garnków czy butelek. Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie zlewozmywaki granitowe. Jaki model warto wybrać – jednokomorowy czy dwukomorowy?
Trwały zlew granitowy
Trudno jest wyobrazić sobie kuchnię bez zlewu kuchennego. Zlewozmywak o uniwersalnym zastosowaniu znacznie ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków. Prawdziwym hitem aranżacyjnym jest obecnie zlew kuchenny wykonany z granitu. Zlewozmywaki granitowe to połączenie funkcjonalności, trwałości i estetyki wykonania. Zlewy granitowe prezentują się niezwykle elegancko, bardzo często stanowiąc centralny punkt pomieszczenia. Największą zaletą modeli tego typu jest wytrzymałość. Zlewozmywaki granitowe wykonane są z wykorzystaniem specjalnej technologii produkcji opartej na zespoleniu nowoczesnej mieszanki kruszywa granitowego z poliestrowo-akrylową żywicą, w stosunku ok. 80% do ok. 20%. Technologia ta pozwala uzyskać zlew odporny na szok termiczny, uszkodzenia mechaniczne, zarysowania oraz przebarwienia, mogące pojawić się w momencie kontaktu powierzchni zlewozmywaka z barwiącym produktem spożywczym.
Zlew jednokomorowy vs. dwukomorowy
Zlewy granitowe cechują się idealnie gładką powierzchnią, znacznie zwiększającą komfort użytkowania. Zlewozmywaki z granitu są także bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Podczas czyszczenia nie jest konieczne użycie silnych środków chemicznych. Aby zlew mógł jak najdłużej cieszyć oko pięknym i nieskazitelnym wyglądem, należy pamiętać o regularnej impregnacji. Co więcej, na powierzchni zlewu bez problemu postawić możemy gorący garnek lub patelnię. Zlewozmywaki granitowe cechują się bowiem odpornością na skrajnie wysokie (+250 st.) oraz niskie (-18 st.) temperatury.
W kuchni możemy zamontować zlew jednokomorowy lub dwukomorowy. Wybór odpowiedniego modelu warto oprzeć na indywidualnym zapotrzebowaniu i wymaganiach. Zlewozmywak z jedną komorą może być wyposażony w ociekacz, czyli płaską dostawę z jednej strony – z lewej lub z prawej. Zlew jednokomorowy wybierany jest najczęściej do kuchni o małym metrażu, pomieszczeń wyposażonych w zmywarkę lub kuchni, w których gotuje się niewiele. Zlew dwukomorowy posiada dwie komory rozdzielone przegrodą. Model ten montowany jest zazwyczaj we wnętrzach przestronnych, pomieszczeniach niewyposażonych w zmywarkę oraz w kuchniach, w których gotuje się często i dużo.