TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zasiłek rodzinny Kindergeld - kto może go otrzymać?

Wtorek, 25 lipca 2023 o 10:55, autor: 0
Zasiłek rodzinny Kindergeld - kto może go otrzymać?

Niemiecki zasiłek na dziecko nazywany w języku niemieckim Kindergeld jest niemieckim odpowiednikiem polskiego „500 plus”. Przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. W pewnych przypadkach zasiłek ten może zostać przedłużony. Jego wysokość różni się także w zależności od liczby posiadanych dzieci.

Kindergeld mogą otrzymać rodzice posiadający dzieci, którzy są zatrudnieni legalnie na terenie Niemiec bądź prowadzą tam działalność gospodarczą.  Zasiłek ten wypłacany jest w określonej wysokości – od 2023 roku na każde dziecko przysługuje 250 € (podwyżka Kindergeld nastąpiła w tym roku). Co ważne zasiłek ten przysługuje rodzicom dzieci do 18 roku życia. Może on być jednak przedłużony, jeśli nasze dziecko jest na przykład dzieckiem niepełnosprawnym lub jeżeli dziecko uczy się co najmniej 10 godzin tygodniowo (wtedy można pobierać zasiłek nawet do 25 roku życia dziecka). Dla dzieci bezrobotnych zasiłek rodzinny może być przedłużony do 21 roku życia.

Niemiecki zasiłek rodzinny przysługuje na dzieci mieszkające z wnioskodawcą w gospodarstwie domowym, spokrewnione lub związane prawnie z nim i rodzicem pracującym w Niemczech. Do przyznania zasiłku rodzinnego Kindergeld 2023 uprawnione są dzieci małżeńskie, współmałżonka, pozamałżeńskie i adoptowane. Na przyznanie zasiłku rodzinnego nie możemy liczyć, jeżeli osoba pracująca w Niemczech i/lub wnioskodawca nie są rodzicami dziecka. Świadczenie rodzinne będzie przysługiwać dopiero po wstąpieniu w związek małżeński.

Prawo do świadczenia Kindergeld przysługuje także na wnuki, jeżeli dziadkowie posiadają prawną opiekę nad dzieckiem, dziecko jest na ich utrzymaniu i mieszka z nimi.

Należy pamiętać, że Kindergeld pomniejszany jest o świadczenia pobierane w Polsce (rodzinne, 500+, RKO).

Terminy wypłat Kindergeld są z góry ustalone. O terminie wypłaty Kindergeld decyduje wygląd ostatniej cyfry numeru Kindergeld. Dla numerów 0 - 2 zasiłek wypłacany jest do 11 dnia miesiąca, dla numerów 3 - 6 do 17 dnia miesiąca, a dla numerów 7 - 9 do 23 dnia miesiąca.

Wszelkich szczegółów można dowiedzieć się w Familienkasse (Kasy Świadczeń Rodzinnych), do której musimy złożyć stosowny wniosek o Kindergeld.

Zasiłek Kindergeld 2023 - jak się o niego starać?

Jak już wspominaliśmy, Kindergeld można otrzymać po złożeniu stosownego wniosku i przedstawieniu wymaganych przez niemieckie ustawodawstwo dokumentów, to jest między innymi zaświadczenie o zatrudnieniu na terenie Niemiec, bądź prowadzeniu niemieckiej działalności gospodarczej i odprowadzania składek w Niemczech. Wniosek ten możemy złożyć samodzielnie do Familienkasse, bądź poprosić o jego złożenie podmiot specjalizujący się w składaniu wniosków.

Gdzie szukać pomocy w składaniu wniosków o przyznanie zasiłku Kindergeld?

Co ciekawe, działają polskie strony internetowe wspierające polskich imigrantów mieszkających w Niemczech, którzy mogą starać się o Kindergeld. Na tych stronach firmy oferują pomoc w wypełnieniu wniosku, niektóre wręcz robią to za swoich klientów z całkowitym powodzeniem, jeśli tylko spełniają wymogi prawne. Firmy te pomagają w złożeniu wniosków na niemieckojęzycznych papierach nawet jeśli ktoś nie zna języka niemieckiego.

Jedną z takich firm jest TimeTax (https://www.timetax.pl/niemieckie-swiadczenie-rodzinne-kindergeld/), oferująca pomoc na kilka sposobów. Można złożyć wniosek online lub w jednym z 70 Punktów Obsługi w całej Polsce. Dodatkowo firma oferuje pomoc w składaniu innych wniosków, takich jak ankieta sprawdzająca prawo do zasiłku Familienkasse, usługa Pismo do Familienkasse a także Zwrot podatku z Niemiec. 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl