TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wywóz gruzu – co warto wiedzieć?

Czwartek, 07 września 2023 o 21:46, autor: 0
Wywóz gruzu – co warto wiedzieć?

Właściwe segregowanie i składowanie śmieci jest bardzo ważne ze względu na środowisko naturalne. Czasami jest to problematyczna kwestia, zwłaszcza, jeżeli chodzi o odpady komunalne lub wywóz gruzu.

Właściwe segregowanie i składowanie śmieci jest bardzo ważne ze względu na środowisko naturalne. Czasami jest to problematyczna kwestia, zwłaszcza, jeżeli chodzi o odpady komunalne lub wywóz gruzu.

Czym jest gruz?

Gruz jest odpadem budowlanym, który można podzielić na trzy rodzaje: gruz czysty, zmieszany oraz zanieczyszczony. W skład czystego gruzu wchodzą:

 • małe ilości tynku,
 • ceramika i porcelana,
 • odpady pochodzenia naturalnego, na przykład czysta ziemia pozbawiona pozostałości po korzeniach i trawie,
 • odpadów, które powstały w czasie budowy, na przykład betonu lub fragmentów cegieł.

Gruz zmieszany będzie zawierać to, co gruz czysty, ale z dodatkiem:

 • siatek montażowych,
 • folii malarskich,
 • płyt gipsowo-kartonowych,
 • szkła, styropianu i wełny mineralnej.

Ponadto, w jego składzie będzie więcej tynku niż w przypadku czystego gruzu. 

Natomiast gruz zanieczyszczony będzie zawierać to, co pozostałe typy gruzu, oraz odpady, które nie powinny znaleźć się w kontenerach przeznaczonych dla gruzu czystego. Czyli między innymi:

 • papa,
 • guma,
 • trawa syntetyczna w rolkach. 

Dzięki odzyskowi gruzu można uzyskać różne surowce, które mogą posłużyć jako kostka brukowa lub podsypka pod tory kolejowe. 

Wywóz gruzu

W przypadku remontu lub budowy warto nawiązać współpracę z firmą, która oferuje wynajem kontenerów na gruz oraz sam wywóz gruzu Wrocław. Wspomniane kontenery produkuje się z solidnych i wytrzymałych materiałów, dzięki czemu takie pojemniki zniosą nawet większe ilości gruzu, który jest bardzo ciężkim i odpadem. Po zapełnieniu kontenera pracownicy opróżniają zawartość zasobnika i transportują odpady w stosowne do utylizacji miejsce. Należy pamiętać jednak o tym, aby wybrać odpowiedni rozmiar kontenera - za duży będzie niepotrzebnie generować koszty, zaś za mały będzie wymagał częstego opróżniania i również będzie niósł ze sobą większe koszty. 

Przykładem firmy, która oferuje wywóz gruzu, jest Proeko recykling. Ta marka w swojej ofercie ma również wywóz śmieci Wrocław - śmieci komunalnych, przemysłowych, niebezpiecznych… Wywóz i utylizacja śmieci w ich wydaniu przebiega szybko, sprawnie, legalnie oraz z korzyścią dla środowiska. 

Jednak, mimo tak profesjonalnych firm jak Proeko, nie należy zapominać o odpowiedniej segregacji odpadów. Tylko takie mogą zostać poddane recyklingowi, a odzyskiwanie surowców i odpowiednie ich składowanie ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne oraz - w przypadku niebezpiecznych surowców - na ludzkie zdrowie. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl