TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wyposażenie gastronomii – jakie są wymogi sanepidu?

Środa, 03 kwietnia 2024 o 14:43, autor: 0
Wyposażenie gastronomii – jakie są wymogi sanepidu?

Zanim otworzysz swoją pierwszą restaurację, bar lub inny lokal, w którym serwowane będzie jedzenie, czeka Cię długa droga. Najtrudniejszym etapem całego procesu jest oczywiście dostosowanie przestrzeni pod wymogi sanepidu. Dobra wiadomość jest taka, że każdy początkujący restaurator poradzi sobie z wyzwaniem, jeśli otrzyma solidną dawkę wiedzy.

Wentylacja, czyli podstawa w każdej kuchni 

Sercem każdego lokalu gastronomicznego jest oczywiście kuchnia, dlatego wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Szczególnie ważna jest wentylacja. Wszystkie pomieszczenia restauracyjne muszą zostać w nią wyposażone. W szczególności toalety wymagają mechanicznej wentylacji. W przypadku takiego sprzętu bardzo ważne jest unikanie przepływu powietrza od strefy brudnej do czystej. Ma to istotne znaczenie dla zapobiegania kontaminacji. Jeśli wysokość pomieszczenia produkcyjnego jest niższa niż 3,3 metra, konieczne jest zastosowanie dodatkowej wentylacji mechanicznej. Wybór odpowiedniego systemu wentylacyjnego powinien być dostosowany do rodzaju przetwarzanych surowców oraz procesów termicznych.

Kuchenne wyposażenie do gastronomii a wymogi sanepidu 

Jesteś na etapie wybierania blatów do swojej nowej restauracji? W takim razie pamiętaj, że wszystkie powierzchnie w restauracyjnych kuchniach muszą być łatwe do czyszczenia i odporne na wnikanie substancji. Wręcz wskazane jest unikanie materiałów podatnych na uszkodzenia, obdrapania oraz tych, które w kontakcie z żywnością mogą okazać się toksyczne.

Wybieraj sprawdzone blaty od producentów, którzy cieszą się dobrymi opiniami. Zwróć uwagę na materiały, z których zostały one stworzone - nie bez powodu najczęściej jest to stal nierdzewna

Sprzęt do gastronomii – o czym pamiętać? 

Przede wszystkim pamiętaj o pojemnych urządzeniach chłodniczych, na przykład takich, które znajdziesz w Iguana.pl Takie wyposażenie gastronomii w Krakowie powinno być przemyślane, ponieważ w każdej restauracji należy prowadzić księgę HACCP. W takim dokumencie opisuje się każdą lodówkę, zamrażarkę, a także miejsce ulokowania produktów. Mięso nie może być przechowywane na jednej półce z na przykład sosami, dlatego konieczna jest odpowiednia organizacja przestrzeni.

Po drugie pamiętaj o tym, aby wybrać gatunkowy sprzęt do gastronomii, a szczególnie ciągi grzewcze i piece. Sanepid wymaga od restauratorów regularnego sprawdzania urządzeń pod kątem bezpieczeństwa oraz utrzymania odpowiednich warunków pracy. Jeśli wybierzesz wyposażenie gastronomii niskiej jakości, to z każdym przeglądem będziesz czuć niepokój i obawy, czy dany sprzęt będzie mógł dalej służyć Twoim kucharzom.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl