TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wypadek drogowy a kolizja — czym się różnią?

Środa, 09 kwietnia 2025 o 21:18, autor:
Wypadek drogowy a kolizja — czym się różnią?

Ruch drogowy potrafi być nieprzewidywalny i nawet doświadczonym kierowcom zdarzają się chwile nieuwagi. Niestety, często prowadzi to do mniej lub bardziej poważnych zdarzeń, w których biorą udział samochody, motocykle czy inni uczestnicy ruchu. W mediach nierzadko słyszymy o „wypadkach drogowych” albo „kolizjach”, używając tych terminów wymiennie. W praktyce jednak różnica między nimi jest znaczna — zarówno pod względem definicji prawnej, jak i konsekwencji.

W tym artykule przyjrzymy się, czym tak naprawdę różnią się wypadki od kolizji i jak warto postępować w każdej z tych sytuacji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!

Czym jest wypadek drogowy?

W świetle przepisów wypadek drogowy oznacza zdarzenie, w którym co najmniej jedna osoba odniosła obrażenia ciała, doznała uszczerbku na zdrowiu lub – w najgorszym przypadku – poniosła śmierć. Wypadek dotyczy więc sytuacji, gdzie oprócz szkód majątkowych pojawiają się także skutki medyczne. W praktyce wyróżnia się kilka kluczowych cech wypadku:

● Wystąpienie strat w zdrowiu — rany, złamania czy poważniejsze obrażenia.

● Konieczność wezwania służb ratunkowych, takich jak pogotowie, straż pożarna i policja.

● Często dłuższe postępowanie wyjaśniające i ewentualne procesy sądowe, mające na celu ustalenie winnych.

Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem takiej sytuacji, niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia, a także policję oraz straż pożarną. Twoim obowiązkiem jest też udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, o ile ich stan tego wymaga.

Czym jest kolizja drogowa?

Kolizja odnosi się do zdarzenia, w którym doszło wyłącznie do strat materialnych – np. uszkodzenia pojazdu czy innego mienia — natomiast żaden z uczestników nie odniósł obrażeń wymagających hospitalizacji. Przykładem może być stłuczka na skrzyżowaniu lub obtarcie karoserii podczas wyprzedzania. Choć kolizja nie jest tak poważna, jak wypadek, również niesie za sobą określone konsekwencje:

  • możliwość wezwania policji, zwłaszcza jeśli sprawcy trudno się porozumieć co do winy,
  • konieczność ustalenia winnego, który pokryje szkody z polisy OC (jeśli posiada ważne ubezpieczenie),
  • sporządzenie oświadczenia o zdarzeniu drogowym w celu ułatwienia procesu likwidacji szkody.

Zobacz też: Ubezpieczenie samochodu — jakie są kary za brak OC w 2025 roku?

W przypadku kolizji, gdy obie strony są w stanie się dogadać, nierzadko wystarcza wzajemne spisanie oświadczenia o tym, co zaszło. Jeśli jednak nie wiadomo, kto zawinił, warto wezwać policję, aby uniknąć dalszych komplikacji.

Co robić w razie kolizji lub wypadku?

Sytuacja na drodze bywa dynamiczna, dlatego poniżej przedstawiamy krótką ściągę pozwalającą szybko ustalić, jakie kroki podjąć:

1. Najpierw zadbaj o bezpieczeństwo — wyłącz silnik, włącz światła awaryjne, a jeśli to możliwe, zabezpiecz miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym.

2. Sprawdź stan uczestników zdarzenia — jeśli ktokolwiek jest ranny, natychmiast wezwij odpowiednie służby — pogotowie ratunkowe 999, straż pożarna 998, policja 997, lub łącznie pod numerem 112.

3. Zdecyduj, czy to wypadek, czy kolizja – jeśli są ofiary w ludziach, masz do czynienia z wypadkiem; jeżeli jedynie uszkodzone zostały pojazdy, jest to kolizja.

4. Postępuj zgodnie z procedurami — w wypadku (w sensie prawnym) nie wolno przestawiać pojazdów ani usuwać śladów, czekaj na przyjazd policji. Przy kolizji, jeśli obie strony się zgadzają i nie ma rannych, można usunąć auta z drogi, aby nie tamować ruchu.

Ten wpis również może Cię zainteresować: Najważniejsze zmiany w przepisach drogowych w 2025 roku – sprawdź, co musisz wiedzieć, aby uniknąć mandatów!

Jeśli szukasz kurs nauki jazdy to zapraszamy na stronę: https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl