TworzymyGłos Regionu

reklama

Wybory do PE. Zwycięstwo KO w województwie lubuskim. Jak głosował powiat wschowski?

Poniedziałek, 10 czerwca 2024 o 18:45, aktualizacja Poniedziałek, 10 czerwca 2024 o 19:52, autor: 7
Wybory do PE. Zwycięstwo KO w województwie lubuskim. Jak głosował powiat wschowski?

Koalicja Obywatelska odniosła pewne zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu 13. Obejmował on województwa lubuskie i zachodniopomorskie. Partia Donalda Tuska uzyskała blisko 44,5 procent poparcia. Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugie miejsce z wynikiem niespełna 30 procent. Warto odnotować, że dwie kandydatki PiS z ziemi wschowskiej, Elżbieta Rafalska i Małgorzata Gośniowska-Kola, nie zdobyły mandatu.

Arłukowicz i Brudziński do Parlamentu Europejskiego

Niska frekwencja na poziomie niespełna 38 procent sprawiła, że okręgowi 13 przypadły jedynie dwa mandaty. Zdecydowanym zwycięzcą został Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej, który zdobył 264 tys. głosów. Mandat uzyskał także Joachim Brudziński z PiS, na którego zagłosowało ponad 114 tys. osób.

Zobacz: Beata Szydło na wschowskim Rynku: „Głosujcie na Elżbietę Rafalską”

Z Brukselą pożegnać musi się Elżbieta Rafalska. Wschowianka zdobyła niemal 61 tys. głosów, co było trzecim wynikiem w okręgu. Na startującą z odległego ósmego miejsca na liście PiS Małgorzatę Gośniowską-Kolę zagłosowało natomiast dokładnie 1625 osób.

Zobacz: Gośniowska-Kola z najlepszym wynikiem na listach PiS. W Sejmiku będzie jedyną reprezentantką powiatu

Wyniki głosowania na komitety w okręgu nr 13

Wyniki głosowania w powiecie wschowskim

Wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały zdecydowaną przewagę Koalicji Obywatelskiej w okręgu 13. Niemniej jednak, na poziomie lokalnym, w powiecie wschowskim, to Prawo i Sprawiedliwość cieszyło się największym poparciem.

Źródło: PKW

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~DL
10.06.2024 22:04

Odnośnie organizacji wyborów mam prośbę. Proszę aby komisję wyborczą na ul Kopernika przenieść w inne miejsce. Żal mi starszych osób gdy widzę jak wiele stopni mają do pokonania

avatar
~Jadzia
11.06.2024 00:17

A w SP3 miejsca do głosowania umieszczono wprost pod kamerą. Gdzie tu jakaś prywatność i tajność? Głosowanie pod okiem kamery - mistrz Bareja wiecznie żywy.

avatar
~Adaś
11.06.2024 14:55

To moja autorefleksja: powiat Wschowa jako wyróżnik w województwie utrzymał jednak swój poziom umiłowania do PiS ( latami, 42.42% stójki przy indoktrynacji i manipulacji ), równowaga między służalczością a zakłamaniem..... tu bez zmian. Gdyby nie inne powiaty z okręgu 13, można by domniemywać, że po wschodniej stronie Odry występują na mapie jakieś "białe plamy", ludy Szlichta-Wschowa o naruszonej zdroworozsądkowości ? Daj Boże, że nie wstawili nas w "komis" wschodniej Polski . Co do wygranych: p. Arłukowicz - rzetelny ale też z historią dopasowania się do "portfela". p. Brudziński - arogant, niebywale negatywna persona. A nasze ziomale...... p. Rafalska - niczego nie może Ela żałować, odprawa będzie, druga emerytura 7 tys. euro będzie, plan wykonany i co na to emeryci ze Wschowy ? p. G-Kola - szkoda, odprawy już nie będzie i drugiej emerytury ok. 30 tys. zł też nie będzie ale za 5 lat kto wie ? W tych "gierkach" nie ma sentymentów, kasa jest najważniejszym impulsem działania, ich solidaryzowanie się z Waszymi niedostatkami to czysta iluzja. Warto jeszcze i o tych ważnych Panach: Wąsik/Kamiński/Obajtek - skoro "legalni" przestępcy (jeszcze bez Obajtka) później ułaskawieni, zostają reprezentantami w UE dużego "stada" to sobie myślę, że jednak "kaczyzm" nie jest fikcją....., omotali starsze pokolenie kłamstwami a propaganda skrępowała ich suwerenność. Polityczny surrealizm ma się dobrze, jak w niemieckim samochodzie...., wajcha do tyłu, lewarem do przodu, ma nie zgrzytać, zyski dla siebie a durnemu polizać. Kolejny raz za rok, dni uciekają ale oczekiwanie i "zabawa" z nimi też jest ekscytująca..... znowu, np. p. Ast przedstawi wizje "kolorowego miasteczka" ... co mi Panie dasz ... - część zacznie bić brawo, część się poprzebiera, część nadmucha baloniki .... w ten niepewny czas ? Adaś

avatar
~Ferdek Kiepski
11.06.2024 20:25

Zapomniałeś podziękować KO za obwodnicę Wschowy???

avatar
~do Ferdka Kiepskiego
12.06.2024 09:57

A Ty zapomniałeś podziękować PIS: Rafalska i Ast-ile lat byli przy korycie??? Co załatwili dla Wschowy, a zwłaszcza jeśli chodzi o obwodnicę??

avatar
~do - F. Kiepski
12.06.2024 11:17

Obwodnice dla Wschowy przyobiecał w "Stodole" Pinokio . Nie obracaj kota ogonem bo Adaś ma rację.

avatar
~aszty
13.06.2024 12:04

Potrzebujemy 2 obwodnice, a nie puste obietnice. ile czasu będziemy stać w korkach, a mieszkańcy wdychać spaliny z Tirów?.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl