TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa gościła Wrocław Baroque Ensemble. W kościele św. Jadwigi wybrzmiała muzyka Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Czwartek, 23 maja 2024 o 20:01, aktualizacja Sobota, 25 maja 2024 o 12:40, autor: 2
Wschowa gościła Wrocław Baroque Ensemble. W kościele św. Jadwigi wybrzmiała muzyka Rzeczypospolitej Obojga Narodów

W kościele pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie odbył się wyjątkowy koncert zespołu Wrocław Baroque Ensemble, prowadzonego przez dyrygenta Andrzeja Kosendiaka. Wydarzenie zorganizowali: Parafia pw. św. Jadwigi Królowej, Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa oraz Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.

Muzyka z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble

Publiczność miała okazję usłyszeć utwory pochodzące z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dyrygent Andrzej Kosendiak wprowadził słuchaczy w klimat epoki, opowiadając o znaczeniu kultury muzycznej tamtego okresu. „Wiemy, że był to piękny, potężny kraj, silny terytorialnie. Pamiętamy wszystkie zwycięstwa militarne, ale w XVII wieku Polska była również wspaniałym centrum kultury. Była tam architektura, literatura, i muzyka na europejskim poziomie” – mówił Kosendiak.

Podczas koncertu wykonano trzy utwory Mikołaja Zieleńskiego, który działał na dworze królewskim w kapeli Zygmunta III Wazy. Kolejne utwory to dzieła Adama Jarzębskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego, Kaspara Förstera, Marcina Józefa Żebrowskiego, Antoniego Milwida i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Zobacz: Unity Orchestra i Magdalena Makowska. Finał XX Królewskiego Festiwalu Muzyki (VIDEO)

Kosendiak zwrócił uwagę na trudności związane z zachowaniem muzycznego dziedzictwa Polski. „Chcę powiedzieć, że do dzisiejszych czasów zachowało się bardzo niewiele tych utworów. Niestety, mieliśmy historię obfitującą w konflikty. Nasze położenie między Niemcami a Rosją spowodowało, że utraciliśmy nie tylko wspaniałe zabytki i pałace, które są odbudowywane, ale również archiwa, w tym archiwa nutowe, które spłonęły lub zostały wywiezione. Zostaliśmy pozbawieni tego dziedzictwa” – wyjaśnił dyrygent.

Wrocław Baroque Ensemble - wybitni muzycy i różnorodny program

Zespół Wrocław Baroque Ensemble składał się z wybitnych muzyków, w tym Aldony Bartnik i Aleksandry Turalskiej (sopran), Radosława Pachołka (kontratenor), Macieja Gocmana (tenor), Jaromira Noska (bas), Aureliusza Golińskiego i Klaudii Matlak (skrzypce), Julii Karpet (viola da gamba), Krzysztofa Karpet (wiolonczela), Przemysława Vacka (teorba) oraz Marty Niedźwieckiej (pozytyw).

Program koncertu obejmował utwory takich kompozytorów jak:

  • Mikołaj Zieleński: Ecce Virgo concipiet, In monte Oliveti, Vox in Rama
  • Adam Jarzębski: In Deo Speravit
  • Stanisław Sylwester Szarzyński: Veni Sancte Spiritus
  • Kaspar Förster: Ad arma fideles, Credo quia redemptor, Celebramus te Jehova
  • Marcin Józef Żebrowski: Sonata a tre
  • Antoni Milwid: Semper mi Jesu
  • Grzegorz Gerwazy Gorczycki: Jesu corona virginum, Illuxit sol

Zobacz: Sara Powaga i Krystian Klej - koncert kameralny we Wschowie (VIDEO)

Andrzej Kosendiak - dyrygent z misją

Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, jest znany ze swojego zaangażowania w promowanie muzyki dawnej. Od 2005 roku pełni funkcję dyrektora generalnego NFM, a jego działania mają na celu przywrócenie do życia zapomnianych dzieł muzycznych. Kosendiak jest inicjatorem wielu festiwali i projektów edukacyjnych, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Akademii Muzyki Dawnej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~PLE
23.05.2024 22:52

Piękny koncert. Proszę o więcej takich wydarzeń-uczt

avatar
~Ja
23.05.2024 23:15

Proszę proboszcza a kiedy Msza Św. Ekspiacyjna . Chętnie przyjdę

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl