TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Umowa powiernicza na rynku nieruchomości

Poniedziałek, 27 listopada 2023 o 20:29, autor: 0
Umowa powiernicza na rynku nieruchomości

Umowa powiernictwa to żadna nowość, również w branży obrotu nieruchomościami znalazła swoje zastosowanie i doskonale się spisuje. Zlecenia fiduicjarne zyskały zaufanie klientów, czy słusznie? W pewnym sensie ich zawieranie może nieść ryzyko. Trzeba uważać, aby nie zostać wykorzystanym i oszukanym.

Uchwała SN

Zlecenia fudicjarne stały się niebezpiecznym narzędziem pośredników nieruchomości. W ich sprawie została wydana uchwała Sądu Najwyższego. Na czym jednak polega umowa powiernicza tzw. zlecenie fiduicjarne? Otóż w tym wypadku zleceniobiorca kupuje nieruchomość na swoje nazwisko, jednak za środki finansowe zlecającego, po czym przenosi własność na zleceniodawcę. Niebezpieczeństwo polega na tym, że zleceniobiorca może nie chcieć zrealizować umowy do końca, czyli przenieść własność nieruchomości na zlecającego. Według uchwały Sądu najwyższego jeżeli powiernik sprzeda nieruchomość, jaką nabył na rzecz innej osoby, to pozwany zostanie on, nie zaś nowy właściciel nieruchomości. Uchwała chroni nabywców nieruchomości, którzy mogą nie wiedzieć, iż osoba sprzedająca im nieruchomość sprzedaje go bezprawnie, a na nieruchomości ciąży obowiązek przekazania powiernikowi. 

Po co komu powiernictwo w obrocie nieruchomości?

Jak się okazuje w praktyce umowa powiernicza w branży nieruchomości zastosowanie znajduje przede wszystkim na rynku pierwotnym, kiedy to pośrednicy nabywają od deweloperów nieruchomości na rzecz klientów indywidualnych. Często opłacalność powiernictwa polega na tym, że pośrednik ma możliwość wynegocjowania u dewelopera niższej ceny za tę samą nieruchomość z uwagi na nabycie kilkunastu czy kilkudziesięciu nieruchomości. O wiele rzadziej umowa powiernictwa zakupu nieruchomości spotykana jest na rynku wtórnym. Nalezy dodać, iż powiernictwo nie jest usługa darmową i pośrednicy życzą sobie określone prowizje

Treść umowy

Podobnie jak w przypadku innego przedmiotu powiernictwa jak nieruchomośc, również i w tym wypadku umowa powiernicza powinna być spisana w formie pisemnej, nie musi być to akt notarialny, aczkolwiek może. Zawierać powinna dokładne oznaczenie obu stron umowy powiernika oraz powierzającego. Ponadto w umowie musi być zawarty przedmiot powiernictwa czyli określone warunki do spełnienia kiedy umowe mozna uznac za zrealizowaną. konstrukcją prawna umowa powiernicza o zakup nieruchomosci przypominać może umowę zlecenie. Zgodnie z prawnicza praktyka do umowy powierniczej zastosowanie znajdują przepisy kodeksowe o umowie zlecenia. umowa powinna być podpisana z określoną datą, a w treści umowy powinien znaleźć się termin wykonania umowy. .Oprócz terminu należy dokładnie określić rodzaj nieruchomości do nabycia oraz sposób w jaki zostanie ona zbyta na rzecz powierzającego nabycie. W tym wypadku również można określić termin w jakim zbycie to powinno nastąpić od chwili nabycia. Zabezpieczyć powinno się maksymalnie na wypadek gdyby powiernik chciał wykorzystać środki inwestora i nie zrealizować umowy powierniczej jak należy. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl