TworzymyGłos Regionu

reklama

Stare Drzewce: Na grobach Janiny Staszak i Bogny Kostki umieszczono krzyże harcerskie

Sobota, 20 kwietnia 2024 o 22:31, aktualizacja Niedziela, 21 kwietnia 2024 o 11:32, autor: 0
Stare Drzewce: Na grobach Janiny Staszak i Bogny Kostki umieszczono krzyże harcerskie

W sobotnie popołudnie 20 kwietnia 2024 roku, cmentarz parafialny w Starych Drzewcach stał się miejscem szczególnego uhonorowania dwóch wybitnych postaci Związku Harcerstwa Polskiego – harcmistrzyń Janiny Staszak i Bogny Kostki. Uroczystość nadania krzyży harcerskich zmarłym instruktorkom zgromadziła liczne grono harcerzy, rodziny oraz mieszkańców, podkreślając ich wkład w życie społeczności lokalnej i ruch harcerski.

Wyjątkowe życie i działalność Janiny Staszak

Janina Staszak, znana ze swojego zaangażowania w nauczanie i wychowywanie młodzieży, przeszła długą i niełatwą drogę życiową. Urodzona w 1938 roku w Hucisku Litowiskim, musiała stawić czoła tragedii i trudom wojny, które zmusiły ją i jej rodzinę do ucieczki i ostatecznie przesiedlenia się do Polski. Jej zawodowa kariera nauczycielki rozpoczęła się po zakończeniu studiów na kierunku nauczanie początkowe. W 1956 roku Janina wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie zdobyła stopień harcmistrza i aktywnie działała wśród najmłodszych. Janina Staszak prowadziła drużyny zuchowe, uczestniczyła w obozach harcerskich i kursach instruktorskich. Nawet będąc na emeryturze, cieszyła się z możliwości spotkań z Kręgiem Instruktorskim AZYMUT".

Bogna Kostka – pasja i oddanie dla harcerstwa

Równie znaczącą postacią była Bogna Kostka, która od 1950 roku poświęciła swoje życie pracy z dziećmi. Jej zaangażowanie w wychowanie harcerskie zaczęło się w Szkole Podstawowej w Starych Drzewcach w której pracowała od roku 1956, a następnie kontynuowane było w Nowych Drzewcach. Do szkoły w Starych Drzewcach powróciła w latach 70-tych. Bogna była założycielką drużyny zuchowej "Leśne Wiewiórki". Znana z obowiązkowości i sumienności. Bogna Kostka organizowała liczne obozy i akcje letnie, za co została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasług i Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaczeniem Krzyża za Zasługi dla ZHP. Otrzymała również honorową odznakę oraz tytuł mistrzowskiego drużynowego zuchów.

Uroczystość w Starych Drzewcach

Podczas uroczystości, która odbyła się przy grobach obu harcmistrzyń, uczestnicy mieli możliwość oddać hołd ich życiu i osiągnięciom. Ksiądz kan. Sławomir Kukla poświęcił groby, a zebrani harcerze i rodziny z zaciekawieniem słuchali opowieści o życiu i działalności uhonorowanych. Następnie uroczystość przeniosła się do sali wiejskiej, gdzie podczas biesiady wspominano uhonorowane harcerki.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl