TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sprzątanie dla początkujących: sprawdź nasz poradnik!

Czwartek, 20 lipca 2023 o 12:48, autor: 1
Sprzątanie dla początkujących: sprawdź nasz poradnik!

Czysta przestrzeń wokół Ciebie pozwala na lepsze myślenie, pomaga w skupieniu i – oczywiście – zapewnia ogromny komfort. Co jednak zrobić, jeśli sprzątanie nie jest Twoim ulubionym zajęciem, a w Twoim domu panuje ciągły nieporządek? Oto krótki poradnik dla początkujących w dbaniu o porządek.

Metoda małych kroków

Utrzymanie porządku może wydawać się przytłaczające, gdy patrzysz na całą powierzchnię, którą musisz posprzątać. Dlatego najlepiej jest wybrać metodę małych kroków. Zamiast próbować ogarnąć cały dom na raz, skup się na jednym pomieszczeniu lub zadaniu, np. na sprzątaniu łazienki lub odkurzaniu. Skupienie się na jednym obszarze sprawi, że zadanie będzie bardziej osiągalne i łatwiejsze do wykonania.

Harmonogram sprzątania

Z metodą małych kroków wiąże się stworzenie harmonogramu sprzątania. Ułóż plan działania: który obszar posprzątasz albo jakie czynności wykonasz jako pierwsze. Stwórz kolejność poszczególnych zadań oraz zapisz dni, w jakich będziesz te czynności wykonywać. Nie planuj sobie wszystkich działań na jeden dzień, lecz rozłóż je w czasie, abyś mógł sprzątać efektywnie. Zaczynaj od najbardziej widocznych miejsc. Zwłaszcza jeśli masz ograniczoną ilość czasu, skup się na sprzątaniu najbardziej odsłoniętych obszarów. To mogą być np. blat kuchenny, stół w jadalni czy przestrzeń wokół telewizora. Czyszczenie tych miejsc sprawi, że poczujesz się lepiej i od razu zobaczysz rezultaty swojej pracy.

Skuteczne akcesoria do sprzątania

Podczas sprzątania ważne jest korzystanie z odpowiednich akcesoriów i skutecznych środków czystości. Dobrze dobrany zestaw narzędzi może znacznie ułatwić i przyspieszyć Twoją pracę. Właściwie praca bez nich często mija się z celem, dlatego koniecznie zaopatrz się w:

  • mop z wymienną głowicą: wygodne i skuteczne rozwiązanie do czyszczenia podłóg;
  • mikrofibrowe ściereczki: są niezastąpione przy czyszczeniu różnych powierzchni – mikrofibra skutecznie zbiera kurz i brud, nie pozostawiając zacieków ani zarysowań;
  • ściągaczka do szyb: to przydatne narzędzie ułatwia czyszczenie okien, luster lub kabin prysznicowych, dzięki ściągaczce można uzyskać nieskazitelnie czyste powierzchnie;
  • wielofunkcyjny odkurzacz: to narzędzie do sprzątania różnych powierzchni – wybierz odkurzacz, który ma odpowiednie końcówki i dodatki do odkurzania dywanów, tapicerki, schodów i trudno dostępnych miejsc.

Podczas sprzątania pamiętaj również o odpowiednim doborze środków czyszczących. Każda powierzchnia wymaga nieco innej ochrony i pielęgnacji, dlatego zawsze zwracaj uwagę na etykiety i wybieraj środki przeznaczone do konkretnych zadań.

Pamiętaj, że sprzątanie to proces, więc nie zniechęcaj się, jeśli nie wszystko wygląda perfekcyjnie od razu. Z czasem nabierzesz wprawy i osiągniesz porządek, którego pragniesz. Regularne sprzątanie pozwoli Ci na zachowanie czystości, Wypróbuj metodę małych kroków, twórz plan sprzątania i używaj odpowiednich narzędzi i środków, a Twoje mieszkanie z pewnością będzie się świetnie prezentować!

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Anon
24.07.2023 18:44

Jak dla początkujących to irobot jest obowiązkowy haha

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl