TworzymyGłos Regionu

reklama

Sławska świątynia wkrótce odzyska swój dawny blask. Trwa remont elewacji ściany północnej (FOTO)

Czwartek, 01 lutego 2024 o 17:48, autor: 0
Sławska świątynia wkrótce odzyska swój dawny blask. Trwa remont elewacji ściany północnej (FOTO)

Na Starym Rynku w Sławie rozpoczęła się renowacja zabytkowej świątyni filialnej parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Sławie. Kościół, będący niegdyś miejscem kultu dla wspólnoty ewangelickiej, a obecnie służący wiernym rzymskokatolickim, przechodzi kompleksową odbudowę swojej elewacji północnej. Wartość całkowitej inwestycji to 1.326.530,00 zł, z czego znaczną część, dokładnie 1.300.000,00 zł, stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Kościół filialny w Sławie jest wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków

Zabytek, który wpisany jest do Krajowego Rejestru Zabytków i znajduje się pod opieką lubuskiego konserwatora, to dzieło architekta Karla Friedricha Schinkla z lat 1834-1836. Cechuje go otynkowana, ceglana konstrukcja z dwukondygnacyjnym korpusem i charakterystyczną wieżą od strony zachodniej. Wnętrze zdobią drewniane empory i dekoracje sufitu imitujące kasetony.

Remont kościoła w Sławie - finansowanie

Parafia pw. Św. Michała Archanioła, która obecnie zarządza świątynią, zdecydowała się na zainwestowanie własnych środków finansowych w wysokości 120.000,00 zł. Dodatkowo, wsparcie finansowe zapewnione zostało przez Urząd Marszałkowski – 50.000,00 zł oraz Powiat Wschowski – 20.000,00 zł.

Zakres prac

Planowane prace renowacyjne obejmują naprawę uszkodzeń, wymianę luźnych cegieł, mechaniczne oczyszczenie elewacji w tym odgrzybienie, wzmocnienie nadproży i gzymsów, a także renowacje okien, drzwi i belek. W planach jest również montaż zabezpieczeń przed ptakami oraz malowanie elewacji.

Nie tylko elewacja północna?

Dzięki pozyskanym funduszom możliwe będzie przywrócenie dawnej świetności nie tylko elewacji północnej, ale prawdopodobnie wszystkich ścian świątyni wraz z wieżą. To przedsięwzięcie nie tylko odnowi zabytek, ale również zachowa go dla przyszłych pokoleń, podkreślając bogatą historię Sławy, gdzie nauki Lutra obecne były już od 1521 roku.

Źródło: UM w Sławie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl