TworzymyGłos Regionu

reklama

Sława pamięta o Niezłomnych Bohaterach. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Piątek, 01 marca 2024 o 12:00, autor: 1
Sława pamięta o Niezłomnych Bohaterach. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

W Sławie odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas których uczczono pamięć bohaterów kontynuujących walkę o wolność Polski po zakończeniu II wojny światowej. Inicjatywa, ustanowiona przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2011 roku, przypomina o niezłomnej postawie żołnierzy drugiej konspiracji, którzy przeciwstawiali się sowietyzacji kraju.

Nieustająca walka o wolność

Żołnierze Wyklęci, wierni przysiędze i ideałom wolnej Polski, prowadzili tajną działalność przeciwko strukturom komunistycznym, takim jak UB, KBW, czy MO. Ich opór stanowi ważny rozdział w historii Polski, będący symbolem niezłomności narodowej w obliczu represji.

Dzień pamięci ustanowiony przez Lecha Kaczyńskiego

Wybór daty Narodowego Dnia Pamięci nie jest przypadkowy. 1 marca upamiętnia tragiczny dzień z 1951 roku, kiedy to zamordowano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", będących elitą ostatniej ogólnopolskiej konspiracji. Inicjatywa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma na celu uhonorowanie tych, którzy nie składając broni, walczyli o niepodległy kraj.

W Sławie, przedstawiciele władz lokalnych i delegacje szkolne złożyły hołd żołnierzom, przypominając o ich bohaterstwie i poświęceniu. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi okazję do refleksji nad wartościami, które kształtują polską tożsamość narodową i pamięć historyczną.

Źródło/foto: UM w Sławie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~WYBIÓRCZA...
02.03.2024 10:57

Wybiórczo przez te ostatnie 8 lat traktowano prawdziwych bohaterów II W.Ś !!!. To jest tego klasyczny przykład ___ a co z tymi prawdziwymi bohaterami tamtych lat ?. jak zwykle ostanie 8 lat pisu wprowadziło dzielenie polskiej historii i wybiórcze traktowanie prawdziwych bohaterów tamtych czasów !!!. ZERO szacunku dla nich !!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl