TworzymyGłos Regionu

Sława. Bezpłatne badania mammograficzne dla wybranych roczników kobiet

Czwartek, 17 sierpnia 2023 o 14:22, autor: 0
Sława. Bezpłatne badania mammograficzne dla wybranych roczników kobiet

Dnia 08 września 2023 r. w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, przewidziano bezpłatne badania mammograficzne. Zachęcamy do skorzystania z tej inicjatywy wszystkie kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie poddały się tej formie diagnostyki.  

Program szczególnie kierowany jest do mieszkanek urodzonych w latach: 1954 r.-1973 r. Jeśli należysz do tego grona, możesz skorzystać z badań bez żadnych opłat.

Zapisy na badania

Jeśli jesteś zainteresowana skorzystaniem z tej oferty, możesz zapisać się:

  • telefonicznie: pod numerem 68 41 41 411 (w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku),

  • online: poprzez stronę pacjent.diagnostyk.pl.

Wskazówki dla pacjentek

Przystępując do badania mammograficznego, nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Przyjdź ubrana dwuczęściowo, aby łatwo było rozebrać się do pasa.

  • W dniu badania unikaj stosowania wszelkich kosmetyków w okolicy górnej połowy ciała, takich jak: dezodoranty, talk, balsamy czy kremy.

Jak przebiega badanie?

Podczas procedury mammograficznej, pierś pacjentki jest układana na specjalnej podstawce i dociskana plastikową płytką z dwóch stron. Pozwala to uzyskać dwa dokładne obrazy. Mimo że proces dociskania może budzić obawy, trwa on zaledwie kilka sekund i jest niezbędny do uzyskania wysokiej jakości zdjęcia.

Dlaczego warto robić mammografię?

Mammografia to jedno z kluczowych badań w zakresie diagnostyki nowotworów piersi. Jej zaawansowane technologie pozwalają na wykrycie zmian aż do 4 lat wcześniej, zanim staną się one widoczne podczas badania palpacyjnego czy innych metod diagnostycznych.

Rak piersi rozwija się stopniowo. Zmiana złośliwa, począwszy od jednej komórki, może rosnąć nawet przez 7-8 lat, zanim osiągnie średnicę 1 cm. Regularne badania i monitorowanie piersi dają kobietom olbrzymią szansę na wykrycie potencjalnie złośliwych zmian we wczesnym stadium oraz skuteczne leczenie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl