Uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu sali widowiskowej po realizacji zadania pod nazwą Modernizacja i cyfryzacja wraz z montażem systemu nagłośnienia sali widowiskowej w CKiR we Wschowie. Zadanie zostało dofinansowane ze środków MInisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z funduszu promocji i kultury.
W uroczystości wziął udział gospodarz miasta - burmistrz Wschowy Konrad Antkowiak oraz zaproszeni goście: Starosta Wschowski Andrzej Bielawski i jego zastępca Waldemar Starosta, Łukasz Borowiak - prezydent Leszna, Krzysztof Gruszewski - zastępca burmistrza Sławy, Marta Panicz-Szjkening oraz Marek Kraśny - zastępcy burmistrza Wschowy.
Na sali obecni byli również wykonawcy inwestycji: Jacek i Henryk Kowalczykowscy, Andrzej Głuch, Paweł Francuz, Dominik Wilczyński oraz Krzysztof Jasek.
Gośćmi specjalnymi uroczystości byli: senator Waldemar Sługocki, Stanisław Tomczyszyn - wicemarszałek województwa lubuskiego, Małgorzata Gośniowska - Kola radna Sejmiku województwa lubuskiego i Pan Grzegorz Potęga radny Sejmiku województwa lubuskiego. Jeszcze przed oficjalną godziną otwarcia Wschowę i CKiR odwiedzili: poseł Marek Ast i wojewoda lubuski Władysław Dajczak gratulując wykonanej inwestycji władzom Wschowy.
Inaugurując działalność sali widowiskowej po remoncie, wirtualną wstęgę przecieli: burmistrz Konrad Antkowiak, senator Waldemar Sługocki, dyrektor instytucji Piotr Kokorniak i główni wykonawcy Jacek i Henryk Kowalczykowscy.
Warto dodać, że decyzję o remoncie w 2018 roku podjęli burmistrz Wschowy poprzedniej kadencji Danuta Patalas oraz ówczesny i obecny dyrektor placówki - Piotr Kokorniak. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kierowanego przez Piotra Glińskiego udało pozyskać główne środki na remont i wyposażenie sali. 1 004 000 zł. to druga, pod względem wielkości, kwota dofinansowania w kraju, przeznaczona na remont ośrodka kultury.
Poświęcenia sali dokonał ks. dziekan Dariusz Ludwikowski.
Uroczystość uświetniły występy muzyczne.
W XVIII wieku w budynku obecnego Domu Kultury prowadzony był zajazd, który na początku XIX wieku uległ zniszczeniu podczas pożaru miasta. W miejscu dawnego gościńca zbudowany został hotel "De Pologne", który pod tą nazwą funkcjonował blisko 100 lat. W latach XX ubiegłego wieku w budynku mieściły się siedziby banków. W 1957 roku w dawnym hotelu rozpoczął działalność Powiatowy Dom Kultury.
Przez dziesięciolecia na parterze czynna była biblioteka. W latach 70-80-tych ubiegłego wieku działała restauracja "Jedyna". Po 1975 roku w budynku funkcjonował Dom Kultury we Wschowie. W 2002 roku odnowiono elewację. W 2011 powołano Centrum Kultury i Rekreacji.
Ostatni remont sali miał miejsce ponad 60 lat termu.