TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rodzaje nieruchomości w Bułgarii: kluczowe informacje dla inwestorów

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 o 21:25, autor: 0
Rodzaje nieruchomości w Bułgarii: kluczowe informacje dla inwestorów

Bułgaria jest krajem europejskim, w którym wszystkie kwestie związane z posiadaniem nieruchomości regulowane są Konstytucją oraz ustawodawstwem krajowym.

Jeśli interesują cię domy na sprzedaż w Bułgarii lub inne inwestycje w tym kraju, koniecznie powinieneś zapoznać się z warunkami ich nabycia przez obcokrajowców. W rozwiązaniu wielu wątpliwości pomocnym będzie niniejszy artykuł.

Prawo własności

Procedura zakupu mieszkań w Bułgarii jest zbieżna z obowiązującymi zasadami w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej, czyli realizowana za pomocą aktu notarialnego, który formalizuje przeniesienie własności. Akt ten jest sporządzany i podpisywany w państwie, w którym nieruchomość jest zlokalizowana. Poprawnie sporządzony akt notarialny jest bardzo ważny, gdyż w przypadku jakichkolwiek sporów, zapewnia inwestorom możliwość obrony swoich praw w sądzie. W Bułgarii wszystkie transakcje przeprowadza się w euro (EUR). 

Prawo własności nieruchomości w Bułgarii

W Bułgarii istnieją trzy podstawowe rodzaje prawa własności nieruchomości:

  • Własność prywatna. Nieruchomości nabywane przez obcokrajowców są zabezpieczone aktem notarialnym, który gwarantuje pełne prawa właścicielskie, porównywalne z tymi, które mają obywatele Bułgarii. W przypadku zakupu mieszkania, nabywca uzyskuje również udział w gruncie, który jest procentowo określony w akcie notarialnym.
  • Ograniczone prawo własności. Własność może być także ograniczona, np. prawem do użytkowania lub zabudowy. Właściciel gruntu może umożliwić innym budowę na swojej ziemi, co przekłada się na nadanie praw nieruchomości tej trzeciej osobie.
  • Własność publiczna. Dzieli się na państwową i komunalną, z dalszym podziałem na publiczną i prywatną własność w ramach tych kategorii. Nieruchomości, które nie są wyraźnie zdefiniowane jako publiczne lub komunalne, traktowane są jako prywatna własność państwowa lub komunalna.

Rodzaje nieruchomości dostępne do nabycia w Bułgarii

Kiedy decydujesz się na zakup nieruchomości w Bułgarii, należy przede wszystkim zdefiniować typ mieszkania, który będzie najlepiej odpowiadał twoim potrzebom. 

Studio, czyli mieszkanie typu kawalerka, to najbardziej ekonomiczna opcja dostępna na bułgarskim rynku. Ceny takich mieszkań wahają się od 20 do 44 tysięcy euro, a ich charakterystyczną cechą jest połączenie przestrzeni mieszkalnej z kuchnią w jednym, dużym pokoju. Są one atrakcyjne szczególnie dla osób starszych, młodzieży oraz singli, stanowiąc również popularny wybór inwestycyjny.

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe. Do kupna dostępne są zarówno te mniejsze, 40-metrowe apartamenty, jak i te większe, sięgające nawet 80-100 metrów kwadratowych. Mieszkania na wyższych piętrach bywają dwupoziomowe, co jest szczególnie komfortowe dla rodzin z dziećmi.  Dla takich rodzin  idealne będą też apartamenty trzypokojowe, które oferują przestrzeń obejmującą około 100 metrów kwadratowych.

W segmencie premium dostępne są również mieszkania 4- i 5-pokojowe, często znajdujące się w nowoczesnych budynkach lub będące wynikiem połączenia dwóch sąsiednich apartamentów. Takie mieszkania zazwyczaj dysponują dwoma łazienkami, z których jedna może być wyposażona w wannę, a druga w prysznic, a także dwoma balkonami i garderobą.

Zakup nieruchomości w Bułgarii przez cudzoziemca zawsze powinien być sformalizowany poprzez podpisanie przez obie strony aktu notarialnego. Taki dokument potwierdza jasno i w sposób chroniony prawem, własność nabytej inwestycji.  

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl