TworzymyGłos Regionu

reklama

Psy i koty trzymał jak bydło. 47-latkowi grozi 5 lat więzienia (FOTO)

Poniedziałek, 23 października 2023 o 14:25, autor: 2
Psy i koty trzymał jak bydło. 47-latkowi grozi 5 lat więzienia (FOTO)

Policjanci z Leszna natknęli się na przerażające warunki, w jakich trzymano zwierzęta na jednej z posesji w gminie Lipno. Około 20 psów oraz kilka kotów żyło tam w skrajnym zaniedbaniu, nieodpowiednich warunkach higienicznych, były chore i niedożywione.

Zaniedbane zwierzęta na posesji

Podczas wykonywania czynności do prowadzonej przez siebie sprawy, policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą z Leszna odkryli, że na jednej z prywatnych posesji w gminie Lipno znajduje się duża ilość psów żyjących w skrajnie nieodpowiednich warunkach. Psy były zaniedbane, niedożywione i chorowały. Część z nich biegała na wolności, a inne były zamknięte w pomieszczeniach, które pełniły wcześniej funkcje obór lub chlewni.

„Na całym podwórzu panował bałagan, policjanci brodzili w psich odchodach. Psy ujadały nerwowo. Wśród nich była suczka z kilkoma szczeniaczkami trzęsąca się z zimna, leżąca w jednym z pomieszczeń w brudnej od odchodów słomie” - relacjonuje Monika Zymelka z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

Interwencja i pomoc dla zwierząt

Policjanci zgłosili zaobserwowaną sytuację odpowiednim służbom, w tym Urzędowi Gminy w Lipnie, Powiatowemu Inspektorowi Weterynarii oraz Fundacji Zwierzęce SOS w Lesznie. Reakcja urzędników była szybka i zdecydowana. Po kilku dniach funkcjonariusze powrócili na posesję, tym razem z dokumentacją upoważniającą do odbioru zwierząt właścicielowi.

Mimo że mężczyzna próbował poprawić warunki, w jakich żyły zwierzęta, przez odświeżenie legowisk i nałożenie karmy do misek, jego działania zostały ocenione jako niewystarczające. 18 października odebrano mu 13 suczek, w tym jedną z sześciorgiem szczeniaczków, jednego samca oraz chorego młodego kociaka.

Zarzuty dla właściciela

Właściciel zwierząt, 47-letni mieszkaniec gminy Lipno, wkrótce usłyszy zarzuty znęcania się nad zwierzętami. Oskarżony zostanie o trzymanie zwierząt w rażąco niewłaściwych warunkach, zaniedbywanie ich, niezapewnianie opieki medycznej oraz właściwego dostępu do jedzenia i picia. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Aktywna reakcja policjantów i szybka interwencja odpowiednich służb dała szansę tym zwierzętom na lepsze życie. Przypadek ten rzuca światło na ciągły problem znęcania się nad zwierzętami.


Źródło/foto: KMP w Lesznie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~duszek
24.10.2023 22:48

Zdrowe zwierzęta, w dobrej kondycji, śpią w naturalnych warunkach, na czystej i jak widać świeżo posłanej słomie. Gdzie te odchody, po których to chodzili policjanci i pobrudzili sobie buciki? Nie popadajmy ze skrajności w skrajność.

avatar
~Wala
27.10.2023 19:14

Zlikwidować wszystkie chodowle psów,kotów

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl