TworzymyGłos Regionu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Proste zęby w każdym wieku – czyli dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny

Wtorek, 04 lipca 2023 o 09:11, autor: 0
Proste zęby w każdym wieku – czyli dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny

Jeszcze kilkanaście lat temu aparat ortodontyczny dostrzec można było niemal wyłącznie na zębach dzieci i nastolatków. Na szczęście czasy się zmieniają i dziś już coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że o proste zęby można powalczyć w każdym wieku. Tym bardziej, że prosty zgryz to nie tylko ładniejszy uśmiech, ale także lepsza kondycja jamy ustnej i całej szczęki.

Po co nosić aparat ortodontyczny?

Choć postawione pytanie – po co nosić aparat na zębach – wydaje się oczywiste, to warto wypunktować wszystkie zalety płynące z leczenia ortodontycznego. Zdecydowanie jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie decydują się na leczenie ortodontyczne, jest chęć poprawy wyglądu uśmiechu. Proste zęby błyskawicznie poprawiają estetykę uśmiechu, a tym samym pozwalają pacjentom pozbyć się kompleksów i uśmiechać się więcej.

Ale tak jak wspomnieliśmy wcześniej – proste zęby to nie jedyna korzyść z noszenia aparatu. Nieleczone wady zgryzu bowiem mogą znacząco wpływać na stan całej jamy ustnej. Może zatem dochodzić do nierównomiernego ścierania się szkliwa i zębów, a to w dalszym etapie może doprowadzić nawet do wypadania zębów. Krzywe zęby często stanowią także duże utrudnienie w zachowaniu higieny jamy ustnej. Trudno dotrzeć do niektórych miejsc, co stanowi doskonałe siedlisko do namnażania się bakterii i rozwoju próchnicy. Może się to również przyczyniać do odkładania się kamienia nazębnego i brzydkiego zapachu z buzi.

Nieleczone wady zgryzu mogą też znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zaburzona jest bowiem praca mięśni żuchwy i szczęki podczas gryzienia i żucia, co w konsekwencji prowadzi między innymi do bolesnych napięć mięśniowych, uporczywych bólów głowy i całej szczęki oraz do szybszego starzenia się twarzy.

Proste zęby gwarantują zdrowie i piękny wygląd

Jak widać więc odwiedzenie ortodonty i rozpoczęcie leczenia działa wielotorowo. Pacjent po czasie w końcu może uśmiechać się bez kompleksów, staje się radośniejszy i bardziej otwarty na kontakty z innymi ludźmi. Cała jego twarz wygląda lepiej, ponieważ leczenie ortodontyczne pozwala pozbyć się napięć mięśniowych. Znacząco poprawia się też kondycja całej szczęki i jamy ustnej, ponieważ po leczeniu pacjent prawidłowo gryzie i żuje, nie ściera nadmiernie szkliwa i nie uszkadza zębów. Jednocześnie znacznie łatwiej utrzymać czystość jamy ustnej, a tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy, kamienia nazębnego i innych groźnych chorób przyzębia.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać w walce o proste zęby?

Rodzajów aparatów na zęby jest sporo i ortodonta – po konsultacji z pacjentem – zaleca konkretny aparat ortodontyczny. Bierze się pod uwagę wiek pacjenta, skomplikowanie wady zgryzu oraz finanse. U dzieci i młodzieży z niewielkimi wadami zgryzu dobrze radzą sobie aparaty ruchome. Te aparaty na zęby można zdejmować i zakładać samodzielnie między innymi do jedzenia i czyszczenia zębów. Są wygodniejsze, bo nie trzeba ich nosić cały czas. Niestety nie nadają się do leczenia poważniejszych wad zgryzu ani do prostowania zębów u dorosłych.

Dorosłym pacjentom pozostają stałe aparaty ortodontyczne, które charakteryzują się większą skutecznością w przypadku złożonych wad. Wśród stałych aparatów wyróżnić można najbardziej powszechny metalowy aparat na zęby. Jest on bardzo efektywny, ale niektórzy nie chcą nosić metalowych aparatów ze względów estetycznych. Dla nich alternatywą są znacznie mniej widoczne aparaty stałe – ceramiczne, kryształowe lub samoligaturujące. Opcją do rozważenia jest również lingwalny aparat ortodontyczny, który mocuje się po wewnętrznej stronie zębów. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się niewidoczne nakładki prostujące na zęby typu Invisalign czy Clear Aligner.

Tak duży wybór aparatów na zęby zachęca dorosłych do rozpoczęcia walki o proste zęby. Coraz więcej osób bowiem zdaje sobie sprawę, że to krzywy zgryz jest powodem do wstydu, a nie noszenie aparatu i troska o swoje zdrowie. Zatem jeśli zastanawiasz się jeszcze, czy warto rozpocząć leczenie ortodontyczne, to przestań się wahać i odwiedź ortodontę.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl