TworzymyGłos Regionu

Prace archeologiczne w poszukiwaniu mogił więźniarek spod Sławy (FOTO)

Piątek, 18 sierpnia 2023 o 16:02, aktualizacja Piątek, 18 sierpnia 2023 o 19:33, autor: 4
Prace archeologiczne w poszukiwaniu mogił więźniarek spod Sławy (FOTO)

W okolicach dawnego folwarku Bänisch w Przybyszowie, gdzie podczas II Wojny Światowej funkcjonował podobóz KL Groß-Rosen, ruszyły prace archeologiczne. Celem działań jest odnalezienie mogił więźniarek, które mogły tam zostać pochowane.

Polsko-czeska współpraca naukowa

Badania prowadzone są przez polsko-czeski zespół naukowców. W skład ekipy wchodzą eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilźnie.

Technologie na służbie historii

Pierwszy etap prac skupia się na zastosowaniu wykrywaczy metali. Dzięki nim naukowcy mają nadzieję zidentyfikować potencjalne miejsca pochówku. Kolejnym krokiem będzie użycie georadaru. Urządzenie to pozwoli na dokładniejszą analizę wskazanych obszarów, oferując trójwymiarowy obraz podłoża i ewentualnych struktur znajdujących się pod ziemią.

Wsparcie lokalnej społeczności

W prace zaangażowane jest również Sławskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Ocalić od Zapomnienia”. Dzięki ich wsparciu możliwe jest przeprowadzenie tak kompleksowych badań na tym terenie.

Prace przygotowawcze

Obecne działania stanowią pierwszy etap prac. Mają one na celu przygotowanie gruntu pod przyszłe prace archeologiczne i wykopaliskowe. Wszystko po to, by poznać historię więźniarek z podobozu KL Groß-Rosen i oddać hołd tym, którzy cierpieli w cieniu historii.

Źródło: slawa.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Leon
19.08.2023 09:15

Należy poszukać w lokalnj społeczności osób które były w obozie funkcjonariuszami,lub ich potomków oni wiedzą gdzie można szukać

avatar
~Maciek
19.08.2023 17:18

Dzisiejsza lokalna społeczność to przesiedleńcy "ze wschodu". Cały obóz Niemcy przepędzili dalej na zachód. Poczytaj historię.

avatar
~Next
19.08.2023 22:44

Niemcy ZAWSZE zostawiali w takich miejscach "strażnikòw". Do dziś na śląsku sa rodziny pilnujące brudnych tajemnic III Rzeszy

avatar
~DO<>Leon<>Maciek!
20.08.2023 08:57

Gratuluję trafnej szczerej analizy tamtych czasów, która jest nie wygodna dla obecnych mieszkańców tego mini powiatu. . Nie wiem dlaczego " emigranci i przesiedleńcy" lat 1945 ze wschodu - czytaj zza buga - , opanowali np. cały Wschowski powiat, a już najliczniej Wschowę, Szlichtyngowe i ich okoliczne wsie tak się na to obrażają ? - jakby się wstydzili tego skąd pochodzą oraz, że komuna dała im za darmo i domy, mieszkania i ziemię a oni teraz uważają je za własność prywatną???. Co ciekawe to ta napływowa społeczność nawet w takich miejscowościach jak Wschowa , Szlichtyngowa i okolice wsi pozakładali swoje "wschodnie stowarzyszenia" o tradycjach, których na tych ziemiach historycznie nie było co jest ego klasycznym dowodem, nawet ich język ma ukryty akcent wschodni . Panie Leonie, Panie Macieju trafne spostrzeżenie dla nich nie wygodne i wstydliwe !.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl