TworzymyGłos Regionu

reklama

Poznaliśmy kolejne fakty nt. wschowskiej kapsuły czasu

Czwartek, 28 września 2023 o 16:18, aktualizacja Piątek, 29 września 2023 o 09:05, autor: 13
Poznaliśmy kolejne fakty nt. wschowskiej kapsuły czasu

W trakcie prac remontowych w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, robotnicy odkryli kapsułę czasu pochodzącą z 1726 roku. Znalezisko to, według Muzeum Ziemi Wschowskiej, jest najprawdopodobniej najstarszą znalezioną kapsułą czasu na świecie, starszą o 35 lat od tej odnalezionej w Bostonie, USA.

Odkrycie kapsuły czasu

Robotnicy natrafili na kapsułę czasu podczas remontu wieży kościoła farnego we Wschowie. Kapsuła zawierała cztery paczki z lat 1726, 1786, 1884 i 1914. Najstarsza z nich, datowana na 1726 rok, została wykonana z blachy miedzianej i zawierała kulę ołowianą małego kalibru oraz monety z XVIII i XIX wieku.

Zobacz również: MZW odkrywa tajemnice kapsuły czasu znalezionej we Wschowie: „Najstarsza na świecie”

Analiza Ryszarda Kozłowskiego

Znalezisko obejmuje 50 stron dokumentów, które zawierają informacje o XVIII i XIX wiecznych mieszkańcach Wschowy. Ryszard Kozłowski, wschowski regionalista, podjął się analizy pieczęci na pierwszym z przetłumaczonych dokumentów. Oto jej treść:

Kapsuła nosi datę 1726 i umieszczono ją w trakcie remontu wieży kościoła parafialnego, do którego zobowiązywała ugoda miasta z miejscowym proboszczem, za poturbowanie go w czasie zajmowania budynku starej mennicy (pełny opis zajścia w rękopisie J. Jonemana). Dokumenty złożyli włodarze miasta o czym świadczą trzy odciski pieczęci na dokumencie z 4 września 1726 roku.

  1. Lewy górny – Pieczęć miejska Wschowy – napis otokowy SIGILLVM : CIVITAT(is) FRAVNSTAD : SEV : WSCHO(wa) (Pieczęć miasta Fraustadt lub Wschowa); scena koronacji NMP przez Chrystusa, poniżej krzyż wschowski w tarczy herbowej typu niemieckiego; tłok pieczęci znajduje się w AP w Poznaniu – T IX, 265.
  2. Prawy górny – Pieczęć miejska Wschowy – napis otokowy S(igillum) : Ciwitatis : / Frawenstat (Pieczęć miasta Fraustadt); siedzące na podwójnym tronie postacie NMP i Chrystusa, poniżej krzyż wschowski w tarczy herbowej typu niemieckiego; tłok pieczęci znajduje się w AP w Poznaniu – T IX, 264.
  3. Dolny - Pieczęć miejska Wschowy – napis otokowy SIGILLVM IVDICII ‡ WSCHOWENSIS (Pieczęć Sądu Wschowskiego); w polu Orzeł opleciony literą S, a przy nim data 17 16 (data sporządzenia pieczęci); znana z opisów M. Kirmisa, O. Huppa i M. Gumowskiego.

Źródło: MZW, Mennice Wschowskie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (13)

avatar

avatar
~CZYTELNIK
29.09.2023 13:49

Czy ja moge zamknąć sie w tej kapsule i wrócic gdy pisu juz nie będzie ?

avatar
~Ja
29.09.2023 16:17

Tak. Nie będzie pisu, będzie Tusk, nie będzie Polski, a ty będziesz mieszkał na wschodzie Niemiec.

avatar
~Panie ( CZYTELNIK)
29.09.2023 17:13

Tak na oko w ostatnich wyborach na ten pis zagłosowało ok. 6 milin ow Polaków ( co to wiemy jak ich Kurski nazwał ) na ponad 23 milionów Rodaków uprawnionych do głosowania !!!!. I ta totalna władza od ponad 8 lat uważa, że rządzi w imieniu Polaków - pytanie jakich ????. Tak więc Drogi Czytelniku do tej kapsuły z Panem musiało by się zamknąć ponad 17 milionów Naszych Rodaków !!!!!> Ciekawe jakby te ich ok. 6 milionów wyznawców UTRZYMAŁO ich - tych z " listy milionerów" i " Willa plus" ____??????.

avatar
~Chi Chot
29.09.2023 20:08

Poczytaj Sumlińskiego, otworzysz oczy, dojdziesz do wniosku ,iż PiS to mniejsze zło.

avatar
~DO <> "ja"
30.09.2023 07:18

Po jakich lekach człowiek osiąga taki intelekt ???. Dla przypomnienia takim co to wasz Jacuś K. o was powiedział ( Ciemny ....itd.) - Pana Tuska nie było, ale byli tacy jak ty i tobie podobni ps. patrioci na czele z biskupami i tą z Rosji i Polska została zmazana z mapy świata na ponad 100 lat. A jak widać twoje środowisko z waszym tokiem lewicowego myślenia do tego zmierza !!!!!. Ty "Ja" !!!!

avatar
~Jabol
02.10.2023 20:40

Chciałbym podziękować wam za te kłótnie w imieniu narodu niemieckiego. Żryjcie się, a my was wykupimy i przejmiemy wasze ziemie.

avatar
~Gosc
29.09.2023 17:57

Do ja. Wymien sobie dysk centralny

avatar
~@3.pl(Chi Chot)
30.09.2023 07:21

A ty mały człowieczku z przekazem z nowogrodzkiej przypomnij sobie i przeczytaj co o takich jak ty i tobie podobnych z was powiedział wasz Klasyk słowa propagandy partyjnej nie jaki Kurski !!!!!!.

avatar
~Patyk plus
03.10.2023 04:45

Do <> "Jabol" - co wy wszyscy w tej ekipie macie obsesje na tle Niemieckim i Niemców ???. Do dzisiaj na terenie obecnych Niemiec jest i pracuje ponad 1,5 miliona Naszych Rodaków , a w regionach przygranicznych w okolicach Zgorzelca, Szczecina więcej jest po 1990 roku Polaków niż Niemców i jakoś nikomu w Niemczech nie przyjdzie i nie przyszło do głowy powiedzieć, że Polacy ICH Wykupują !!!!. Ta wasza część Polskiej nacji obsesyjnie jest chora na samo słowo NIEMCY - Niemiec !!!. Po upadku komuny setki tysięcy Polaków dobrowolnie jechało do Niemiec na roboty, niektórzy z nich tam zostali i żyją normalnie - co było widać ich przywiązanie i do Niemiec i do Polski na niedzielnych protestach " Miliona Serc w Berlinie !!!!. Miliony Naszych rodaków po 1990 roku dzięki pracy w Niemczech maja dzisiaj dostatnie życie, pobudowali domy, nasza gospodarka funkcjonuje w większości dzięki gospodarce Niemieckiej ,,,itd. !!!!!. A wasza obsesja " Jabolu" i tobie podobnych szuka na siłę wroga , aby skkłócić Polski Naród !!!!!. Wy , jak widać bez wroga nie potraficie żyć !!!!!. TO ty sam ze sobą i swoją grupą wyimaginowanej nienawiści i szczujni się tu U Nas Ż R E C I E !!!!!. Wykupić to ty możesz jak widzisz ziemie za grosze od duchowieństwa ............... !?.

avatar
~DO(Jabol)
03.10.2023 06:00

Ale ty jesteś Dzban!!!. Żrecie się ale wy tam w swojej grupie !.

avatar
~CZYTELNIK
29.09.2023 19:33

Moge mieszkac na wschodzie niemiec byle nie w tym porąbanym kraju ******* kiepski

avatar
~DO(chi chot)*
30.09.2023 07:12

Co to znaczy "mniejsze zło" ??? - parafrazując; - czy Stalin był mniejszym złem w stosunku do Lenina???. - czy cholera jest mniejszym złem od sepsy ???. Radzę ci z takim poglądem i porównaniem jako pierwszy zgłosić do tej Waszej planowanej przychodni przy Klasztorze o. Franciszkanów !!!... Coś co jest z góry totalne jest totalne, a złodziejstwo jest zawsze złodziejstwem jak np. zaraza !!!!.

avatar
~@<>(Jabol)
03.10.2023 08:00

To, że przedstawiciele tego rządu pisplus tankują na CPN-ch paliwo na zapas to też wina Niemiec i Tuska ???. Proszę cię zmień lekarza albo leki, bowiem twoja chora obsesja na temat obecnej rzeczywistości nie odbiega od przekazów dnia z Nowogrodzkiej i ich kandydatów na te wybory !!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl