TworzymyGłos Regionu

reklama

Powiatowo-Gminne Święto Plonów w Krzepielowie. Rolnicy podziękowali za tegoroczne zbiory [RELACJA]

Sobota, 17 sierpnia 2024 o 23:20, aktualizacja Niedziela, 18 sierpnia 2024 o 00:32, autor: 6
Powiatowo-Gminne Święto Plonów w Krzepielowie. Rolnicy podziękowali za tegoroczne zbiory [RELACJA]

Krzepielów gościł w sobotę, 17 sierpnia 2024 roku, uczestników Dożynek Powiatowo-Gminnych powiatu wschowskiego i gminy Sława. Wydarzenie zgromadziło rolników, mieszkańców i gości, którzy wspólnie świętowali zakończenie żniw.

Dożynki Powiatowo-Gminne w Krzepielowie

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą polową na boisku przy miejscowej szkole podstawowej, którą odprawił ksiądz Jerzy Ślusarczyk. Po nabożeństwie nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek.

Starosta Wschowski Waldemar Starosta w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie pracy rolników: "Rolnicy to pierwsze ogniwo w tym szerokim łańcuchu, jak to potocznie mówimy, od pola do stołu, ale jakże ważne ogniwo, dlatego że jakość produktów, tych płodów rolnych, które pozyskują, potem w znacznej części determinuje jakość gotowych wyrobów, które spożywamy w naszych domach".

W imieniu Burmistrza Sławy Cezarego Sadrakuły, głos zabrał zastępca Krzysztof Gruszewski. W liście burmistrz wyraził wdzięczność za trud rolników i podkreślił znaczenie ich pracy dla całej społeczności.

Marta Tomczak, sołtys Krzepielowa, dodała: "Dziękujemy za determinację i wytrwały trud, który nieodmiennie towarzyszy pracy rolnika. Życzę Wam dużo zdrowia, pomyślności Waszym rodzinom i najbliższym oraz obfitych plonów na wszystkie lata."

Tradycyjne Święto Plonów

Zespół Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca z Krzepielowa zaprezentował tradycyjny obrzęd dożynkowy. Starostowie dożynek, Magdalena i Jan Krztoń wraz z włodarzami podzielili się chlebem z uczestnikami, zgodnie z wieloletnią tradycją.

W tym roku wszystkie nagrodzone wieńce pochodziły z gminy Szlichtyngowa. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Kowalewo, drugie Gola, a trzecie Stare Drzewce.  Wyróżniono również najpiękniej udekorowane zagrody - wygrali państwo Urszula i Rafał Drej, drugie miejsce zajęło OSP Krzepielów, a trzecie Tymoteusz Przybylski. Zwycięzcom oby konkursów przyznano nagrody pieniężne.

Dożynki były również okazją do wręczenia specjalnego odznaczenia „Zasłużony Dla Rolnictwa”. Z rąk Waldemara Starosty, w imieniu Ministra Rolnictwa, otrzymała je Anna Hajduk-Baruch.

Apetyty na lubuskie - Bitwa Regionów

Ważnym punktem programu był konkurs "Apetyty na lubuskie - Bitwa Regionów". Zwycięzcą zostało KGW Kandlewo, które otrzymało nagrodę 2000 zł z rąk Marka Halasza, dyrektora KOWR OT Gorzów Wlkp. Drugie miejsce zajęło KGW Czerlejewo, a trzecie KGW Kowalewo. Kolejny etap konkursu, na szczeblu wojewódzkim, już za dwa tygodnie w Łagowie.

Atrakcje dla wszystkich

Organizatorzy zadbali o różnorodne atrakcje. Dla dzieci przygotowano dmuchańce i liczne stoiska, dorośli mogli skorzystać z punktów gastronomicznych. Wieczorem wystąpił zespół Red Queen, a imprezę zakończyła zabawa taneczna.

Wydarzenie zostało wsparte przez liczne instytucje, w tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Bank Spółdzielczy we Wschowie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,  Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Święto....?
18.08.2024 07:03

Jak widać tylko dla pseudo lokalnych " vi-pów" oraz pokazówka dla ich administracji i działaczy . Obecność pana w kapeluszu słomkowym budzi zastanowienie ?. Ma facet tupet !.

avatar
~Anonim
18.08.2024 09:06

Dzień dobry .

avatar
~Mieszkaniec
18.08.2024 11:36

Dożynki udane, gratulacje dla organizatorów.Jedna sprawa to wieńców, które zostały wykluczone z konkursu, dlaczego?

avatar
~Dożynek
19.08.2024 09:33

Czy ktoś policzył ile na tym tak zwanym święcie chłopskim, nie licząc ich organizatorów z urzędu była tam " prawdziwego chłopa" ?.

avatar
~Obserwator
19.08.2024 10:29

Komisja konkursowa to powinna wziąć sobie rolnika, żeby im pokazał jakie zboża jak wyglądają.Wykluczyli trzy wieńce,bo miały pszenżyto, które podobno było zakazane . Tylko dlaczego nie wykluczyli wszystkich wieńców, które miały pszenżyto,bo te wieńce wygrane też je miały.Brawo

avatar
~obser....
27.08.2024 16:29

w takim święcie widać najwięcej do powiedzenia mają mieszczuchy ...nawet nie wiedzą jak wygląda zboże jakiego gatunku

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl