TworzymyGłos Regionu

reklama

Powiatowe Obchody Święta Wojska Polskiego we Wschowie (RELACJA)

Niedziela, 20 sierpnia 2023 o 16:12, aktualizacja Poniedziałek, 21 sierpnia 2023 o 13:32, autor: 36
Powiatowe Obchody Święta Wojska Polskiego we Wschowie (RELACJA)

W niedzielę, 20 sierpnia 2023 r., Wschowa stała się miejscem powiatowych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Inicjatorem wydarzenia był Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Królewska Wschowa.

Uroczysta Msza Święta

Dzień rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, sprawowaną przez ks. kan. Dariusza Ludwikowskiego. Liturgia odbyła się w asyście Wojska Polskiego, z oprawą muzyczną Capelli Zamku Rydzyńskiego. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się do I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, gdzie odbyła się centralna część obchodów.

Główne atrakcje uroczystości

Program wydarzenia obejmował podniesienie flagi, odśpiewanie hymnu państwowego, wręczenie odznaczeń i awansów zasłużonym oraz wystąpienia zaproszonych gości. Dodatkową atrakcją były pokaz musztry podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz koncert Capelli Zamku Rydzyńskiego.

Zgromadzonych gości przywitali Dyrektor I ZS we Wschowie Piotr Wieland oraz Generał Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Królewska Wschowa, Jan Pabierowski

Goście honorowi

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Poseł na Sejm RP Marek Ast oraz Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa Jolanta Wielgus, ppłk. Piotr Jaraczewski, mjr. Wojciech Kalinowski, bryg. Krzysztof Piasecki, podkom. Andrzelika Łuczak, ks. Dariusz Ludwikowski, Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego we Wschowie Michał Przyjemski.

Wśród mówców, którzy podzielili się swoimi refleksjami oraz wyrazili swoją wdzięczność polskiemu wojsku, znaleźli się Poseł na Sejm RP Marek Ast oraz Starosta Wschowski Andrzej Bielawski.

Odznaczeni i wyróżnieni

Wśród osób, które zostały uhonorowane odznaczeniami za swoje zasługi, znaleźli się m.in.:

  • Jolanta Wielgus,
  • Piotr Wieland,
  • płk. Piotr Jaraczewski,
  • Krzysztof Rękoś,
  • Andrzej Nowicki,
  • Paweł Jańczuk,
  • Marian Kodliński
  • Barbara Jańczuk-Godlewska

Wyróżniony został również Jan Pabierowski, który otrzymał Order Komandorski św. Stanisława.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (36)

avatar

avatar
~Perek
20.08.2023 17:30

Niech żyje WOJSKO POLSKIE!

avatar
~Mój Boże
20.08.2023 17:34

... co to miało być ?. To prawie jak w tym filmie "Sami Swoi". Pytanie ; - proszę mi powiedzieć w jakiej rezerwie tak szybko nagradzaj, odznaczają i awansuję? - i w jakim celu te awanse rezerwistów, którzy nie biorą udział w działaniach wojskowych ?. Mój Boże .....?.

avatar
~PRZEPRASZAM***
20.08.2023 19:55

Dla kogo ta impreza ?, jeśli na nie brak mieszkańców Wschowy, ba - powiatu***.. ... . A widać tylko po tak zwanych odznaczonych i nagrodzonych z własnego grona ( grona grupy tzw. piłsudczykowskiej ..) czy tylko jest ona dla tej grupki osób by się nawzajem - na czele z p, Janem P. - po odznaczać i po nagradzać ...????.

avatar
~Byłam
20.08.2023 21:14

To są odznaczenia za działalność patriotyczną a nie działania wojskowe!

avatar
~w stanie spoczynku ...
21.08.2023 06:38

*** mianowania żołnierzy pasywnych ( zwracam uwagę na pasywnych ) rezerwy zależy od ćwiczeń, np. na kolejne stopnie wojskowe w korpusie oficerskim ( w tym generalskim) można mianować żołnierza pasywne rezerwy jeżeli przemawiają za tym potrzeby UZUPEŁNIENIA Sił Zbrojnych RP oraz m.in. odbył on w posiadanym stopniu wojskowym ĆWICZENIA ( zwracam uwagę na ćwiczenia ) wojskowe o łącznym wymiarze co najmniej 30 DNI !!!. A ponadto na awans w stopniu oficerskim mogą liczyć żołnierze REZERWY z nadanym przydziałem przez okres co najmniej 1 ROKU oraz w sytuacjach UZASADNIONYCH potrzebami Sił Zbrojnych RP w KORPUSACH OSOBOWYCH;, sił powietrznych, marynarki wojennej, sprawiedliwości oraz obsługi prawnej, medycznym, finansowym, duszpasterskim oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwa ,,,,,,. Mianowanie odbywa się wg zaszeregowania stanowiska do stopnia ETATOWEGO . Wniosek składa Szef WCR - Wojskowe Centrum Rekrutacji . Wiek żołnierzy rezerwy militarnej do 55 roku życia , a w przypadku osób posiadających stopień oficerski do 63 roku życia !!!!. Proszę teraz samemu ocenić awanse i mianowania Grupy p, Jan P. i jego samego wg obowiązującej Ustawy w tym zakresie .

avatar
~Józef
20.08.2023 18:57

Dlaczego wszystko to pisowskie święta popierane przez dowdców pułku ?? Brak mi słów jak radny Wieland swoją szkołe robi pisowką

avatar
~Krzysio
20.08.2023 20:35

Są naprawdę słodcy i przezabawni...??

avatar
~4427018074
24.08.2023 21:01

Paręnaście lat temu, może nawet kilkadziesiąt po ulicach Wschowy chodził człowiek ubrany w górę od munduru (chyba wojskowego lub leśnika) i atrapę jakiejś strzelby. Wszyscy nazywali go generałem. Był uważany za nieszkodliwego dziwaka, niespełna rozumu (tak rzeczywiście było) nikt nie traktował go poważnie. Teraz takiemu gościowi oddają honory. Co się porobiło? Poważni wydawałoby się ludzie robią z siebie idiotów. Emeryt T.K również. A tak bardzo go podziwiałem.

avatar
~Gość
20.08.2023 20:58

Matko kochana świat się przewraca przecież co co dostali odznaki za co czym się wykazali wstyd dla wojska Polskiego . Jestem ciekaw za czyje pieniążki szlachta się bawi i ciekawy jestem czy jakby mieli pomoc wojsku czy byłoby tacy chętni jak do odznak które sobie sami przyznali . Wstyd jeszcze raz wstyd

avatar
~Zwykły Człowiek
21.08.2023 13:53

Jak za kogo pieniądze za nasze , te jedzenie uczta Pisowska od Pani Joli , my na to pracujemy żeby inni się bawili ale wybory już niedługo

avatar
~MK
21.08.2023 00:21

Boże, widzisz i nie grzmisz... przecież to jest niepojęte, jakie zasługi? Jakie osoby? Święto we Wschowie, ale burmistrza naszego miasta brak, bo nie ta linia polityczna. Zgroza!

avatar
~mieszkaniec
21.08.2023 09:24

Jan P. chciał sie pochwalić nowym awansem na stopień generalski, teraz zabiega chyba jeszcze o nominację na stopień marszałka! Rzeczywiście Marszałek chyba się w grobie przewraca! A co do odznaczanych to nikt nie wie cym się zasłużyli, pracują, bo za pracę otrzymują sowite wynagrodzenie / burmistrz Szlichtyngowej ok. 20 tys zł/

avatar
~Marycha
21.08.2023 10:51

Ale szopka...masakra

avatar
~do - "w stanie spoczynku.."
21.08.2023 11:26

Dziękuję za wyjaśnienia. Czyli mamy we Wschowie pierwszego generała, z krwi i kości. Czy będzie Pan zdziwiony, czy możemy na to liczyć jak za jakiś czas w miejscowości Wschowa będzie "drugi" marszałek Polski ? U bukmachera takich notowań nie ma .

avatar
~Urszula Chudak
21.08.2023 11:40

W dzisiejszym wydaniu największego lubuskiego dziennika czytamy: "W tym roku wielka duma i honor dla Okręgu Królewska Wschowa. Prezes Jan Pabierowski podczas uroczystości na Jasnej Górze, otrzymał stopień generalski." Na pierwszym planie tej relacji jest dumnie prezentujący się w mundurze Pan starosta Bielawski i radny Wieland. Ten ostatni jednak bez munduru. To tak w uzupełnieniu dla tych, którzy nie kupują w/w gazety.

avatar
~***Jak nie drzwiami to oknem+***
21.08.2023 13:51

A może i nawet balkonem - tak się za pisu uprawia politykę, jak ktoś miał jeszcze z Was jakieś, co do ich uczciwości, skromności i wiarygodności wątpliwości to teraz na przykładzie "preuroczystości wojskowej" i ich pseudo awansów sam może się przekonać !!!. Teraz wicie rozumicie do czego P. Janowi była potrzebna ta pseudo " grupa rekonstrukcyjna" , a la Piłsudczyków !. Pytanie ; - kto tak szybko awansuje człowieka będącego w rezerwie wojskowej od czasów KOMUNY bez przeszkolenia ???. To trzeba mieć tupet, a zarazem odwagę tak stanąć przed ludźmi - mieszkańcami Wschowy !. Nie wyszło z firmami prywatnymi to jak widać wyszło przy pisie !!!!!.

avatar
~do - U.Ch.
21.08.2023 14:18

A lubuskie na Pisie stoi: lista do Sejmu - Rafalska i Mejza itd. z członkami pokroju których Pani wymienia . Kasa gra, bo ktoś im gotuje, tylko kto za te imprezy dla nich płaci ?

avatar
~Do kom.powyzej
21.08.2023 20:37

Nie,nie kupujemy ani Lubuskiej ani innych tego typu, bo nas już na to nie stać,bo należy do Polska Press a ta do Orlenu Obajtka!!!

avatar
~Bareja wiecznie żywy
22.08.2023 09:22

Ha, ha pomieszanie z poplątaniem,. Grupa przebierańców zrobi wszystko żeby tylko być blisko tych co rozdają gadżety ( stanowiska ). Kogo dotyczy ta duma i honor ? chyba tych którzy się przebrali. Akurat nie jestem dumny ze wschowskich przebierańców, raczej jestem zdziwiony i zażenowany że taka szopka ma miejsce i nikt nie reaguje. Ba przybiera to coraz większe rozmiary,. Czy ja dobrze czytam - Prezes Jan co otrzymał? stopień generalski? Czy on jest żołnierzem ? No raczej mi się kojarzy jako Prezes z słusznego rozdania, Gdzie Prezesa mianowali na generała? na Jasnej Górze? Czy to jest jakiś obiekt militarny, że tam stopnie wojskowe rozdają przebierańcom? Kiedy kasztanka i kochanka , gdzie i kto przyzna ? A i kiedy awans na naczelnego dowódcę sił zbrojnych? No fajnie się chłopaki bawią, tylko kto to finansuje? Jeśli sami ze swoich składek członkowskich - zwracam honor. I po co wszyscy są w to wplątani. Każdy może robić szopki jakie mu się podobają jest wolność i demokracja, ale chyba za swoje i we własnym gronie, czy nie było by przyjemniej dla wszystkich zainteresowanych i niezainteresowanych ?

avatar
~anonim
22.08.2023 21:30

Proszę o odpowiedż. Piłsudzki przeszedł na luteranizm? wg historii tak .

avatar
~Dramat
21.08.2023 13:05

Kto chce oglądać tych p(...)? Przecież to jest żenujące. Śmiać się chce jak widzę tą zgraję obwieszoną świecidełkami jak choinki zimą.

avatar
~Stanisław
21.08.2023 13:59

Pan Jan Dowódca Piłsudczyków nie umie (...)nawet zdania to słabo to znaczy o tej organizacji i „stopniu „

avatar
~Obserwator RP
21.08.2023 14:01

Każdy Piłsudczyk ma coś związane z Partią PIS , pchają się wszędzie udając wielce patriotów oraz zasłużonych a połowa w wojsku nie była

avatar
~MASAKRAplus^^^^
21.08.2023 14:18

Jakem wieloletni emeryt to nie widziałem i nie słyszałem - nawet za tej mienionej słusznie komuny aby ktoś będąc w rezerwie wojskowej ( po przeszkoleniu studenckim JW) został w tej rezerwie awansowany od stopnia podporucznika do generała i to bez przeszkolenia na zajmowanym stanowisku - etacie wojskowym !!!!. To nie szok tylko tragedia - masakra co wyprawia obecne Wojskowe Centrum Rekrutacji z tym Świętem WP. ???. Potwierdzam ; MASAKRA !!!.

avatar
~Człowiek Weteran
21.08.2023 14:37

Boli mnie to że ci ludzie się bawią w wojsku jak dzieci w piasku śmieją się jak oddają honor do beretu w niepoprawny sposób , profanacja munduru nasi dziadkowie walczyli z orzełkiem a tych ludzie to niszczą w taki sposób boli mnie serce

avatar
~Żołnierz
21.08.2023 14:40

Dlaczego takie sekty obowiązują w 21 wieku?? myśle że Gen. Piłsudskiego to boli

avatar
~Elwis
21.08.2023 15:28

Może by starosta zrobił porządny parking przed swoim urzędem, bo ten obecny to jakaś porażka. Oczywiście z porządnymi schodami do Dino.

avatar
~anonim
21.08.2023 19:26

to coś tak nazwę kpi ze wszystkiego co polskie. Czemu ? Piłsudski przeszedł na luteranizm aby poślubić żonę ! Czemu pan Pobierowski z pisu za tym stoi. Nie rozumiem PIS to Kaczyński a Kaczyński kościół katolicki. Boże oni nie wiedzą nic Poczytajcie historię ja nie mam nic do Piłsudskiego umarł 1935 roku co ma Pabierowski i cała reszta nawet nie wiedzą kim był. Czytać te bzdury każdy może. Ale historii nie zmienią. A baloty ukradli panie pułkowniku. Gdzie tu sens.

avatar
~FWS
21.08.2023 21:15

Jest mi wstyd, że jestem Polakiem. Nasi dziadkowie walczyli o wolność i niepodległość, a tu zgraja Pato Żołnierzy odstawia szopkę obwieszając się medalami i odznaczeniami. Panowie dajcie spokój. Wstyd i Chańba, a nie honor i ojczyzna.

avatar
~do - FWS
22.08.2023 08:58

Rozliczymy ich przy Urnach. Ciekawe ile mieszkańców Wschowy i powiatu to rozumie co Oni wyczyniają ?

avatar
~NIE_kol. +
22.08.2023 09:05

Czy ktoś pamięta jaką drogę i ile partii i stowarzyszeń lokalnych Jan P. przeszedł przez te 30 lat, a nawet za komuny by teraz stanąć u boku posła M. Asta i stać się powiatowym szefem pisu ???> Ilu kolegów zawiódł z którymi wcześniej współpracował i opijał ówczesne pseudo sukcesy , a teraz w imię obecnej partii i apanaży z tego tytułu o nich zapomniał <> człowiek jak " horągiewka " pixxi plus !.

avatar
~Autorka
22.08.2023 22:29

Zero honoru, pobożność głównie na pokaz a Ojczyzna jeśli daje zarobić i dobrze płaci !

avatar
~Autorka
22.08.2023 22:29

Zero honoru, pobożność głównie na pokaz a Ojczyzna jeśli daje zarobić i dobrze płaci !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl